NAMIK KEMAL ÖĞRENCİ VE VELİLERİNDEN İNSANLIK DERSİ

NAMIK KEMAL ÖĞRENCİ VE VELİLERİNDEN İNSANLIK DERSİ

24 Kasım Öğretmenler gününde öyle bir etkinliğe imza attılar ki ,izleyenlerin çoğunun gözleri yaşardı

Namık Kemal İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri 24 Kasım öğretmenler gününde iz bırakan bir etkinliğe imza atarak taktir aldılar. Söz konusu okulun 1/B sınıfı öğrencileri kendi aralarında para toplayarak SMA hastası 6,5 aylık Fikret Asım Karaca’ya ulaştırılması için öğretmenleri Fatma Karabıçak’a sundular

Olaydan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Karabıçak öğrenci ve velilere bu değerli davranışları için teşekkür etti.Karabıçak “Öğretmenler gününde aldığım bu plaket için öğrenci ve velilere teşekkür ediyorum”dedi

İşte SM Hastası Fikret Asım Karaca’ın yaşadığı dramın öyküsü..

“5 yıllık evli çift. Anne Giresun, baba Samsun’lu. Aile Sakarya’da yaşıyor. Oğulları 7 Mayıs’ta dünyaya geldi.

Fikret Âsım Karaca 6.5 aylık, ilk bebekleri.

10 günlükken genetik bir hastalık olan SMA Tip1 ölümcül kas hastalığı tanısı aldı. Hastalığın tedavisi  yurtdışında Zolgensma adı verilen, dünyanın en pahalı ilacı ile oluyor. Yaklaşık 1.9 milyon dolar… Bu ilaç ile 30-40dk içinde hasarlı gen tedavi ediliyor.

Gereken meblaya ulaşabilmek için  valiliğinin izniyle 1 Haziran’da Türkiye geneli bir bağış kampanyası başlatıldı. Türkiye’nin her yerinden gönüllü abi ve ablaları, minik fındık kurdu FİKO bebeğe maddi manevi destek oluyor. Okullara zarf dağıtımı yaparak da tüm Türkiye’ye bebeğin sesi duyurulmaya çalışılıyor. Kampanya şu an %43.6 tamamlandı.

Fikret bebek erken tanı olduğu için ilaç şirketi %95-98 olumlu etki öngörüyor. Henüz burundan beslenme(NG) ve trakesi yok; ancak bebeğin şu anda solunum ve yutkunma sıkıntıları başladı.  Cihazlardan destek alarak ve fizik tedavi ile hastalığın etkileri yavaşlatılmaya çalışılıyor. Hastalık her an kalp kaslarını etkileyip, minik bebeğin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle aciliyetle tedavisine kavuşması gerekiyor.

Tl bağış için:

İBAN: TR82 0001 0000 2040 4616 1750 08

BANKA: ZİRAAT BANKASI

ALICI: Elif ALİM KARACA

AÇIKLAMA: FİKO

…………

SMS bağış için:

FİKO yaz 5421’e gönder 20 TL bağış yap🌱

…….

AVRUPA İBAN:

Help Dunya e.V.

IBAN: DE46 2905 0101 0082 3165 14

BIC: SBREDE22XXX

Verwendungszweck: SMA-TR-Fikret

*Avrupa için açıklamaya SMA-TR-Fikret yazmak zorunludur!

………

Sosyal Medya: sma_fikretasima_umutol

Baba Tlf: 0(531)2653455….Haber:Mustafa Cici

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?