ŞENYÜREK 23 NİSAN’I KUTLADI

ŞENYÜREK 23 NİSAN’I KUTLADI

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun İl Başkanı Dr. Gökhan Şenyürek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı

Demokrasi ve hukuk devletinin hâkim kılındığı, kuvvetler ayrılığı ile hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı parlamenter sistemin önemine vurgu yapan Şenyürek, “

Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıl dönümünde, milletimizin egemenliğini ve demokrasimizin temellerini simgeleyen bu anlamlı günü coşkuyla kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

23 Nisan 1920, Mustafa Kemal’in Samsun’da başlattığı hareketin; Amasya, Erzurum, Sivas’ta olgunlaşarak güçlendiği, Ankara’da ulusal özgürlük ve bağımsızlığa dönüşerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılarak, ulusal iradenin en güçlü şekilde ifade edildiği tarihtir.

Milletimizin azim ve kararlığıyla başlatılan tam bağımsızlık mücadelesi, meclisimizin kuruluşuyla taçlandırılmış ve bu meclis “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” iradesiyle Büyük Önder Atatürk’ün öncülüğünde başlatılan tam Bağımsızlık Savaşını yönetmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin 1921 tarihli ilk Anayasasından günümüze tüm Anayasalarımızda “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hiçbir surette hiçbir kişiye bırakılamaz” hükmünü ilan etmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler, ulusal egemenliğin ve Cumhuriyetin değerlerinin korunması ve geliştirilmesi için verdiğimiz mücadeleyi ilk günkü kararlılığımızla sürdürmekteyiz. Cumhuriyet öncesi saray rejimi karanlığını amaçlayan partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği tek adam yönetiminden uzaklaşarak, gerçek demokrasi ve hukuk devletinin hâkim kılındığı, kuvvetler ayrılığı ile hak ve özgürlüklerin güvence altığına alındığı parlamenter sistem için çaba göstermeye devam edeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti’ni demokratik standartları gelişmiş, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak, çağdaş uygarlığın ötesine taşıyacak olanlar şüphesiz çocuklarımız ve genç nesillerimizdir. Kendilerinden beklentimiz, gerçek birer vatansever olmalarıdır.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk, demokratik, lâik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni, hepimizin ortak umudu, ulusumuzun en değerli varlığı ve geleceğimiz olan çocuklarımıza armağan etmiştir. Bu güvene lâyık olmak için Atatürk ilke ve devrimlerini anlayarak, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde aydınlık yarınlarımızın mimarları olacaklarına yürekten inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışına yetişen 115 mebusu ve sonrasında çalışmalara katılan diğer mebuslarımızı rahmetle, saygıyla anıyorum. Dünya çocuklarıyla birlikte tüm çocuklarımızın ve milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, egemenliğin hiçbir zümre, çıkar grubu, saray veya kişide değil millette olduğu, çocuklarımızın geleceğine adanmış nice yıllar diliyorum.”dedi.

Haber: Mustafa Cici

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?