TSO’DAN İŞSİZLİKTE KIRILMA UYARISI

TSO’DAN İŞSİZLİKTE KIRILMA UYARISI

Çakırmelikoğlu, “Bölgemizin zayıf ticari yapısı istihdam maliyetini kaldıramayacağı gibi işsizlikte yeni bir kırılmayı da beraberinde getirecektir” dedi.

Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu asgari ücret desteği istedi

2024 yılı asgari ücret desteğinin 500 TL den 700 TL’ye çıkartılmasını değerlendiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, asgari ücrete yüzde 49,11 yapılan zammın asgari ücret desteğine de aynı oranda yansıtılmasını beklediklerini ifade etti.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “2023 yılının ikinci diliminden itibaren 500 TL olarak tespit edilen 2024 yılı ile güncelleme kararı alınan ve şuan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen kanun teklifi kapsamında 700TL tespit edilen asgari ücret desteğinin artırılması gerekmektedir. Bugün itibarıyla işletmelerimize yüzde beşlik indirim ile bir asgari ücretlinin maliyeti 23,502 TL yi bulmaktadır. Bu maliyete ilaveten geçmiş dönem baz alınarak işletmenin çalışan ortalamasının düşürülmemesi şartıyla sağlanan 500 TL lik asgari ücret desteğinin 700 TL olarak belirlenmesinin bugünkü şartlar itibarıyla yeterli bulunmadığı görülmektedir. Dolayısıyla asgari ücret desteğinin kalkınmada öncelikli vilayetler yada, 5. ve 6. teşvik bölgeleri için en azından pozitif destek kapsamına alınması şarttır. Aksi durumda bölgemizin zayıf ticari yapısı istihdam maliyetini kaldıramayacağı gibi işsizlikte yeni bir kırılmayı da beraberinde getireceği dikkate alınmalıdır.”dedi.

Haber: Hakan Çelebi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?