KARA: MARKETÇİLİK KONTROLDEN ÇIKTI

KARA: MARKETÇİLİK KONTROLDEN ÇIKTI

GESOB Başkanı Kara,küçük esnafı koruyacak yasaların uygulanmasını istedi

GESOB’un efsane başkanı Ali Kara,Marketçiliğin kontrolden çıktığını öne sürdü

Kara “GESOB olarak Hükümetimizi ve yerel yönetimlerimizi küçük esnafımızı marketlere karşı korumak ve yaşatmak için harekete geçmeye davet ediyoruz.

Bugün Türkiye’de marketçilik kontrolden çıkmış sadece esnafı değil Türkiye’nin ekonomisini de tehdit etmeye başlamıştır. Nerede 3-4 esnaf bulunsa hemen yanı başına gece kondu gibi market açılıyor. Bu anlayışa ve haksız rekabet ortamına artık yeter dur deme zamanı gelmiştir.

Hükümetimiz artık köylere kadar inen küçük esnafı yok etmek için Türkiye’yi ahtapot gibi saran zincir marketlere karşı Anayasa’nın 173.ncü maddesini devreye sokarak uygulama aşamasında esnafa daha fazla hissettirmelidir. “Dedi

Kara şöyle konuştu, “Bugün her sokak ve caddelere birden fazla zincir marketler açılıyor ve A’dan Z’ye her şeyi satıyor. Bunlar yerel esnaflara büyük darbeler vuruyor ayrıca bu marketlerde fiyat aldatmacaları yapılmakta ve tüketicilerimiz aldatılmaktadır.

Günümüzde Dünya ülkelerinden birçoğunda küçük işletmelerin geliştirilip büyütülmesi şeklinde bir dönüşüm yaşanıyor ülkemiz de ise büyüğün daha büyümesi, küçüğün daha küçülmesi sorunu yaşanıyor. Ekonominin barometresi olan esnaf devlete yük olmadan ülkeye katma değer üretmenin yanında kendi işinde çalışır olması nedeniyle işsizliğin önlenmesinde çok önemli bir görevde üstlenmektedir.  Esnaf ve Sanatkârlar ekonominin ayakta kalması için kesin olarak desteklenmeli hükümet marketler yasasını düzenleyerek haksız rekabeti önlemelidir.

Seçim öncesi tüm siyasiler her esnafı ziyaret ederek bu sorunun esnafın lehinde çözüleceği taahhüt’ünde bulunurlar ancak özde ve kalıcı çözüm bir türlü çıkmaz.

Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesi için hiçbir faydası olmayan, istihdam oluşturmayan, açıldıkları yerde sadece çöplerini bırakan ve sıcak parayı il dışına ve yurt dışına taşıyan market zincirlerine kalıcı bir çözüm bulunmalıdır. Kontrolsüz açıldıkları gibi fiyatları da kontrolsüz ve denetimsiz olan market zincirlerine Sayın Cumhurbaşkanımız dur demelidir. Esnafın yok edildiği yerde ekonomide yok edilir. Esnafın yaşatıldığı yerde ülke kalkınır.

Hükümetimizin marketler yasası çıkarma çalışmaları sürecinde yerel yönetimler ve belediyeler seçmenlerinin yok olmasını önlemeli en azından zincir marketlere Espiye ilçemizde olduğu gibi birden fazla şube açma ruhsatı vermemelidir.

Seçim öncesi esnafın yanında olacaklarına dair söz veren Belediye Başkanlarımıza GÜN BUGÜNDÜR ESNAFINI DESTEKLE VE ESNAFININ YANINDA OL çağırısını yapıyoruz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar