ÖZTÜRK: KARAN KİŞİSEL HIRSLARINA BİZİ ALET ETMESİN

ÖZTÜRK: KARAN KİŞİSEL HIRSLARINA BİZİ ALET ETMESİN

AK Parti Milletvekili Öztürk” Son 6 yılda yapılan yatırımın bugünkü değeri yaklaşık 120 milyon TL’dir”dedi

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk’ten Nurittin Karan’a sert yanıt. “Kendi kişisel hırslarına ve kavgalarına bizi alet etmesin”

Geçtiğimiz günlerde Milletvekili Sabri Öztürk’ün FİSKOBİRLİK Genel Kurulunda FİSKOBİRLİK’e sahip çıkması ve Giresun için ne denli önemli olduğunu belirten bir konuşma yapması üzerine FİSKOBİRLİK yönetimini ve Milletvekili Sabri Öztürk’ü eleştiren Nurittin Karan’a, Sabri Öztürk tepki gösterdi.

Öztürk yapmış olduğu açıklamada; “Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’ın basında yer alan talihsiz açıklamalarını üzülerek okudum. Nurittin Karan, Giresun’umuz için önemli bir marka değeri olan FİSKOBİRLİK’i sahiplenmemizi, desteklememizi ve daha iyi yerlere taşıma gayretlerimizden rahatsız olması ve bizleri bunun için eleştirmesini anlamakta güçlük çekiyorum. Bunun tek mantıklı açıklaması Nurittin Karan’ın daha önce yönetiminde yer aldığı ve yönetim çekişmesinden kaynaklanan küçük kişisel hesapları ve hırslarına yenilmesidir. Üstelik bunu basın aracılığıyla dile getiriyor olması bizi daha çok üzmüştür.

FİSKOBİRLİK de bizim, Ziraat Odası da bizimdir. Giresun’umuza ve hemşerilerimize hizmet eden her kurum bizimdir ve biz kurumlarımızı yıpratmak için değil güçlendirmek için çalışmaktayız. Bizim için asıl olan kurumlardır, isimler değil.

FİSKOBİRLİK özelinde konuşmak gerekirse, FİSKOBİRLİK Giresun’un en büyük marka değerlerinden birisidir. Fındığın başkenti Giresun’da; tabi ki fındığa değer katan, çiftçilerimizi serbest piyasanın risklerine karşı koruyan, fındık ürünlerini çeşitlendirerek katma değer oluşturup yeni pazarlar yaratan, çok ciddi istihdam sağlayan ve şehrimize ekonomik katkıda bulunan böyle bir kuruma elbette sahip çıkacağız, güçlendireceğiz.

Biz bu desteği verirken bu kurumun başkanı kim diye de ayrım yapmıyoruz. Seçilmiş bir başkan ve Giresun’umuza hizmet eden bir kurum her zaman desteklenmelidir.

Bilindiği gibi FİSKOBİRLİK, 2006-2007 yıllarında eski bazı yöneticiler yüzünden çok zor günler geçirmişti. Hükümete muhalefet etme amacıyla geçmiş bazı yöneticiler yanlış politikalar uygulamış, Hükümetle üretici karşı karşıya getirilmiş, fındık eylemleri yapılarak yollar kapatılmış, çok fahiş fiyatlar açıklanmış, aldıkları fındıkların bedeli üreticiye  ödenmemiş, böylece üretici mağdur edilmiş, borçlar ödenmeyince hem üreticiler hem de bankalar tarafından başlatılan icra takipleri ile kurumun bütün itibarı sarsılmıştı. İşte böyle kara bir tablodan sonra Lütfü Bey ve ekibi göreve gelmiş, adeta FİSKOBİRLİK’i yoğun bakımdaki hasta gibi bir durumdan alarak bu günlere getirmiştir. Son 15 yıl içinde, bugünkü karşılığı 2 milyar TL’yi aşan borçların tamamı ödenmiş, üreticilerimizin yaşadığı mağduriyet ortadan kaldırılmıştır. Üreticisinin kapısından fındık alımı gerçekleştirip bedelini 2 gün içinde ödeyen, üreticinin tarımsal danışmanlık hizmetini, sigorta hizmetini, gübre, ilaç, tarım aleti İhtiyaçlarını karşılayabilen rantabl bir kurum yapısına kavuşmuştur. Son 6 yılda yapılan yatırımın bugünkü değeri yaklaşık 120 milyon TL’dir.

FİSKOBİRLİK in amiral gemisi olan EFİT A.Ş.’nin faaliyetleri incelendiğinde ise, Son 6 yılda yapılan yatırımın bugünkü değeri yaklaşık 120 milyon TL’dir. 2013 yılında, çalışan sayısı 159 kişi iken, bugün itibari ile çalışan sayısı yaklaşık 500 kişidir. Şu an Entegre tesislerinde 100’ün üzerinde barkodlu ürün üretilmektedir.  Pazarlama ve satış faaliyetlerinde ciddi yatırım yapan kurum, iç pazarda 50 bayisi 100 saha satış personeli ile 81 ilimizin tamamında ve yurtdışında 27 ülkeye ihracat yapmaktadır. Geçmiş 15 yıl içinde kurumun itibari üretici ve sektör nezdinde artırıldığı gibi cirosu da kat be kat artırılmıştır.

Bunları söylerken amacımız kimsenin avukatlığını yapmak değildir. Biz FKB Genel Kurulunda yaptığımız konuşmada bi hakkı teslim etmeye çalıştık. Bugün Lütfü Bey olur yarın başkası. Ama FİSKOBİRLİK ve fabrikası Giresun’dadır ve burası başarılı oldukça buradan Giresunlu hemşerilerimiz istifade etmekte, ekmek yemektedir.

Fındık üreticimizin göz bebeği bir kurumu, aslı astarı olmayan iddialar, dedikodular ve şahsi hesaplarla yıpratmak doğru değildir. FİSKOBİRLİK’i rekabet ettiği özel sektörde, sürekli çalışmak zorunda olduğu finans kuruluşları nezdinde itibarsızlaştırmak doğru değildir. Yönetimle şahsi bir sorununuz varsa onu bilemem. Zaten sırf şahsi problemleri nedeniyle bu arkadaşın da içinde bulunduğu bir grup tarafından düzenli bir kampanya yürütüldü. Sosyal medya, basın, müfettiş incelemeleri vs.

Aynı kampanyalar yine Giresun’da benzer kişi/gruplar tarafından limanın faaliyetlerinin durdurulması, Giresunspor’un boğularak başarısız kılınması gibi konularda da yapıldı, yapılıyor. Eminim bazen FİSKOBİRLİK üzerinden bazen başka konular üzerinden bizim şahsımıza karşı yürütülen bu kampanyaların arkasında bizim dik durmamız vardır. Lütfü Beyin dik durması vardır. Giresunspor’a herkes destek vermekten korkarken FİSKOBİRLİK her türlü sponsorluğu Giresunspor için yapmaktadır. Nurittin Karan şunu bilmelidir ki, değil kendisi arkasında ona gaz veren abileri, birlikte hareket ettiği gruplar kim olursa olsun biz Giresun’u ve Giresunlu’nun hakkını hukukunu korumaya devam edeceğiz. Biz limanın çalışmasını, Giresunspor’un başarılı olmasını, FİSKOBİRLİK’in başarılı olmasını savunmaya devam edeceğiz. Giresun’a kim bir istihdam sağlıyorsa o işletmelerin yanında olacağız. Giresun’un marka değerlerinin yıpratılmasına izin vermeyeceğiz.

Bir gün siyaset bittiğinde biz yine bu şehirde yaşayacağız. Biz bu şehrin çocuğuyuz. Bu şehrin kurumları, yatırımcıları, moral değerleri zarar görsün istemiyoruz. Her şeyi ulu orta konuşmuyorsak bu şehre zarar vermek istemediğimizdendir. Yoksa bazı kampanyaların arkasındaki şeyleri açıklarsam bazıları bu şehre giremez. Nurittin Karan’a da eski bir parti yöneticisi arkadaşımız olarak tavsiyem şu ki, kimsenin gazına gelmesin. Siyaset bittiğinde, birilerinin hesapları bittiğinde gönül ister ki tüm arkadaşlarımız mahcup gezmesin bu şehirde. Görüş ayrılıklarımız, rekabetlerimiz olabilir. Ama bunlar nezaket ve zarafet içinde olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?