AHİLİK HAFTASI BAŞLADI

AHİLİK HAFTASI BAŞLADI

Ahilik Haftası kutlanıyor.Bu çerçevede Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’nı ziyaret eden Esnaf Odaları Birliği haftanın önemini anlattı.
150 STÖ adına Vali Sarıfakıoğuları’na plaket veren Kara,esnafın sorunlarını anlattı.
Vali Sarıfakıoğulları ise ”Bu ince düşenceniz dolayısıyla başta siz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bizim buradaki hizmetimiz Giresun halkı ve vatandaşlarımız içindir. Layık olmaya çalışıyoruz”dedi
Daha sonra ilin sorunlarını anlatan Kara,şehir içi trafiği ve güney çevre yolu konusunda esnafın taleplerini anlattı ve Vali Sarıfakıoğulları’ndan destek istedi.
Vali Sarıfakıoğlulları ise Karayolları ile konuyu görüştüklerini ifade ederek “Bu konularda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz”dedi.
KARA, HAFTANIN ÖNEMİNİ ANLATTI
GESOB Başkanı Ali Kara,ahilik haftasını kutladı. Kara ”Ahilik Kültürünün Anadolu topraklarında tanınıp yayılmasında birinci derecede rolü olduğunu bildiğimiz Ahi Evran, engin Türk Kültürünün ortak değerlerindendir. Ahi Evran, Ahiliğin kurucusu, esnaf pirî ve aynı zamanda Anadolu”nun Türk yurdu olmasında önemli emeği geçen büyük bir şahsiyettir.
Ahilik Kültür ve Felsefesi toplumsal yaşamın ortak paydası olan “insan”ı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticarî ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenilirlik, iş ve meslek ahlâkına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insanî değerler toplum tarafından “bir yaşam tarzı” olarak kabul edilmiştir”dedi.
Kara şöyle konuştu:
“Ahilik iş ahlâkını savunan, sermayeyi ve işçinin alın terini koruyan, akıl, ahlâk, bilim, çalışma, adalet, devlet, emniyet prensipleri üzerine kurulan, günümüzün kooperatifçilik, sendikacılık, sosyal güvenlik, kalite ve fiyat kontrol sistemine benzer yönleri olan bir teşkilattır. Ayrıca Ahilik, 13. yüzyılda köylere kadar yayılarak, düzenli bir milli toplum kurmayı amaç edinen sosyal bir kurum haline gelmiştir.
Ahilikte, kalfalıktan ustalığa geçen kişilere, bir törenle şed bağlanırdı. Böylece fütüvvet yoluna gören usta, Ahilik felsefesine göre “Eline, dilene, beline sahip ol.Kalbini, kapını, alnını açık tut” ilkesine bağlı kalırdı.
Mesleki dayanışma üzerine kurulu, güzel ahlaka dayalı, üretimi standarda bağlayan ve ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı geliştirmeyi ve dünyaya bırakmayı hedefleyen nefs terbiyesini benimseyen, sevgi, saygı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insanı merkeze alan, devleti koruyup kollayan, Ahilik Kültürü”nün, taşıdığı evrensel değerler, bugün tüm insanlığın ortak arayışını oluşturmaktadır.
Ahilik Kültürünün topluma mal edilmesinde emeği geçenlere, bilgi ve deneyimleri ile toplumumuza hizmet edenlere teşekkür eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?