Hasan SEYİS
Hasan SEYİS
hasanseyis@giresungundem.com
ALLAH RAHMET EYLESÎN
  • 0
  • 194
  • 14 Ocak 2022 Cuma
  • +
  • -

Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Molla Zübeyde Hanımın 99. ölüm yıl dönümünde rahmetle anıyoruz. Mekanı Cennet olsun.

Molla Zübeyde 1857 yılında Selanik’te doğan Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923 tarihinde Hakka yürüdü.

Osmanlı Devleti devrinde 2. Mehmed zamanında Konya  Karaman’dan Rumeli’ye göçen ve Selanik yakınlarındaki Langaza’da toprak işleri ile uğraşan bir Türkmen ailesi olan Hacı Sofu ailesindendir. Mustafa Kemal Atatürk’ün anne soyuda, Karaman’dan gelerek Selanik ile Manastır’ın arasında bulunan Vodina Sancağı’na bağlı “Sarıgöl” de denilen “Kayalar” Nahiyesine yerleştiler.

Aile, sonradan Selanik yakınlarında bugün de kaplıcaları ile meşhur olan Langaza’ya yerleşmiştir.

Dedesi Feyzullah Efendi’nin taşıdığı “Sofu-zade” (Sofular) lâkabı, yerleştikleri Sarıgöl bölgesindeki yer adları ve ailedeki hatıraların gösterdiği üzere, Mustafa Kemal Atatürk’ün anne soyu Karaman’dan Rumeli’ye gelen ve bundan dolayı da “Konyarlar” olarak Rumeli’de anılan Yörük Türkmenlerdendir.

Zübeyde Hanım 1857’de Lankaza’da dünyaya gelmiştir. Babası Sofuzade Feyzullah (Sadullah) Ağa, annesi Molla Hanım olarak anılan Ayşe Hanım’dır.

Döneminde kadınların okula gitmesi yaygın olmadığı için, okur yazar oluşu nedeniyle kendisi de Zübeyde Molla olarak anılırdı.

Selanik’te Gümrük Muhafaza Teşkilatında memur, Ali Rıza ile 1871 yılında henüz 14 yaşında iken evlenmiştir.

Ali Rıza sarışın ve mavi gözlü bir kadınla evlenmeyi düşlerken kendisinden 20 yaş küçük olan siyah saçlı ve derin mavi gözlü bu kadına sevdalandığını belirtmiştir.

Ali Rıza ve Zübeyde Selanik Yenikapı semtinde yeni hayatına başlamış. Bu evlilikten Zübeyde – Fatma- Ömer – Ahmet adlı çocukları doğmuştur. Ancak Fatma bu dönemde ölmüştür.

Eşi Ali Rıza’nın Yunanistan sınırında Çayağzı’na tayin ediliği için taşınmış ve orada da Ömer ve Ahmet çocukları hayatını kaybetmiştir.

1881’de dördüncü çocukları Mustafa ,1885’te Makbule, 1889’da Naciye doğmuştur.

Mustafa büyüyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk oluyor.

Naciye küçük yaşta veremden hayatını kaybetmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Babası Ali Rıza Efendi de 1888 yılında Allah’a kavuştu.

Gazinin Annesi Molla Zübeyde Türk’ün Anası 14 Ocak 1923 Allah’a kavuştu.

Allah rahmet eylesin.

Mekanları Cennet olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM