ARİFE USTA’DAN 11 DEPREM SORUSU

ARİFE USTA’DAN 11 DEPREM SORUSU

Usta ayrıca Giresun’a yerleşen depremzedelerden su ücreti alınmamasını istedi

İyi Parti Giresun Belediye Meclis üyesi Arife Usta,Giresun’da depreme karşı tedbir alınmasını istedi.Bu konuda Giresun Belediye Meclisi Başkanlığına soru önergesi veren Usta,11 soruya cevap istedi.

Usta, “Ülkemiz çok büyük bir deprem felaketi yaşadı. Allah Devletimiz ve milletimize bir daha böyle büyük afet ve acılar yaşatmasın. Depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır ve sıhhatli ömürler diliyorum.

Son yıllarda ilimizde yüksek binalara ağırlık verildiğini görüyoruz. Hızlı bir şekilde yapılaşma devam ediyor. Yüksek katlı binalar için yapılaşma izni belediyemizce verilmektedir.

Giresun İyi Parti olarak araştırmalarımıza göre ilimiz deprem bölgesinde olmamasına rağmen deprem olamaz diye bu konuyu geçiştiremeyiz. Ülkemiz deprem kuşağında olup; Şebinkarahisar, Alucra ve Camoluk ilçelerimiz 4. Derece deprem kuşağında olduğundan alası bir depremden bizler de etkileniriz.”dedi

Usta şu sorulara yanıt istedi

1- Giresun Belediyesi olarak olası sel, deprem vb doğal afetler için bünyesinde yeterli ekip ve ekipmanlar bulundurmakta mıdır?

2- Giresun’da yapımı daha önceden tamamlanmış ancak imar planında değişiklik nedeniyle ilave kat artışı yapılan binalar var mıdır? Var ise binalar ruhsat verilirken yükleniciden yürürlükte olan mevzuat ve yönetmeliklere uygun risk ve analiz raporları istenmiş midir?

3- Olası deprem, yangın, sel vb olaylara maruz kalma durumunda yapılarda proje aşamasında oluşturulan sığınakların ve yangın merdivenlerinin yönetmeliğe uygunluğu ruhsatlandırma aşamasında denetlenmekte midir?

4- Mevcut yapıların depreme uygunluğu ve dayanıklılığı hakkında bir çalışma yapıldı mı? 5- Giresun’da bir riskli alan çalışması yapıldı mı? Yapıldı ise riskli alanlardaki yapılar için özel bir yapı denetim ve metodu var mıdır?

6- Okulların ve kamu kurumlarının depreme dayanıklılık testlerinin yapılıp yapılmadığının, özellikle dere ve deniz kenarı binalarının dükkan katlarında, sığınaklarında kolon kesimi ile ilgili çalışma yapıldı mı? Yapıldı ise binalara bir yaptırım uygulandı mı?

7- Giresun merkez olarak acil toplanma alanları, çadır kurma merkezleri ve elektrik kesintisine karsi jenerator bulunmakta midir?

8- Belediyemiz bünyesinde teknik bir saha ekibi var mdır?

9- Belediyemiz bina ve inşaat ruhsatlarını hangi araştırmalara göre vermektedir?

10- İnşaat ruhsat verilirken zemin ve temel etüdü sağlıklı bir şekilde tamamlanıp denetlenmekte midir?

11- İlimizde yapılan binalar yapı tekniğine ve inşaat yönetmeliğine uygun mudur?

Sorulara yanıt verilebilmesi bakımından önergemizin meclis gündemine alınması hususunu arz ederim “

Haber: Hakan Çelebi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?