AVM YASASI NELER GETİRİYOR?

AVM YASASI NELER GETİRİYOR?

ŞEN, ESNAF YASASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Giresun Bakkallar Odası Başkanı Şen, AVM yasasının küresel perakende guruplarının istedikleri doğrultusunda çıkarıldığını savundu.

Giresun Bakkallar Odası Başkanı Osman Şen, marketler yasasının küçük esnaf nezdinde hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

Çıkarılan yasanın esnaf ve sanatkara hiçbir derdine çare olmayacağını ifade eden Şen, “Küçük esnaf ve sanatkarı başta yabancılar olmak üzere perakende de guruplarının büyük sermaye gücü karşısında  bir nebze olsun  korur diye   beklediğimiz parekende ticaretin düzenlenmesi  hakkındaki  kanun 14.01.2015 tarihinde  çıkarılmış 29 ocak2015 tarihinde 29251 sayılı resmi gazetede yayınlanarak  yürürlüğe girmiştir. Yaklaşık yirmi seneye yakın bir süredir  beklediğimiz  kamuoyunda  bilindik adıyla  marketler yasası  bu haliyle  küçük esnaf ve sanatkar için  tam bir hayal kırıklığı olmuştur. Yıllar önce komisyonlardan geçen halinden hiçbir eser  olmadığı gibi hala  inanılmaz zorluklar içinde  yaşam  mücadelesi  veren çocuklarının  rızkını çıkarabilmek  ekmek teknesini  kapattı dedirmemek için  onur  mücadelesi veren  arkadaşlarımız için  tam bir yıkım olmuştur. yürürlüğe giren bu yasa daha çok küresel perakende guruplarının istedikleri doğrultuda çıkarılmış  görülmektedir. Yasa gereği  Perakende  bilgi sistemi  (PERBİS)  adı altında  bir yapı oluşturulmuş büyük market ve iş merkezlerinin açılış izinleri bu sistemle il özel idaresi  ve büyük şehir belediyelerine  bırakılmış  yetki konusunda küçük il belediyeleri de  baypas edilmiştir. Kanun AVM   geleneksel kültüre veya  kaybolmaya yüz tutmuş meslek   icra edenler için  satış  alanının %/3  kadar yer ayrılmasını iş merkezinin kullanım alanının da %/5 kadar esnaf ve sanatkarlara tahsis yapılmasını ön görmektedir. Ben buradan soruyorum bir marketin veya  iş merkezinin  %/3’üne  kaç  Esnaf ve Sanatkar  sığa bilir  yada  hangi arkadaşım  buraların  kirasının altından kalka bilir. Bırakın caddeyi sokağı mahalle aralarını bile istila eden  bu  küresel sermaye  karşısında  nasıl  mücadele edilebilir. Dün yanın neresinde var 50  metre arayla dizilmiş  marketler, iş merkezleri zinciri  çıkarılan yasa  bu  hali ilen  hangi derdimize çare olacak geleneksel kültür    kaybolmaya yüz tutmuş  meslek ve sanatlar   AVM in  %/3 ne sıkıştırılarak mı  korunacak NOT:  Bağ- kur primlerinin en düşük basamağı 568 TL çıkaranlar insanların bu paraları nasıl ödeyebileceğini düşünmüşler midir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?