Bakan Çelik Kapıları Kapadı

  Bakan Çelik Kapıları Kapadı

BAKAN ÇELİK, MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU’NUN“FINDIKTA MÜDAHALE ALIMI YAPACAK MISINIZ” SORUSUNA ”ALAN BAZLI DESTEK VERİYORUZ” DİYE CEVAP VERDİ.                             

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hükümetin fındıkta fiyat düşüşüne yönelik bir müdahalesi olmayacağını doğruladı. Çelik, bunun yerinde 2015 yılı ürünü için alan bazlı gelir desteğinin süreceğini açıkladı.

Bakan, CHP Giresun milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun soru önergesi ile kendisine yönelttiği bu yöndeki sorulardan sadece birisine cevap verdi.  Cevabında, müdahale alımına hiç değinmeyen  Faruk Çelik,”fındık üretimi ve ihracatımızda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için gelişmeler yakından takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır” dedi.

Çelik, 2009-2014 yıllarında ‘Yeni Fındık Stratejisi’ uygulandığını, bu kapsamda, fındık üretimine izin verilen ruhsatlı alanlardaki üreticilere, fındık müdahale alımının ortadan kaldırılması sürecinde olumsuz fiyat hareketlerinden korunması amacıyla toplam 4,4 Milyar TL alan bazlı gelir desteği verildiğini söyledi.

 

“HANİ TMO FINDIK ALACAKTI, ONLARI KİM KORKUTTU?”

CHP milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Bakan Faruk Çelik’in mağdur durumda olan üreticilerin ve sektörün beklediği cevapları vermediğini belirterek, “ben fındık fiyatlarının 10 liranın altına düşmesi karşısında hangi müdahaleyi yapacaksınız, elinde fındık olan üreticinin mağduriyetini, ülkemizin döviz kaybını önleyecek misiniz diye sordum; bakan alan bazlı gelir desteği verdik diyor. Bu ne perhiz, ne lahana turşusu” dedi.

Milletvekili Bektaşoğlu, “uyguladıkları politikalar sonucunda piyasayı yabancı alıcılara teslim ettiler. Türk fındığını ithal eden  Ferrero,  artık kendisi ihraç ediyor. Piyasada dilediği fiyatı oluşturuyor. Onlara düşük fiyatla fındık alacakları her türlü koşulu yarattılar. Bu hükümetten kimse başka bir şey beklemesin. Üretici umarız kimin ne mal olduğunu anlamıştır. Hani Bakan TMO fındık alacak demişti. Ne oldu , onları kim korkuttu” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?