BAŞER: “FİSKOBİRLİK UYGULAMA PROJELERİNİ OSB’YE TESLİM ETMEDİ”

BAŞER: “FİSKOBİRLİK UYGULAMA PROJELERİNİ OSB’YE TESLİM ETMEDİ”

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mehmet Başer, FİSKOBİRLİK’e Bulancak 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde arsa tahsis edilmediği yönünde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
İlimizin ve ülkemizin en önemli kuruluşlarından biri olan FİSKOBİRLİK’in önünün kapatılması gibi bir durumun söz konusu dahi olmadığına dikkat çeken Başer, “Talep üzerine 2. OSB’de toplamda 22.634,56 m2 alan FİSKOBİRLİK’e tahsis edilmiş ve tahsislere ilişkin gerekli sözleşmeler daha önce yapılmıştır. FİSKOBİRLİK, tahsis edilen parseller üzerinde gerekli hafriyat çalışmalarını kısmen yapmış, tesislerine ait uygulama projesi çalışmalarını sürdürmektedir ancak bugün itibariyle uygulama projeleri OSB’ye teslim edilmemiştir” dedi.
Başer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “FİSKOBİRLİK’in yatırım yapmak için Bulancak OSB’den yer istediği ancak 6 yıldır olumlu cevap alamadığı şeklinde yapılan habere ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi zaruriyeti doğmuştur. Kısa adı FİSKOBİRLİK olan S.S. Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, 1938 yılında kurulmuş, faaliyetlerine Giresun merkezli olarak devam etmekte olan fındık üreticilerinin ürettiği fındıkların alınıp işlenerek, yurtiçi ve yurtdışı piyasalara pazarlamakta, fındık üreticisine mümkün olan en yüksek faydayı sağlayan, bu faaliyetlerinden dolayı ilimiz ve ülkemiz istihdamı ile ekonomisine yüksek derecede katkılar sağlayan, ilimizin ve ülkemizin iftihar ettiği önemli ve güzide bir kuruluştur” ifadelerini kullandı. (Devamı 4’te)
Başer, “Bulancak 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde gerekli kamulaştırma, imar planı ve altyapı çalışmaları tamamlanmış ve yatırımcı firmalara arsa tahsisi yapılmaktadır. Bu kapsamda 2. OSB’de bulunan; 315 ada 1 ve 282 ada 96 No’lu parseller 03.04.2017 tarihinde, 315 ada 7 No’lu parsel 27.12.2017 tarihinde, 315 ada 6 No’lu parsel 29.01.2019 tarihinde (talep üzerine değişiklik) ve toplamda 22.634,56 m2 alan, talep üzerine FİSKOBİRLİK’e tahsis edilmiş ve tahsislere ilişkin gerekli sözleşmeler yapılmıştır. Yine FİSKOBİRLİK’in arsa değişikliği talepleri üzerine, parsellerde gerekli değişiklik ve birleştirmeler zamanında yapılmıştır” hatırlatmasında bulundu.
Yaşanan eksikliğin FİSKOBİRLİK’in projelerini OSB’ye teslim etmemesinden kaynaklandığını açıklayan Başer, şunları kaydetti;
“FİSKOBİRLİK, tahsis edilen parseller üzerinde gerekli hafriyat çalışmalarını kısmen yapmış, tesislerine ait uygulama projesi çalışmalarını sürdürmektedir ancak bugün itibariyle uygulama projeleri OSB’ye teslim edilmemiştir. FİSKOBİRLİK’in önünün kapatılması gibi bir durumun asla söz konusu olmadığı ve olmayacağını belirtir, ilimiz ve ülkemiz için böylesine önemli bir konumdaki kuruluşa 2. OSB’den talep edilen arsa tahsisleri yapılmış, tahsis dışında oluşabilecek destekler de devam edecektir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?