BİLGE: “ÖZEL İDARE’DE TALAN SÜRECİ NEREDEN BAŞLIYOR?”

BİLGE: “ÖZEL İDARE’DE TALAN SÜRECİ NEREDEN BAŞLIYOR?”

CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge,Özel İdare ile ilgili soru işaretlerinin arttığını ifade ederek yetkilileri göreve çağırdı. Bilge” Özel idarede talan dönemi süreci nereden ve nasıl başlıyor?”diye sordu.
Bilge ”Harşit çayı üzerine İl Özel İdare tarafından kurulan kırma ve parke tesisi ile süreç başlıyor. İhtiyaç diye kepçe dahi aldınız. İl Özel İdaresi tarafından kurulan bu tesis, daha sonra iş yaptırma garantili kiraya veriliyor. O zaman işin başında kimler vardı? İhale kime verildi? Bu güne kadar bu firmaya Özel İdare tarafından neler ödendi? Bütün bunlar incelenmelidir.
Özel İdare hep beraber lale devrinde el birliğiyle nasıl batırılmaya devam etti?
Şu İl Özel İdarede araç kiralama işine de bir girelim isterseniz!
Kiralanan araçlar nelerdir? Mikser, greyder, ekskavatör, kepçe, kamyon yükleyici…Diyelim 100 adet araç kiralama yapılıyor, yarısı işte çalışıyor, yarısı hiç çalışmıyor. Ama 100 araç çalışıyor gibi faturalanma yapılıyor. İşin ilginç tarafı bu araçlar açık ihaleyle değil, pazarlık usulü kiralanıyor. Araştırıldığında görülüyor ki bu işler toplamda 4-5 firmaya veriliyor.

Ya sizler yetimin hakkını yerken hiç mi yüzünüz kızarmıyor…
Bu kiralık iş makineleri incelenmelidir. Değerleri nedir, çalışır durumda mıdır, kiralama kimlerden yapılmıştır, aylık bu makinelere kira olarak ödenen rakamlar nelerdir?
Giresun’da kamu oyunda sürekli gündeme gelen ikinci konuya değinmek istiyorum;
Özel idare; CHP Belediyesi döneminde Giresunspor’un ekonomik olarak desteklenmesi için kendi arazisine imar değişikliği yapıp Giresunspor’a vermek istiyor. Kerim Aksu döneminde CHP Belediyesi Giresunspor’a gereğini yaparız diyerek Özel İdare arsasını imar değişikliği ile Petrol Ofisi alanına çeviriyor. Aynı özel idare daha sonra borcu karşılığında arsayı 3.şahısa veriyor. Bakınız dikkatinizi çekiyorum “satıyor” demiyorum, borcu karşılığında veriyor. Kaç lira bedelle veriliyor incelenmesini istiyoruz.
Giresunumuzun bütün köylerinin sorunlarını Allah’a çok şükür çözdük, başka işimiz kalmadı. Giresun merkez Teyyaredüzü, Hacıhüseyin, Gedikkaya spor kompleksleri yapmaya karar verdik, paramız çok var ya 16 ilçemizin yollarını asfaltladık, betonladık, yayla yollarımızı asfaltladık, turizme kazandırdık, köylerimizin içmesuyu sorunlarını çözdük. Ortalık güllük gülistanlık… tabii Kerasus arsasının olayını anlatmadan geçemeyiz. İskataş her yerde karşımıza çıkıyor her nasılsa. Özel idare Kerasus arsasını satışa çıkarıyor. Bu sözde satışa çıkıyor, halbuki arsayı veriyorlar, satmıyorlar. İskataş 9 milyon borç var arsayı 11 milyon kabul edecek firma alıyor. Arsayı aldıktan bir ay sonra yaklaşık 2 milyon karla Ordu’lu bir kurumsala otel işletmecisine hemen satış yapıyor. Özel idarenin zararı kafadan 2 milyon, ne güzel iş değil mi?
Sıra merkezde spor komplekleri kurmaya geldi.!
Para ganimet harcamaya yer arıyoruz.
O da merkezde var, köylerde yok. Çamoluk’tan Eynesil’e, Piraziz’e bütün sorunları çözdük.!
Bu kurulan spor komplekleri ve en son botanik bahçesi kaç paraya mal edildi?
Yaklaşık o tarihte 3-4 milyon liraya yapılacak işleri 11-12 milyon gibi maliyetlere yaptırdınız. Kimin parasını kimlere peşkeş çektiniz beyler?
Sayıştay raporlarında belli, merkezi idare projeleri için emanet gelen paralar yıllarca kullanılması yasak olan yerlerde kullanıldı.
İl Genel Meclisi toplantısında soruyoruz!! 2015 yılı; Hacıhüseyin Mahallesinde 16.913 m2 yüzölçümlü taşınmazda spor tesisi olarak yapılan alanın 4500 m2’lik kısmı lunapark olarak kiraya veriyorsunuz, bir de pazarlık usulü ile veriyorsunuz.
Değerli basın mensupları, şimdi sizlerle ihale yöntemleri üzerinde konuşmak istiyorum!
Açık usul ihale, pazarlık usulü ihale, doğrudan temin yöntemi ile ihale yapılıyor.
Bu ihale yöntemlerinden İl Özel İdaremizde açık ihale her nedense hiç uygulanmıyor, çünkü orada para götürme olayı istedikleri gibi olmuyor. Açık ihalede söğüşleme yapamıyorlar. İhaleler hep aynı 4-5 firmaya verilmiş.
Şimdi sizlere 2017 ve 2018 yıllarında İl Özel İdarenin Rize ve Giresun İli için yapılan ihale örneklerini sunuyorum. Herşey açık seçik göz önündedir.
Rize İl Özel İdarede yapılan ihaleler açık ihale, Giresun’da yapılan ihaleler birkaç istisna haricinde pazarlık usulü ihalelerdir. Bazıları da bölünerek yapılan doğrudan teminlerdir. Çünkü bizde bitmeyen bir para kaynağı var. Yağma hasanın böreği yiyin yiyebildiğiniz kadar! Aksırıncaya-pıksırıncaya kadar yiyiniz.
Şimdi Giresun ilimizde bir sel felaketiyle karşı karşıya kalıyoruz, birden pislikler göz önüne dökülüyor. Allah yapacak ya gizli kalma şansı yok ki, bu pislik kapanamaz ki!içeriden duyduğumuz bir söz var! Özel İdare binasının üzerine 100 ton beton dökseniz bu pisliği kapatamazsınız. Bir yerlerden mutlaka fışkırır! Görüyoruz ki gerçekten de fışkırıyor.
Özel idarenin toplam borcu 300 milyonun üzerinde olduğu iddia ediliyor!
Bütün bu olaylar üzerine Özel İdarenin özel kişisi şimdiki İstanbul Milletveiklinin özel kişisi sır küpü görevden alınıyor.
Mv. Sabri Öztürk açıklama yapıyor: özel idare kötü yönetiliyor diyor.
Mv.Kadir Aydın: özel İdarede sıkıntılar vardı diyor.
Mv.Cemal Öztürk: Yapılması gerekenler yapılmıştır diyor.
Pardon sayın vekiller dün yoksa Özel İdareyi CHP olarak biz mi yönetiyorduk!
Alınan karar çok geç alınmış bir karardır. Özel idare yağmalanırken sizler yoksa hapishanede miydiniz? İçerden yeni mi çıktınız?
Özel İdare el birliği ile batırılırken iktidarda CHP vardı değil mi?
Bizler bütün bu yapılanları anlatırken yalan konuşuyorlar diyordunuz!
Hiç sıkıntı yapmayın halkımızın desteği ile iktidara geldiğimizde nasıl yönetildiğini göreceksiniz.
Hüseyin Taşkın’ın siyasi ayakları kimlerdir? İGM Başkanı bütün bunları yalnız başına mı yaptı? Sayıştay raporundaki uyarılara rağmen kimler görevini yerine getirmiştir? Bütün bu yaşanan sürecin sorumluları milletvekilleri, valiler, kurum müdürleri, sorumlular kimlerse bir an önce ortaya çıkarılmalarını bekliyoruz. Devletin savcılarını göreve davet ediyoruz.
Herşey oldu bitti, artık sıra geldi Teyyaredüzü’nde yapılmış olan özel idare binasının hokus pokus yöntemi ile satılmasına, pardon verilmesine! Tuz koktu! Artık yapılacak fazla bir şey kalmadı.
Devlet otelcilik yapmaz dediniz, milyonlar harcayıp otel yapmaya kalktınız. Özel idare sağa sola taşınarak sefilleri oynadı. Zamanında hizmet binası yapılsın, özel idare kendi binasına taşınsın dedik. Şimdi hizmet binasına dönüştürüldü, doğru karar verildi.
Sahi hiçbirimiz sağlıklı bilgiye sahip değiliz.!
Otel için yapılan harcamaların tutarı nedir?
Kimin parasını kimlere peşkeş çektiniz?
Kimin parasını burada çarçur ettiniz?
Özel idare binasının şuanki değeri 108 milyon olarak belirleniyor. Bina arsası ile çevre şehircilik bakanlığına veriliyor. Karşılığında 2015 yılında CHP Belediyesi döneminde revize imar planına 25 dönümlük alan, bakanlıktan onaylı yeşil alan olarak işleniyor. Daha sonra bu alan TOKİ’ye konut yapılmak üzere mahkemeye veriliyor. Mahkeme bakanlığın başvurusunu reddediyor. Bu yeşil alan Özel İdare binasının yerine karşılık takasa sokuluyor. Yine Kerim Aksu döneminde belediyeye kazandırılan eski dolum tesisi yerindeki 3 dönümlük arazi de takas olarak sunuluyor.
Bütün takasa sokulan bu alanların toplam bedeli 35-40 milyon civarında tahmini bedeldir. Yani 108 milyon liraya karşılık 35-40 milyona takasa giriyor.
Dolum alanındaki 3 dönümlük yerde imarda sağlık alanı olarak görülüyor. Yaklaşık 70 milyon para nereye gidiyor?
Şimdi alınan meclis kararını Vali Beyin imzaladığını duyuyoruz. Artık bu kadarına da pes diyoruz! Yasal hakları kanun önünde arayacağız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?