Birinci Dönem Buzağı Desteklemesinde son gün 31 Ağustos

Birinci Dönem Buzağı Desteklemesinde son gün 31 Ağustos

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği kapsamında yapılacak olan 2018 yılı buzağı desteklemesinde, programlı aşılarının tamamlanması, Türkvet ve eıslah kayıtlarının yapılması şartıyla 2018 yılı doğumlu her buzağı desteklemeden yararlanacak. Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Buzağı desteklemesinden yararlanmak için, soykütüğüne kayıtlı yetiştiriciler Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla, önsoykütüğüne kayıtlı yetiştiriciler ise şahsen veya üyesi olduğu yetiştirici / üretici örgütleri aracılığıyla il / ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapabilecektir.
Buzağı Desteklemesi için 1’inci Dönem başvuruları 2 Temmuz 2018 de başlamış olup, 31 Ağustos 2018 tarihinde sona erecektir. 1.’inci dönem 2018 yılı içerisinde doğan, Türkvet ile EIslah sistemlerine kayıt edilmiş ve programlı aşıları (Şap, Brusella,) tamamlanmış buzağılar yararlanabilecektir. Destekleme buzağının doğduğu işletmeye ödenecek olup, doğduğu işletmede 120 günü tamamlama şartı aranmaktadır. 1’inci dönem desteklemeye müracaat eden yetiştiricilerin, 2’nci dönem için ayrıca başvuru yapmalarına gerek yoktur. Bir defa yapılan müracaat, sonraki dönem destekleme başvuruları için geçerlidir.
Destekleme kapsamında, önsoykütüğüne kayıtlı yetiştiricilere buzağı başına 550 TL, soykütüğüne kayıtlı ve Birlik aracılığıyla müracaat eden yetiştiricilere buzağı başına 700 TL, döl kontrolü kapsamındakiler için ise buzağı başına ilave 50 TL ödeme gerçekleştirilecektir.
Tebliğe göre “buzağıların zamanında küpeletilmesi, Türkvet ve eıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılmasından” yetiştiriciler sorumlu olacaktır.
Hayvancılık desteklemeleri konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticilerimiz; Giresun merkezde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüze, ilçelerde ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurabilirler” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?