CHP’Lİ YILMAZ 5 ASKERİ ÖLÜME GÖTÜREN İHMALİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

CHP’Lİ YILMAZ 5 ASKERİ ÖLÜME GÖTÜREN İHMALİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grupbaşkan vekili Mehmet Yılmaz, 5 askeri ölüme götüren olayın hala çözülmemesini eleştirdi
Mecliste bir konuşma yapan Yılmaz,İGM üyesi Ömer Cebeci’nin verdiği önergenin red edilme gerekçesini merak ettiklerini anlatarak”Selden bir ay önce, arkadaşımız Ömer Cebeci’nin altı boşalan Menfez uyarısı ve bununla ilgili önergemizin gündeme Meclis Başkanı Ahmet Şahin tarafından alınmaması ve bir ay sonra aynı menfezin çökmesi sonucu burada 5 askerimiz ile 1 Kepçe operatörümü-zün şehit olması, ardından Harşıt Deresi talanı ve bu vadinin altının oyulması, yasal sınır olan talveg kotunun 100’lerce metre altından malzeme çıkarılması ile ilgili bizim CHP Grubu olarak tespitlerimiz ve bu işlerin siyasi boyutları hep konuşulmuştur.”dedi.
Yılmaz şöyle konuştu: “ Diğer yandan ,bugün 310 Milyon resmi ilan edilen toplam borcu ile batağa gömüldüğü kabul edilen İl Özel İdaremizle ilgili sadece 2 görevden alma işlemi gerçekleştirilerek adete bu işin siyasi ve iktidar boyutu kamufle edilmekte, yapılan yasa dışı iş ve işlemlerde , tek başına önce Genel Sekreter, sonra da Genel Sekreter Yardımcısı sorumluymuş gibi bir algı yaratılmak istenmektedir.
Bizim 6 yıldır İl Genel Meclisinde CHP Grubu olarak yaptığımız tespit ve eleştiriler sonucunda red oyu verdiğimiz konular , bugün eski Genel Sekreter Hüseyin TAŞKIN’ın görevden alınma gerekçeleri olarak sıralanmıştır. Diğer anlamda ,bizim uyarılarımız, yapmayın dediğimiz işler sadece bir günah keçisine yüklenmiştir. Ne bu kararlara evet oyu veren İl Genel Meclisi üyeleri, ne Encümen üyeleri ,ne de Vali’ler. Hepsi pir-i pak. Hepsi tertemiz gösteriliyor.
Sonuç olarak, muhalefet olarak yaptığımız eleştiriler doğrulandı diye sevinelim mi? Yoksa , yasa ve yönetmelik tanımadan savurgan ve hoyrat işlerin yapılmasını isteyen Adalet ve Kalkınma Partili siyasetçilerin isteklerini emir kabul eden ,İl Genel Meclisi Başkanları ve üyeleri, Encümen üyeleri, Valiler ve Genel Sekreter yüzünden batan İl Özel İdaresine üzülelim mi? Şaşkınız.
Özetle , bu işten anladığımız ,Sel de yitirdiğimiz 14 canın hesabı kimseden sorulmuş değil. Sadece mevcut AKP milletvekillerinin istemediklerinin yeri değişiyor. Böylelikle Özel İdarenin içine düştüğü bu çamurun ,bu balçığın birinci sorumlusu iktidar ve onun temsilcileri temizlenmeye çalışılıyor. Böyle hedef saptıramazsınız. Tekrar ediyorum. Genel Sekreteri görevden alma gerekçeleri 5302 sayılı yasaya aykırı işler, bundan önceki meclisten, bazıları da bu dönem meclisinden geçti. Yine bu konular Encümende karara bağlandı. CHP Grubu olarak biz bu konulara mecliste red oyu verdik. Çoğunluk olan AKP’li meclis üyeleri kabul oyu verdiniz. Dönemin Valileri de bu kararları onayladılar. Dün Özel İdareye talimat yağdıran siyasetçiler ve AKP iktidarı bu işten böyle sıyrılamaz. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar