Demokrasi Nöbetine Devam

Demokrasi Nöbetine Devam

Başbakan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, “Daha yapacak işimiz var. Adeta kazıyacağız, yapıştıkları yerden onları kazıyacağız. Bir tanesi kalmayacak.”

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin de katıldığı “Demokrasi Kazandı” mitingi binlerce Giresunlunun katılımıyla 28 Temmuz Perşembe akşamı Atatürk Meydanında gerçekleştirildi.

Giresun Valisi Hasan Karahan tarafından Ordu-Giresun Havalimanında karşılanan Başbakan Yardımcısı Canikli, Giresun merkezdeki Atatürk Meydanına (Atapark) gelişte Bulancak Belediyesi Mehteran Takımının gösterisi eşliğinde, coşkulu bir kalabalık tarafından sevgi gösterileri ile karşılandı.

15 Temmuz 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen alçak darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine her gece Atatürk Meydanında “Demokrasi Nöbeti” tutan Giresun halkının arasında yer almak için yoğun programına rağmen ilimize gelen Canikli, binlerce Giresunlunun katıldığı “Demokrasi Kazandı” mitinginde coşkulu kalabalığa seslenerek “Başkomutanımız bitti diyene kadar Demokrasi Nöbetine devam” dedi.

Başbakan Yardımcısı Canikli, halka hitaben yaptığı konuşmada “ Yüreğini en samimi duygularıyla    ortaya koyan bütün demokrasi kahramanlarını bu alanı dolduran demokrasi yiğitlerini saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Ve öncelikle Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız size olan selamlarını iletiyorum. Siz burada nöbettesiniz, biz Ankara’da nöbetteyiz Başkomutanımızın yanında Başkomutanımızın emrinde, aynı amaç için, aynı hedef için alçakça bir ihaneti ortadan kaldırmak için nöbetteyiz. Mücadelemiz hayırlı olsun kazanız mübarek olsun.

Bir haddini bilmez, bir kendini bilmez, bir hain bu millete çok büyük bir tuzak hazırladı. Esasında o kadar hain, o kadar alçak ki aynı zamanda bir piyon, bir taşeron birilerinin emrinde birilerinin uşağı, bu millete tuzak kurmaya kalkıştı, bu devlete tuzak kurmaya kalkıştı. Bu milletin geleceğini, istiklalini, istikbalini, bağımsızlığını ortadan kaldırmak için bu millete çok haince bir tuzak kurdu. Fakat unuttuğu bir şey vardı. Bu milletin büyüklüğü, bu milletin ne kadar necip bir millet olduğunu, ne kadar kahraman bir millet olduğunu, eğer bağımsızlığı ve istiklali söz konusu olduğunda her şeyi yapacağını, kendisini tankların altına dahi atabileceğini, bu kadar yürekli ve cesur bir millet olduğunu unuttu bu hain. Ve bu millet onlara bir kez daha 15 Temmuz da onların unuttuğu, onların efendilerinin unuttuğu, o müthiş özelliğini bir kez daha hatırlattı. O Osmanlı tokadını bir kez daha hiç bir zaman unutamayacakları bir şekilde vurdu. Bu milletin önünde saygıyla eğilmekten başka ne yapabiliriz değerli hemşehrilerimiz? Milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

TEDBİRLER

Darbe teşebbüsü gecesi yaşananları ve amaçlananları anlatan Başbakan Yardımcısı Canikli, gelinen aşamada alınan tedbirleri ve bundan sonraki süreçte alınması düşünülen tedbirleri anlatarak “Sizinle samimi bu konudaki duygumu paylaşayım, şu anda düştükleri durum inanın idamdan daha beter. Bu hainlerden bin 683 tanesini dün yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ilişiğini kestik. Bir şey daha yaptık, bütün rütbelerini söktük. Yine KHK ile bütün hepsinin bu olaya karışan darbe teşebbüsüne karışan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) sıfatıyla bu darbeye destek veren, darbe teşebbüsüne katılan hepsinin; generaliyle, subayıyla hepsini hem attık, hem de rütbelerini söktük. Bunu yapabilecek olan irade güçlü bir iradedir. Bugüne kadar böyle bir şey görülmemiş, bunu millet adına sizlerin temsilcisi olarak ve sizlerin talebi çerçevesinde hükümetimiz yaptı Başkomutanımızın talimatı altında. Şu anda onların rütbesi er rütbesinde. Bütün yıldızlarını söktük. Yani millet seni okutacak, millet seni büyütecek, her türlü imkanı sunacak, sana yıldızlar takacak, tank verecek, eline top verecek bu milleti koruman için, bu ülkenin topraklarını düşmana karşı koruman için, tank verecek, top verecek, uçak verecek, sen bunları millete doğrultacaksın, bu milleti katletmek için kullanacaksın. Elbette o yıldızları sökeriz, onu hak etmiyor çünkü onlar. İdamdan daha beter inanın. Ölene kadar o utanç lekesini taşıyacaklar. Ölüm de kurtarmayacak onları, bu millet var olduğu sürece hep onları lanetle anacak, onları ve onlara destek verenleri. Pensilvanya da ki terörist başına, hepsine lanet edecek. Bu ülke kıyamete kadar durdukça bu milletin evlatları onları hep lanet edecek Ölümden daha beter değerli kardeşlerim, ölümden daha beter. Bunu fazlasıyla hak ediyorlar” diyerek FETÖ/PDY ile mücadelenin etkin ve kararlı bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Canikli, darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye’nin bugün paramparça olmuş bir ülke haline geleceğine söyleyerek “O nedenle Cumhurbaşkanımızı öncelikle hedef aldılar. Milletimizin gücünü, çelik gibi iradesisin hafife aldılar, Cumhurbaşkanımızın, Hükümetimizin kararlılığını, samimiyetini hafife aldılar. Bir de bir şeyi unuttular. Herkesin bir hesabı var Rabbimizin de bir hesabı var.  Hesapların üzerinde hesap var. Tuzakların üzerinde tuzak var. O nu unuttular. Kaderin üzerinde başka kader olduğunu unuttular” diye konuştu.

VALİ KARAHAN NELER SÖYLEDİ ?

Vali Karahan’da coşkulu kalabalığın büyük sevgi gösterileri arasında, ilk geceden, ilk dakikadan itibaren aynı kararlılıkla, 14 gecedir meydanları dolduran demokrasi nöbetçisi Giresun halkının bu davranışının takdire şayan bir hareket olduğunu ifade ederek “ 15 Temmuz gecesinden bu ana kadar, bir an bile tereddüt etmeden milli iradenin ardında, milli irade için canınızla, malınızla, zamanınızla cihat ediyorsunuz. Allah sizden razı olsun. Bütün Türkiye’de olduğu gibi Giresun’umuzda bütün ilçelerimizle milli iradeye sahip çıkmıştır. Biz diyoruz ki milli iradenin sahibiyiz. Milli irade kimi isterse Cumhurbaşkanı yapar, kimi isterse başbakan yapar. Böyle katakulli işlerle, arkadan dolanmalarla, paralel metotlarla milletin iradesini gasp edemeyecekler. Bunu bütün dünya bilsin. 72 millet bilsin ki biz irademize sahip çıkıyoruz. Biz Cumhurbaşkanımızın ardındayız. Biz onun emrindeyiz. Giresun bu konuda bir an bile tereddüt göstermedi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi bütün vatandaşlarımız Sayın Cumhurbaşkanımızın meydanlara inin talimatı aldığı andan itibaren bütün meydanlarımızı doldurdu. Meydanlarımızda her türlü insanımız vardı. Kadınımız, erkeğimiz, çoluğumuz, çocuğumuz, engellimiz, yaşlımız, dindarımız, sarhoşumuz hep beraber kucaklaştık. Bayrağını alan meydanlara koştu. Biz milli iradeye sahibiz. Biz seçilmiş Cumhurbaşkanını kimseye yedirmeyiz. Bunu yedi cihan bilsin, yedi düvel bilsin.  Buna da devam edeceğiz. Buna yaklaşık iki haftadır devam ediyoruz, iki asır da devam etse bu nöbete devam edeceğiz. Biz zaten burada nöbetçiyiz. İlk andan beri gözümüzü bir an bile yummadan bu topraklarda nöbetteyiz. Din için, devlet için, millet için hepimiz ayaktayız. Bunu bütün dünya dost düşman bilsin” ifadelerini kullandı.

Alanı dolduran binlerce Giresunluya hitaben Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk ve Av. Sabri Öztürk ile Ak Parti İl Başkanı Hasan Ali Tütüncü de kısa birer konuşma yaparak, bu haklı mücadele de ve demokrasi nöbetinde verdikleri destekten dolayı Giresunlulara teşekkür ettiler. Minnet ve şükran duygularını ifade ettiler.

Konuşmaların ardından alına dolduran binlerce Giresunlu tekrar demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma nöbetlerini tutmak için meydanlara geri döndüler.

Başbakan Yardımcısı Canikli, konuşmasının ardından Ordu-Giresun Havalimanı’ndan Ankara’ya hareket etti.

nurettin canikli2

 

2016-439-01

 

 

2016-439-11

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?