GİRESUN ÖZEL İDARE, MUHALEFETİN DİLİNE DÜŞTÜ

GİRESUN ÖZEL İDARE, MUHALEFETİN DİLİNE DÜŞTÜ

Eski parayla 310 trilyon borça sokulan Giresun Özel İdare’nin bu borçlarının ne zaman ve nasıl kapatılacağı belirsizliğini korurken,CHP Grupbaşkanvekili Yılmaz,su projelerini de tartışmaya açtı.Yılmaz’a göre;Özel İdare , kırsaldaki su sorunlarını da görmezden gelmiş.AKP ise muhalefetin ,Özel İdare ile ilgili eleştirilerine cevap vermemeyi tercih ediyor

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grupbaşkanvekili Mehmet Yılmaz,Giresun Özel İdare’nin su projelerinin sınıfta kaldığını öne sürdü

Giresun İl Genel Meclisi’nde konuşan Yılmaz,HES projelerini eleştirdi.Yeni binaya taşınmanın anlamlı olduğunu anlatan Yılmaz””Başından çok büyük badireler geçen, yeni bir İl Özel  İdaresi hizmet binasının ,çok yeni bir toplantı salonunda sizlere hitap etmekten onur duyuyorum. Umuyor ve diliyor um ki bu nezih salonda Giresun halkının ve kurumun lehine çok  önemli kararlar alınır.2 dönemdir yani  2014 yılından beri  bu hizmet binasının başına gelmedik kalmadı, CHP Grubu olarak karşı çıkışımıza rağmen ,  önce AKP’li siyasilerin 5 yıldızlı otele çevirme macerası yaşandı. Yüksek Planlama kurulu kararı olmadan %80’i tamamlanmış bir binanın Yap-İşlet modeli ile otele verilemeyeceğini  o gün söylemiştik. Neyse ki  bu yanlış hesap geri döndü. Bu dönem de biliyorsunuz az daha  bir yanlış hesabın daha kurbanı olacaktı bu bina. Eğer CHP Grubu olarak Çevre Şehircilik Bakanlığı ile yapılan ilk trampada verilen yaklaşık 25 dönüm  eski SSK  Hastanesi yerinin mahkeme kararı ile yeşil alan yapıldığını yüksek sesle duyurmasaydık zaten batak olan İl Özel İdaremizin elindeki en kıymetli malı çok büyük bir zararla el değiştire cekti. Onun için tekrar söylüyorum, hiç  mütavazi  olmayacağız bu konuda. Sizi bir yanlış hesaptan daha  geri   döndürdük.”dedi

Yılmaz şöyle konuştu

“ Biliyorsunuz  en son kararla trampa kümülatif olarak bir önceki karara göre cazip hale getirilse de, öncelikle komisyona havale edilip ,ucu açık olan örneğin :Hangi katların verilip, nerelerin  kuruma bırakılacağı gibi can alıcı konuların kesinleştirilmemesi   nedeniyle CHP grubu olarak red oyu  verdiğimizi bir kez daha ifade etmek isterim.

Değerli arkadaşlar AKP iktidarı 2021 yılıyla 18 yılını devirirken, Giresun’un yaşamsal olan ama nedense hala başlatılmayan yada bitirilmeyen, öncelikli   işlerini hatırlatmaktan  bugüne kadar yorulmadık, bundan sonrada yorulmayacağız. Daha önce Bölge Müdürlükleri   kaldırılsın derken  özellikle  Trabzon Karayolları 10.Bölgenin, özelinde “Tirebolu –Torul  Karayolu İyileş tirme Projesi”  rafa kaldırıldığı için Giresun’a hayrı olmadığını söylemiştik. Şimdi aynı şeyi  Trabzon  DSİ 22. Bölge için de hatırlatmak isterim. İçme suyu konusunda son 10 yılda  Trabzon’a  Atasu Barajını ve Gümüşhane’ye Bahçecik Barajını yapan DSİ nedense Giresun’un en prestijli  projesi olarak övdüğü İkisu  Barajı Projesini  HES’e  kurban  vermiştir. Bu  HES projesinin  Lisansının iptalinden  birkaç yıl sonra  Giresun  Belediyesi tarafından  yine Dereli bölgesinde  sil baştan yeni  bir DSİ İçme suyu barajı projesi  basına yansıtılmıştır. Şayet bu olmadı baştan bir proje ise bunun ayrıntılarını mutlaka bilmek  diğer   yandan  da  önceki  adı “İkisu HES Tesisi ve İçme Suyu Projesi “ olan ancak İçme suyunu sadece  HES’i  kamufle  etmek için kullandırıp Giresun’luyu  aldatan lardan hesap sormak ta hakkımızdır elbette .

Değerli arkadaşlar, gelecek yüzyılın  en büyük savaşla rının, su yüzünden olacağı tüm bilim çevrelerinin ortak öngörüsüdür. Küresel ısınma ,iklim değişiklikleri ve kuraklık özellikle su kaynaklarımızın verimli bir şekilde değerlendirilmesini ve içme suyu barajlarını daha fazla öne çıkarmaktadır .Bu bağlamda öncelikle Dereli, Keşap, Giresun  Merkez ,Bulancak ilçelerimizin içme suyu geleceği için 50 yıl önce  düşünülen eskisi   Annakkaya ,yenisi İkisu olan  İçmesuyu  barajı ile yine Merkez  Batlama köylerimiz için İnişdibi köyünün yukarısındaki  gölet projesini  iktidara  ve  DSİ’ye sormaya devam edeceğiz.

Öncelikle  İçme suyu konusunda Giresun ‘da sınıfta kaldı  dediğimizde alınganlık gösteren  ilgili bakanlık ve DSİ ‘nin  yaptık  dediği  yatırımlara ve bu işlerden doğan kamu zararlarının karnesine bir göz atalım dedik. Giresun ili için dikkat çeken en önemli yatırımlar, Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerimizdeki 18 adet  projedir.Ağırlığı sulama göleti olan bu projelerden;    Şebinkarahisar ilçemizde ,4 göletten Şaplıca durduruldu.     Alucra ilçemizde 5 göletten ,Karabörk patladı. Su tutmuyor. Aktepe durduruldu.Yeşilyurt  durduruldu.

Çamoluk ilçemiz de ise, Karadikmen  göleti bitti ama su kaçırıyor yada su tutmuyor.Kutluca gölet bitti ama kanalı yok.Akyapı  bitti. Kanalı yok.Alısız bitirildi. Kanalı yok.

DSİ yatırımlarında kamu zararı olarak ortaya çıkan su tutmama olayının en büyük nedeninin, kurum tarafından  denetim ve kontrolün yeterli yapılmaması sonucu  olduğu, özellikle    killi dolgular ve bu iş için düz silindirlerin kullanılması olarak açıklanmakta , bunun  için de mutlaka  keçi ayaklı silindirlerin kullanılması gerektiği  ifade edilmektedir.

Görüldüğü gibi başta içme suyu barajları olmak üzere  DSİ 22. Bölge yatırımlarında   üvey evlat muamelesi  gören Giresun ‘un bu sahipsizliğini ,sonuç alana dek  dile getirmeye devam edeceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?