“DERNEK ŞİRKETLERİ”

“DERNEK ŞİRKETLERİ”

BELEDİYELERE TKDK’DAN HİBE DESTEĞİ MÜJDESİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörlüğü’nden Belediyelere Yönelik IPARD Hibe Desteklerini Konu Alan Online Toplantı Gerçekleştirildi

Belediye ortaklığında yapılabilecek muhtemel direkt yatırımlar ve belediyelerin TKDK projelerine dolaylı destekleri hakkında sunum gerçekleştiren İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun;

“Normalde TKDK’ nın yatırım muhatapları gerçek kişiler ve şirketlerdir. Belediyelerimiz ve kamu kuruluşları kurulacak şirketlerde hisse oranı %25’i geçemez hükmü yer almaktadır. Ancak bu hükme sadık kalarak,  belediye başkanları tamamen kendi kontrollerinde ister kendilerinin başkan olduğu, ister başkan ve dernek kurucularının belediye personelinden oluştuğu, belediyenin kendi bölgesinde olmasını istediği yatırımlar konusunda faaliyet gösteren “sivil” bir dernek kurabilir.  %100 ü dernek tüzel kişiliği hissedarlığıyla kurulan “dernek şirketi” %25 hissesini ilgili belediye şirketine hibe eder ve ya baştan şirket kurulumunda belediye şirketinin %25 hissesi hissedarlar arasında yer alır. Bu şekliyle kurulacak şirketler belediyenin TKDK hibelerinden destek alması için uygun olacaktır. Belediye TKDK desteklerinden kendisine uygun olabilecek tüm yatırımları kısaca belediye kontrolünde bir dernek, bu derneğin kuracağı bir şirket formülüyle gerçekleştirebilir. Yapılacak yatırımlar tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması, kırsal turizm yatırımları, yenilenebilir enerji yatırımları başta olmak üzere diğer tüm TKDK destekleri için uygun zemin hazırlayacaktır” dedi.

Süt ve süt ürünlerine yönelik yatırımlar, büyükbaş küçükbaş kanatlı kesimhaneleri, su ürünleri işleme yatırımları, soğuk hava depoları, meyve-sebze işlemeye yönelik yatırımların (kurutma, kavurma-paketleme, öğütme, bitki çayları, donmuş gıda) belediye ortaklığında dernek şirketlerinin yatırımları şeklinde olabileceğini belirten İl Koordinatörü Kurşun, belediyelerin peyzaj çalışmaları için kullandığı süs bitkilerinin üretimine yönelik seraların da IPARD hibe fonlarından desteklendiğini söyledi. Desteklerin 500 bin – 3 milyon Avro yatırım tutarları arasında olduğunu ve %40 – 55 oranında hibe ile verildiğini dile getirdi.

Kurşun; “Zanaatkarlık kapsamında taş işleme, ahşap atölyeleri, metal atölyeleri, tekstil/dokuma atölyeleri, kırsal turizm kapsamında konaklama tesisleri, yeme içme tesisleri, çevre düzenlemesi, seyir terasları ve yöresel ürün imalat tesisleri de belediyelerimizin %25 hisselerine ortak olduğu “dernek şirketleri” marifetiyle direkt faydalanabileceği sektörler arasında yer almaktadır” dedi.

Kurşun ayrıca “Mülkiyeti belediyelere ait arazilerde, milli emlaktan kiralanan hazine arazilerinde, orman ve milli parklardan kiralanan mesire arazilerinde belediye alt kiracılık yöntemiyle yatırımcılara bu arazileri kiralamak suretiyle; planlı kırsal turizm bölgeleri, planlı sera bölgeleri, planlı hayvancılık bölgeleri, planlı mantar çadır bölgeleri oluşturulabilir” dedi.

Ürün özelinde ihtisaslaşmış küçük sanayi tesisleri örneğinde olduğu gibi, içinde ilgili yatırım parsellerin bulunduğu ahşap işleri tesisleri adası, taş işleri tesisleri adası, metal işleri tesisleri adası, tekstil/dokuma tesisleri adası, tıbbi aromatik bitkiler planlı üretim sahaları gibi planlı alanlarda yatırım parselleri ve yöresel gıda ürünleri satış yeri parselleri oluşturmak suretiyle TKDK projelerine dolaylı destek verilebileceğini dile getiren Kurşun;

“Genelde belediyelerimizin ihtiyacı olan metal atölyeleri, ahşap atölyeleri ve doğal taş atölyeleri dernek şirketleri yöntemiyle rahatlıkla belediyelerimize kazandırılabilir ki bu atölyeler CNC dahil çok ciddi makine alet ekipmanları ve inşaat donanımlarını içermektedir. Ayrıca belediyelerimiz TKDK desteklerini kendi alanları içinde bulunan tarihi eserlerin restorasyonunda da kullanabilirler. Hem kurdukları dernek şirketiyle hem de tarihi eserlerin hissedarlarından “alt kiracılık hakkını” alarak 10 yıldan fazla kiraladıkları tarihi eserleri, restorasyonu yapılacak yatırım binası için alt kiracıya kiralayarak TKDK’ nın tarihi eserlerin restorasyonundaki desteğini dolaylı yönden temin edebilirler. Bahsetmiş olduğumuz bu konudaki iki örneğimiz Tirebolu’da bir tarihi eser restorasyon projesi ve Bulancak’ta A tipi mesire alanındaki kırsal turizm projemizdir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar