Fındık yandı mı yanmadı mı?

Fındık yandı mı yanmadı mı?

Don’un zararının boyutu henüz belli değil

Haber: Erdem ERDEN

 

Giresun’da bir haftadır etkili olan yağışlı hava ve beraberindeki soğuk havayla birlikte gelen don fındık üreticilerini endişelendirirken, zararın havalar açtıktan sonra ortaya çıkacağı yorumları yapılıyor.

Giresun yaklaşık bir haftadır yağışlı havanın etkisi altında kaldı. Sahil kesimlerinde yağmur şeklindeki yağışlar orta ve yüksek kesimlerde kar yağışı şeklinde görülürken, Giresun’da adeta kış geri geldi.

Kar yağışı ve soğuk hava, fındık üreticilerinin korkulu rüyası olan zirai don’u da beraberinde getirdi. Yeni yeni yaprak açan fındık dalları ve püskülleri kar’ın altında kaldı. Kar yağışıyla birlikte orta ve yüksek kesimlerde hava sıcaklıkları zaman zaman eksi 2 – 5 dereceye kadar düştü. Fındık üretiçisi sosyal medyada yanan fındık ocaklarının resimlerini paylaşmaya devam ediyor.

fındık üreticisi, fındığın zarar görüp görmediğini veya zararın boyutlarının tespiti konusunda ziraat odalarına başvurdu. Üreticilerin talepleri üzerine harekete geçen ziraat odaları, ziraat mühendislerini havların ısınmasıyla birlikte bahçelerde zararın tespiti için görevlendirilirken, üreticiler, 2014 yılında yaşanan felaket gibi olmasından endişe ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?