Fındıkta dökülme zirve mi yaptı?

Fındıkta dökülme zirve mi yaptı?

Karan gelen verilerin kendisini üzdüğünü söyledi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın önünde bulunan 2017 yılı tahmini fındık rekoltesinin gerçekliğini kaybettiğini belirterek, rekoltenin yeniden tespit edilerek kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Karan yaptığı açıklamada, Temmuz ayı başında yapılan ve halen resmi olarak açılanmayan fındık rekolte tespit çalışmasının ardından, üründe yüzde 25-30 oranında bir kayıp yaşandığını kaydetti.

“FINDIĞIN YÜZDE 25-30’U DÖKÜLDÜ”

Külleme hastalığına bağlı olarak fındıkta önemli miktarda dökülme yaşandığına dikkat çeken Karan, “İklim şartlarından dolayı külleme hastalığı belli bölgelerde etkisini geç gösterdi ve rekolte tespitinde yanılmaya neden oldu. Ayrıca geçtiğimiz hafta bölgemiz genelinde etkili olan aşırı sıcak fındığı dalında yaktı. Buda başka bir etkendir. Rekolte tespit komisyonca sayım yapılan bahçelerde teknik elemanlarımızca yapılan tespitlerde fındıkta ciddi anlamda ‘afet’ denilecek anlamda bir dökülme tespit ettik. Hasat edemeden tonlarca fındığı külleme hastalığına kurban ettik. Bize göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’nın masasında bulunan 2017 yılı tahmini fındık rekoltesi gerçekliğini kaybetmiştir. Sağlık ve gerçekti bir rekolte için yeni bir çalışma yapılarak kamuoyuna açıklanmalıdır.” dedi.

TMO YENİ SEZONDA FINDIK ALACAK MI?

Üreticilerin yeni sezon öncesi tedirgin olduğunu ifade eden Karan, “Toprak Mahsulleri Ofisi yeni sezonda fındık alacak mı? almayacak mı? Dalda ne kadar fındık kaldı? Bunun ne kadarı çuvala girecek? Fiyat istenilen seviyede, üreticinin alın terini karşılayacak mı? Bu soruların yanıtları üreticileri tedirgin etmektedir” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?