GİRESUN KURBAN BAYRAMINA HAZIR

GİRESUN KURBAN BAYRAMINA HAZIR

Giresun Valiliğince kurban bayramı ve öncesinde hayvan satış yerlerine yönelik önlemler belirlendi. Camilerde, kurbanlık kesim ve satış yerlerinde kalabalık oluşumunu önlemek için kesimler randevu ile gerçekleştirilecek. Kurban kesiminde, sosyal mesafeye, temizlik kurallarına uyulması ve maske takılması yönünde vatandaşlarımıza bilgilendirme yapılacak.
Giresun’da kurban Bayramı hazırlıkları sürüyor. Kurban Hizmetleri Komisyonu Giresun Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında toplanarak, kurban kesimine ilişkin esasları belirledi.
Valilikte toplanan Kurban Hizmetleri komisyonu, kurban bayramı ve öncesinde kurban kesimine ve hayvan satış yerlerine yönelik önlemler hakkında kararlar aldı.
Alınan kararlar uyarınca, yeni tip koronavisüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde alınacak tedbirler doğrultusunda, satış ve kesim yerlerinde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılması zorunlu olacak. Kurban pazarlarında, en az 1,5 metre (3-4 adım) olacak şekilde fiziki mesafe kurallarına uyulması, satış ve kesim yerlerinin tüm girişlerinde ve içerisinde belirli mesafelerde el antiseptiği bulundurulması hususlarında Belediye ve Sağlık Müdürlüğünce gerekli tedbirler alınacak. Ayrıca kurban satış ve kesim yerlerinde Kovid-19 salgını sebebiyle Komisyonların İl Pandemi Kurulu ile işbirliği içerisinde gerekli tedbirleri almasına karar verildi.
Giresun Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince alınan tedbirlerin titizlikle uygulanacağını belirtti. Komisyonun aldığı kararlar şöyle:
KESİM İÇİN 5 YER BELİRLENDİ
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlarımızın kurbanlarını satın almaları için 5 yer belirlendi. Vatandaşlarımız Merkez İlçede; Batlama mevki yol ayrımı ve Aksu mahallesi festival alanı boş arazisinde, Aksu Mahallesi festival alanı kurban satış yerinde, Cin Ahmet Mahallesi Pazar yerinde, Teyyaredüzü Mahallesi Pazar yerinde, Giresun Belediyesi Et Kombinası ve Bölge Yatılı Kur’ an Kursu kesimhanesinde kurbanlarını kestirebilecekler.
Büyükbaş hayvan kesecek vatandaşlarımız Giresun Belediyesi Et Kombinasına yönlendirilecek.
KURBANLIK HAYVANLARIN KULAK KÜPELERİ OLMASI GEREKMEKTEDİR
Satış yerlerine getirilen hayvanların Veteriner Sağlık Raporu ile büyük baş hayvanların kulak küpelerinin olması gerekiyor.
Kurban bayramı münasebetiyle vatandaşlarımızca satın alacakları kurbanlıkların gebelik riskine karşı ve de vatandaşlarımızın aldanmaması için veteriner hekimliği ve belediye veteriner hekimliğince kurban satış yerlerine gelen hayvanları kontrol etmeleri hususunda yeterli veteriner hekim görevlendirilecek.
KURBANLIK KESİM İŞLEMLERİ KASAPLAR VE EHİL KİŞİLERCE GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Kurbanlık hayvanların kesimi, kurban kesim yerlerinde kurbanını kendisi kesmek isteyen ehil kişilerce veya kasaplığı meslek edinmiş ya da kurban kesim elemanı yetiştirme ve geliştirme kursu bitirme belgesine sahip kişiler tarafından yapılacak. Kesimler, dini esasların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, ürkütmeden, kötü davranmadan, dövmeden, incitmeden, temizlik ve hijyenik kurallara uyularak usulüne uygun bir şekilde yapılacak.
SAĞLIK EKİPLERİ OLASI YARALANMALARA KARŞI HAZIR BULUNACAK
Sağlık Müdürlüğünce Kurban Bayramı boyunca kesim yerlerinde doğabilecek yaralanmalara karşı tedbir olarak sağlık ekibi oluşturulacak ve aksaklıklar yaşanmaması için azami derecede dikkat edilecek.
KURBANLIKLARDA UYGUNLUK ŞARTI ARANACAK
İl Müftülüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince gezici kurban satış yerlerinde satılan hayvanların pasaport ve nakil belgesi kontrolleri yapılacak. Yaş, sağlık ve dini açıdan uygun görülen hayvanların pasaport ve nakil belgelerine “Kurbanlık Uygundur” kaşesi vurulacak, uygun olmayanların satışı engellenecek.
TEMİZLİK KURALLARINA RİAYET EDİLECEK
Mevcut mezbaha ve kombinalar dışında şehrin nüfus yoğunluğu da dikkate alınarak su, tuvalet, kapalı oturma yeri, benzeri sosyal ihtiyaçların karşılanacağı yerler ve hayvanların taşındıkları araçlardan indirilmesine uygun rampalı ve kolay yıkanabilen, dezenfekte edilebilir, hijyenik şartlara uygun, kalıcı, teknik ve çok amaçlı bir hayvan pazarının yapılması için yatırım programına alınması Belediye Başkanlığı tarafından sağlanacak.
Kurban kesim yerlerinin atıklarının çevre kirliliğine ve insan sağlığına zarar vermemesi için kurban bayramı süresince 4 gün boyunca Belediye Başkanlığınca yeterli temizlik personeli görevlendirilerek kurban satım ve kesim yerlerinde gerekli dezenfeksiyon tedbirleri alınacak.
Hayvan satış alanının giriş kapılarına Kovid-19’dan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelaların İl Sağlık Müdürlüğü ve Belediye tarafından asılacak.
Her hayvan satış ünitesinin uygun yerlerinde el antiseptiği veya hijyeni sağlayacak uygunlukta kolonya bulundurulması İl Sağlık Müdürlüğü ve Belediye tarafından sağlanacak.
Hayvan satış alanı içerisinde ulaşılabilir yerlerde el yıkamak için belediye tarafından el lavabolarının oluşturulacak.

HASTALIK BELİRTİSİ OLAN KİŞİLER SATIŞ VE KESİM YERLERİNE ALINMAYACAK
Hayvan satış alanlarına ateş ve solunum sıkıntısı olan kişiler alınmayacak.
Satış ve kesim yerlerinin girişlerinde vatandaşların ateşi ölçülerek, ateşi 38 derece üzerinde olanların girişlerine izin verilmeyecek ve sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.

KALABALIĞA MÜSAADE EDİLMEYECEK
Emniyet Müdürlüğünce kurban satış ve kesim yerlerinde kurban bayramı boyunca kalabalık bir ortam olacağından izdihama yol açmamak için gerekli güvenlik önlemlerinin alınacak.
Hayvan satış alanlarının etrafı sınırlandırılarak, insan kalabalığını önlemek için hayvan ve insanların giriş-çıkışına uygun kontrollü kapılar oluşturulacak, hayvan satış yerleri içinde uygun yönlendirilmeler yapılacak.
Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi (müşteri ve satıcı beraber) olacak şekilde kontrollü insan girişi belediye zabıta müdürlüğünce sağlanacak.

KURBANLAR SADECE BELİRLENEN YERLERDE KESİLECEK
Kurbanların park, cadde, sokak ve meydan gibi umuma açık komisyonun belirlediği yerler dışında kesilmemesi için vatandaşlarımızın bilgilendirilmesine, aksi davrananlarla ilgili gerekli uyarı, ikaz ve cezai işlemlerin ilgili kuruluşlarca ve belediye zabıtalarınca yapılacak.
Kurbanlık hayvan satış yerleri ilgili tebliğ doğrultusunda yetiştirici, satıcı ve diğer vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde hazırlanacak, şartları uymayan yerlere belediye tarafından satış yeri izni verilmeyecek.

RANDEVULU KURBAN KESİMİ
Kurban kesim yerleri olarak belirlenen yerlerin işletmecileri ve sorumluları, kurban kesilecek her bir gün için oluşturacakları randevulu kesim bilgisini içeren listeyi kurban kesim yerinin girişine görülebilecek şekilde asacaklar ve kurban kesim yerinden faydalanacaklara işletmecilerce veya sorumlularca kesim saatine ilişkin randevuyu SMS yoluyla bildirecekler.
Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirler alınacak, kesim yerlerinde kesim yaptırmak isteyen kişilerin talepleri mümkün olduğunca Bayramın üç gününe eşit sayıda randevu verilecek şekilde planlanacak.
Kesim yerlerine gelecek kişi sayısının mümkün olduğunca az olmasını sağlamak amacı ile hisse sahipleri dışında kimsenin kurban kesim yerlerine gitmemesi teşvik edilecektir.
Her kurban için hisse başına parçalama işi kurban kesen veya parçalama işlemi için görevlendirilen kasap kurban kesim elemanları tarafından yapılacak.
Kurban sahiplerinin kurban kesim yerlerinde bir arada bulunarak parçalama işlemi yapmasına müsaade edilmeyecek, kurban sahipleri tarafından kurban parçalanacaksa en fazla üç kişinin maske ve 1,5 metrelik mesafe kurallarına uyarak parçalama işlemini yapmasına müsaade edilecektir.
Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek.

TOPLANTIYA KATILANLAR
Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven Başkanlığında yapılan Kurban Hizmetleri Komisyonu toplantısına, İl Müftüsü Muhittin Oral, Giresun Belediyesi Veteriner Hekimi Mustafa Karaçay, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Şube müdürü Muazzez Özdemir Erdoğan, Giresun Orman İşletme Müdür Yardımcısı Alper Aksu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Şube Müdür Vekili Yunus Emre Aydoğdu, İl Sağlık Müdürlüğünden Çevre Sağlığı Teknisyeni Özcan Türkoğlu ve Türkiye Diyanet Vakfı Giresun Şube Temsilcisi İsmet Şenol katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?