“Giresun Lezzetleri Şenliği” sona erdi

“Giresun Lezzetleri Şenliği” sona erdi

Giresun Valiliğinin 28–29–30 Eylül tarihlerinde düzenlediği “Giresun Lezzetleri Şenliği” etkinliğinin son gününde Giresun Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından “Yemek Yarışması” düzenlendi.
Giresun Lezzetleri Şenliğinin üçüncü günü etkinlikleri 30 Eylül Pazar günü 11.00’de Tirebolu Çayı eşliğinde “Giresun Simidi” ikramı ile başladı. Etkinlikler, saat 13.00’de Giresun Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından düzenlenen “Yemek Yarışması” ve çocuklara yönelik sahne oyunları ve çeşitli gösterilerle sona erdi.
Yarışmada; Hamsili Karalahana, Fındıklı Levrek Rulo, Fındıklı Çiğköfte, Tirebolu Siron Mantısı, Samaksa, Isırganlı Kalın Burma, Fındık Tatlısı, Fındık Ezmeli Sütlü Kadayıf, Isırgan Yalaşı,  Kokulu Üzüm Şirası,  Tereyağlı Mısır Ekmeği, Yöresel Tabağı (Galdirik-Taflan-Kiraz), Etli Yaprak Sarma, Fındık Ezmeli Gözleme yer aldı.
Giresun Lezzetleri Şenliği Yemek Yarışmasında jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede; Tirebolu Siron Mantısı birinci, Fındık Tatlısı ikinci, Fındıklı Çiğ Köfte de üçüncü seçildi.
Giresun’a özgü lezzetlerin yarıştığı etkinlikte bir konuşma yapan Vali Sarıfakıoğulları; “Yemek yarışması ve çocuk şenliğiyle programımızı kapatacağız. Bu kapsamda emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Gerçekten yoğun bir tempoyla, büyük bir özveri, büyük bir emek sarf ederek şenliği tamamladık. İnşallah gelecek yıl ve yıllar çok daha ileri bir noktaya taşıyacağız. Hem Giresun lezzetlerinin tanınırlığını daha ileri bir noktaya taşıyacağız, hem de şenlik kapsamındaki çerçeveyi de daha ileri bir noktaya doğru geliştireceğiz. Az önce yemek yarışmasında bizde tattık. Not vermesek te gerçekten hepsi birbirinden güzeldi. Aslında hepiniz birinci oldunuz, ama jüri 3 arkadaşımızı tercih etti. Gerçekten çok lezzetliydi, birde bize ait olan her şey çok lezzetli. Onu idrak etmek, onu bilmek ve ifade etmek gerek. Bu lezzetler bize aittir ve gerçekten sadece bize ait olması bile onların çok lezzetli, çok iyi olması anlamına geliyordu. Ben katılımınızdan dolayı sizlere ve bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hepinizle gelecek yıl buluşmak üzere” diyerek yarışmacılara başarılar diledi.
Giresun Lezzetleri Şenliği Yemek Yarışmasında, Jüri üyeleri tarafından “Tirebolu Siron Mantısı” yemeğiyle birinci seçilen Saniye Üçüncü’ye Ödülü Vali Sarıfakıoğulları tarafından verildi.  Ödül töreni sonrası Vali Sarıfakıoğulları, jüri üyelerine teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?