Görele’de Erken Teşhis Hayat Kurtardı  

Görele’de Erken Teşhis Hayat Kurtardı  

Türkiye’de kanser doktoru olmayan tek il olan Giresun’da, buna rağmen sağlık alanında önemli başarılar da ortaya çıkıyor. Öte yandan kanser hastalarının tamamını komşu illere sevk eden Giresun’da,bu olumsuzluk nedeniyle esnaf ciddi ekonomik kayıp yaşıyor.Komşu illerde sağlık turizmi sayesinde esnaf kazancını katlarken,9 yıl önce kurulan Tıp fakültesi bünyesinde niye kanser tanı ve tedavi merkezinin hala kurulmadığı ise merak ediliyor.

Giresun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Op. Dr. Ergun Özdemir Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniğinde deyim yerindeyse “erken teşhis hayat kurtardı”.

Kulak Burun Boğaz Polikliniğinin yoğun kalabalığının yaşandığı bir günde evladının hastalığına teşhis koyan ve yönlendirerek iyileşme sürecine vesile olan hekime teşekküre gelen hasta yakını Yaşar Sevindik, Op. Dr. Tolgahan Toroslu ve Başhekim Uz. Dr. Azime Bulut’a teşekkürlerini ileterek; “canımızı emanet ettiğimiz hekimlerimizin hastanelerimizde uzun süre hizmet vermesini istiyoruz diyeyek, bizleri evladımızın sağlığı hususunda en kötüsünü yaşamaktan kurtararak, dikkati ve erken teşhisi ile canımıza can katan Tolgahan hocamıza şükranlarımızı iletiyoruz” dedi.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Tolgahan Toroslu konu ile ilgili açıklama yaparak ; “2016 yılı Temmuz ayında KBB Hastalıkları Polikliniği’mize, gün içinde başvuran 76 hastadan biri olan ve sağ kulakta son zamanlarda ortaya çıkan işitme azlığı şikâyetiile gelen14 yaşındaki (DB) hastamızın yapılan KBB muayenesinde sağ kulakta Efüzyonlu Otitis Media (orta kulakta sıvı toplanması),nazofarenkste(genizin endoskopik incelenmesi yapılarak) sağ rosenmüllerfossayı dolduran papillomatöz kitle (Geniz kanseri?) ve servikallenfadenopati (boyunda lenf nodu büyümesi)saptandı.

Yoğun hasta başvurusu olan polikliniğimizde üst solunum yolu enfeksiyonları, kulakiltihapları, orta kulakta sıvı toplanması oldukça sık rastlanmaktadır.76 hasta bakılan ve kimsenin sıra beklemek istemediği, herkesin işlerini biran önce bitirmeye çalıştığı bir gün hayal edin, bu yoğunlukta size işitme azlığı ile başvuran genç bir delikanlı, vücudundaki hastalığın yaydığı sitokinlerin hastanın teninde oluşturduğu renk ve kilo azlığı, bizde ileri inceleme yapma dürtüsü uyandırmış ve tanı konmuştur. Bu olgu yoğun çalışılan birçok poliklinikte sadece üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisi alabilecek ve asıl hastalığın fark edilemeyebileceği bir durum olabilir. Bir makine bir robot olmaktan ziyade, hekimliğin hastalara yeterli zaman ayırarak uygulanabilecek bir sanat olduğunu anlatan güzel bir hadisedir.

Genç arkadaşımız (hastamız) tecrübeli patoloji çalışmaları yapılan 3. Basamak bir kuruma genizdeki kitle açısından yönlendirildi.Ayrıca kulakta iletim tipi işitme azlığı ve genizdeki mevcut patolojinin süreğenliği nedeniyle hastanemiz KBB kliniğinde lokal anestezi altında sağ kulak zarına havalandırma tüpü uygulaması yapıldı.

Kısa zamanda patolojik olarak “Geniz Kanseri” tanısı konularak tarafımıza başvuran hasta onkolojik tedavi uygulanan deneyimli bir merkeze yönlendirildi.

2016 Aralık başlarında, gülen yüzüyle polikliniğimizde bizleri ziyaret eden hasta yakınları, hastamızın onkolojik tedaviye çok iyi yanıt verdiğini, belirgin kilo aldığını ve her şeyin yolunda olduğunu mutlulukla bildirdi ve teşekkürlerini iletti.

Hekimliğin en güzel yönü, uzun yıllar dirsek çürütüp, hastane koridorlarında, nöbetlerde sabahlayıp, insanlığa faydalı olabilmenin mutluluğunu yaşayabilmektir. Özveri ile çalışarak bu gibi birçok örneği yaşayan değerli mesteklaşlarımız ve sağlık çalışanı arkadaşlarımıza teşekkür etme erdemini gösteren sevgili hasta yakınlarını tebrik ediyorum ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?