“HAKEMLER YÖNETİCİLERDEN KORKUYOR, VAR GEREKSİZ !”

“HAKEMLER YÖNETİCİLERDEN KORKUYOR, VAR GEREKSİZ !”

ÖZEL HABER:
SEDAT KARAKAYA
Spor dünyasınında bomba etkisi yapacak açıklamalarda bulunan eski milli hakem Kadir Ayar,hakemlerin 5 büyük takımın müsabakasında yönettikleri maçta yöneticilerden korktuklarını söyledi,VAR sisteminin Türkiye’de adil bir şekilde uygulanmadığını ifade etti. Ayar’ın hedefinde ilk olarak günümüzün futbol hakemleri vardı.Ayar, “Bunlar bir imtihana girip,tahsil durumları yüksek sanırım hemen klasmanda yer alıyorlar.Alt klasmanda biraz iyiyseler 4-5 sene içinde bir üst klasmana yükseliyorlar.Fakat bunların futbolu oynamadıkça,futbolcuların birebir temaslarında ayırt edemez hale düşüyorlar”diyerek sert çıkış yaptı.
Eskiden futbolda futbolcu için maddi beklentinin olmadığını belirten Ayar, futbolun gönüllülük işi gibi görüldüğüne işaret etti. 30 yaşından sonrada futbolcuların hakemlik mesleğine yöneldiklerini şimdilerde ise hakemlikte büyük gelir var diye herkesin hakem olabildiğine dikkati çekti.Profesyonel futbolcuların da hakemlerinde günümüzde kazançlarının çok iyi olduğunu ifade eden Ayar şöyle devam etti:
VAR’A GÜVENİP ELİMİ KOLUMU SALLAYIP MAÇ YÖNETİRİM!
Üniversitelerde okuyanlar 18 yaşından sonra hakemliğe yöneliyorlar.Avrupa’da UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve Türkiye Sorumlusu Ulemberg var.Bu kişi hakem yetiştirmek için eğitimli bir isim ve hakemleri yetiştiriyorlar.Ne kadar eğitirse eğitsinler,futbol oynamadığı için sahadaki temasları faulleri ayırt edemiyorlar.VAR sistemi var,iş o kadar kolaylaştı ki;ben şu anki bu yaşımda sahaya çıksam VAR’a da güvenerek elimi kolumu sallayarak hiç hata yapmadan maçı yönetirim! Ben o futboldan gelmişim,futbol oynamışım.Birebir temasları,hangisine faul verileceğini,ne olacağını rahatlıkla ayırt ederim.Birde hakemler yöneticilerden korkuyorlar! 4-5 büyük takımın maçlarında tercih haklarını çoğunlukla onlardan yana kullanıyorlar. Yani açığa çıkmıyorlar hiçbir maçta.
KONUYU F.BAHÇE-MALATYASPOR MAÇINA GETİRDİ
Eskiden hakemler daha zor şartlar altında hata yapılmadan maç yönetirdi. %70’i futboldan gelmiş hakemlerdi. Çok örneğimiz var ama Erman Toroğlu’nu örnek verecek olursak;bu adam futboldan gelmiştir.Giresun,Ordu,Trabzon ve Samsun’da durumlar böyleydi.Bende futboldan gelen biriyim.En zoru amatör maç yönetmektir.İlimizde ek sahalarda, o zamanlarda toprak zeminde terörün arttığı zamanda biz yeşil sahaya çıkıp maç yönettik.Saha dışına çıktığımızda hiç kimse bize, şu veya bu hatayı yaptın demezdi.Cephe almazdı çünkü onlara prim vermezdik.İnanırlardı.Ama şimdi öyle değil. Hakemler takım ayırt ediyorlar.5 büyüklerin maçlarında özellikle bu durum söz konusu.Mesela geçtiğimiz haftaki maçta Fenerbahçe-Malatyaspor müsabakasında Malatyaspor’un bariz bir golü görülmemiş.Kafa atılan pozisyonlarda rakibin yüzüne gelen yumruklar,elle oynamalar es geçildi.Niye; çünkü hakemler yöneticilerden korkuyorlar.Bunları hakemin görmesi lazım,algılaması lazım,anında tespiti yapması lazım.
VAR SİSTEMİNİ DE ELEŞTİREN AYAR HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIĞINI SÖYLEDİ
Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)’nun elinden geldiği kadar hakem eğitimi verdiğini,bu konuda yoğun çaba sarfettiğini belirten eski milli hakem Kadir Ayar,ne kadar eğitim verilirse verilsin futboldan gelmedikten sonra etkili olamayacaklarını ifade etti.Ayar sözlerini şöyle noktaladı:
“VAR sistemi Türkiye’de iyi kullanılmıyor.Bende ilk başlarda çok umutlanmıştım.VAR hakikaten Türk futbolunu geliştirecek demiştim.Oysa ki Türk futbolunu devamlı geriye götürüyor.Beklentimizi karşılamadı desem daha doğru olur.Görüyorsunuz Türkiye’nin Avrupa’daki takımlarının hallerini.Avrupa’da hakem çıkıp tıkır tıkır hiç hata yapmadan asgari bariz çok az hatalarla maç yönetiyor.Türkiye’de de VAR sistemini de kullanamıyoruz yahu! VAR’daki yüzde yüz pozisyonlarda biri çağırıyor,biri çağırmıyor,olmayacak pozisyonda hakemi çağıyorlar.Hakem geliyor, görüyor yine kafasına göre karar veriyor.Yani garip bir çelişki içindeler.Malesef VAR sistemi kullanılmıyor. Normalde çıksalar VAR’sız yönetseler bundan daha iyi yönetilir diye düşünüyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?