Hayri TEMÜR
Hayri TEMÜR
hayri@giresungundem.com
HAYATINIZDA OLMASI GEREKEN PRENSİPLER
  • 0
  • 267
  • 04 Kasım 2020 Çarşamba
  • +
  • -

1) Size kendinizi aşağılık ve değersiz hissettirecek insanlarla aranıza mesafe koyacaksınız. Unutmayın ki herkes değerlidir. Siz de değerlisiniz.
2) Yalnız kalma korkunuz olmayacak. Çünkü insan kendi kendine yetebilir.
3) Hayatın size hep adaletsiz davrandığını düşünmeyeceksiniz. Adaletsiz gibi görünen durum belki hayrınızadır. Çünkü her şerde bir hayır vardır.
4) Hataya düşme korkunuz olmayacak. İnsan hata yapma fıtratı üzerine doğmuştur. Hatalar insana hayat konusunda tecrübeler kazandırır. Hatasız ve eksiksiz olan sadece Allah’tır.
5) Kimseden bir şey beklemeyeceksiniz. Bu hayatta kimseden bir beklentiniz olmazsa kimseden yana hayal kırıklığına da uğramazsınız.
6) Kendinizi veya yaşamınızı başkasıyla veya başkasının yaşamıyla kıyaslamayacaksınız. Bu, ya egonuzu artırır ya da sizi depresyona sokar. Çünkü her zaman sizden daha iyi veya daha kötü durumda birileri olacaktır.
7) Konfor alanınızı bazen terk etmeyi bileceksiniz. Farklı deneyimler yaşamı ve kişiyi geliştirir.
8) İnsanlara önyargıyla bakmayacak, insanları ilk edindiğiniz izlenime göre yaftalamayacaksınız.
9) Hayattan fazla beklenti içine girmeyeceksiniz. Beklentiler her zaman gerçekleşmez. Bu, doğanın kanunudur. Fazla beklentiniz olmazsa daha huzurlu bir yaşamınız olur.
10) Başınız dik, alnınız ak yaşamak istiyorsanız kimseye muhtaç olup, vefa altına girmeyeceksiniz.
3) Kimseye muhtaç olmayacaksınız. Kimseye muhtaç olmadan aza kanaat edip yaşayacaksınız. Bu, daha onurludur.
4) Yaşam standardınız ne ise öyle yaşayacaksınız. Az kazanıp helal yiyeceksiniz.
5) Muhtacım diye kimseye kendinizi ezdirmeyeceksiniz. Muhtaçlığınızın sadece Allah’a olduğunu, rızkınızı yalnız Allah’ın verdiğini unutmayacaksınız.
6) Onurunuzu zedeleyecek hiçbir söze eyvallah çekmeyeceksiniz.
7) Kimsenin hakkını yemeyecek, kimsenin bedduasını almayacaksınız. Aldığınız haklı bedduaların karşılığını görmeden ölmeyeceğinizi unutmayacaksınız.
8 ) Satılık bir insan olmayacaksınız.
9) Kimseyi para uğruna kazıklamayacaksınız. Para uğruna kimsenin de kölesi olmayacak; onurunuzu, karakterinizi ayaklar altına aldırmayacaksınız.
10) Bu hayatta her şeyinizi kaybedebilirsiniz. Paranızı, malınızı, işinizi kaybedebilirsiniz; ama onurunuzu ve karakterinizi asla kaybetmeyeceksiniz.
11) Bu hayattan göçüp giderken yanınızda sadece yaptıklarınızın gideceğini bileceksiniz. Bu yüzden iyi insanlar biriktirip, isminiz anıldığında ardınızdan iyi sözler ettireceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM