KARA’DAN ANLAMLI LİMAN TESPİTİ

KARA’DAN ANLAMLI LİMAN TESPİTİ

GESOB Başkanı Ali Kara, Giresun Limanı ile ilgili önemli bir tespit yaparak, “Şu an kapasite itibari ile bölgenin en önemli konumunda olan Giresun Limanının işletilmemesi için içimizden yoğun engellemeler gerçeğini göz ardı edemeyiz” dedi.
Kara şöyle konuştu: “Yıllardır ekonomimizin canlanması ve güçlenmesi için yoğun çalışmalar yapıyor ve ilimize katkı sağlayacak yatırımlarla ilgili olarak projeler sunuyor önerilerimizi ilgililer ve kamuoyuyla paylaşıyoruz. Tek amacımız sahil kenti olmamıza rağmen komşu vilayetlerle aleyhimize işlemekte olan gelişmişlik farkını asgariye indirmektir. Bu konuda hükümetimiz de 5549 sayılı Kalkınma Ajansları Kanununu çıkararak iller ve bölgeler arası gelişmişlik farkını gidermeye yönelik çok önemli hamlesini de örnek alarak bölgede ekonomisi en zayıf ve en fazla göç veren il olan Giresun’umuzun gelişebilmesi için olmazsa olmaz olan üzerinde yoğunlaştığımız Erzincan-Gümüşhane Tren Yolu, Şehir Merkezi Güney Çevre Yolu, Giresun-Şebinkarahisar-Sivas Yolu ve Tirebolu-Gümüşhane Duble Yolu, Deniz ve Yayla Turizm Projeleri yanında Limanımızın Serbest Bölge olması ile 2012 yılından bu yana her fırsatta siyasilerle ve Kamuoyu ile paylaştığımız Giresun’a Deniz Üst Komutanlığının kurulması çalışmaları başlıca hedeflerimizi teşkil etmektedir. Bugün geldiğimiz noktada Erzincan-Tirebolu Tren Yolu Projesinde, Çevre Yolu Projesinde ve Anadolu’ya bağlantı Duble Yol Projelerinde maalesef beklenen atılımları ve ortak harekette başarıyı yakalayamadık.
Şu an kapasite itibari ile bölgenin en önemli konumunda olan Giresun Limanının işletilmemesi için içimizden yoğun engellemeler gerçeğini göz ardı edemeyiz. 2012 Yılından beri Giresun’un gündemine bizzat getirdiğimiz Deniz Üst Komutanlığı gibi devasa bir yatırıma sahip çıkamadığımızı üzülerek görüyoruz. Türkiye’nin gündeminde halen sıcak olan bu konuda Ukrayna, Rusya itilafının hız kazandığı ABD’nin bölgeye yerleşmeye çalıştığı günümüzde Türkiye’nin askeri açıdan Karadeniz de varlığını güçlendirebilmek için Sinop Sarp arasında Doğu Karadeniz’in tam orta noktasını teşkil eden Giresun’a Deniz Üst Komutanlığının kurulması çalışmalarına Siyasiler ve Kamuoyu olarak zaman geçmeden başlamalı ve ülke gündeminde sıcaklığını koruyan bu üst çalışmaları bölgenin ekonomik verileri de dikkate alınarak ilimize kazandırılmalıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?