Osman Bayram
Osman Bayram
osmanbayram_28@hotmail.com
KARANTİNA…!!!
  • 0
  • 596
  • 15 Nisan 2020 Çarşamba
  • +
  • -

Yatıyoruz corona,virüs,kalkıyoruz karantina…Saatler geçiyor bir bakıyoruz dünyada coronadan ölenlerin sayısı katlanmış gidiyor. Bir yandan çekirge istilası ,öte yandan karıncaların yer yüzüne çıkması… Depremler, fırtınalar derken nasıl bir 2020’de yaşıyoruz bilmiyoruz, hoş yaşadığımızın farkında mıyız o da bilinmiyor.!
Corona virüs ile yoğrulduğumuz ve laf aramızda bir hayli yorulduğumuz bir süreçteyiz. Her öksürenden kaçar olduk, her aksıran potansiyel virüslü oldu gözümüzde. Maskesiz sokağa çıkmadığımız gibi şimdi bir de eldiven ekledik ekipmanlarımıza.
Uzmanlar maske ve eldiven kullanımında ikiye ayrılıyor. Biri bunun bir şart olduğunu savunurken diğeri eldivenlerin daha çok mikrop çektiğini söylüyor. Biz de şaşırdık kim ne derse yapar hale geldik. Bildiğimiz ve bilincimize oturan bir durum varsa o da uzmanların “EVDE KAL” çağrısı. Çoğumuz uyuyoruz ancak kendi ve çevresindekinin canını hiçe sayan bir kesime bunu anlatmak kolay olmuyor elbette. Parklarda, bahçelerde, sahillerde, Caddelerde her şey yolundaymış gibi bir rahatlık ile dolaşmaya daha doğrusu mikropları yaymaya devam edenlerde var maalesef.. Biz bu yazımızda dilimize dolanmış olan kelimelerden birinden bahsetmek istiyoruz; “KARANTİNA” .
Bangır bangır bağırıyor televizyonlar; 14 gün kuralı diyorlar, yurt dışından geldiyseniz karantinaya girin diyorlar, yazılı görsel medyada, sosyal medyada herkes karantina kuralları paylaşıyor…
Peki ne demek bu “KARANTİNA” şimdi gelin bir göz atalım.
Karantina nedir kısaca tanımlayalım. Bir çok sözlük ve benzeri açıklamalara da baktım, basitçe ifade etmek gerekirse, Karantina, bulaşıcı bir hastalığa maruz kalan şüpheli durumdaki insan ve hayvanları bir süre izole etmek demektir, kısaca, sağlık yalıtımı, önlemi de denebilir. Hastalığın en uzun kuluçka devresine eşit bir süre kimse ile temas edilmez. Alınan tedbirsel faaliyetlerin tümüne “KARANTİNA” denir.
Yeni corona virüs için “evde izleme” kurallarından bahsediliyor uzunca bir süredir. Halka son 14 gün içerisinde corona virüs hastalığı görülen ülkelerden geldiyseniz kendinizi eve kapatın ve kimseyle temas kurmayın çağrısında bulunuluyor
Uzmanlara göre corona virüs’ten korunmanın en ama en etkili yolu elleri düzenli olarak yıkamak. Çünkü virüs, temas ile bulaşıyor. Havada bir süre asılı kaldıktan sonra yere iniyor. Corona virüs’ün sıcağa dayanamadığı yolunda birtakım açıklamalar var. Bazı görüşlere göre güneşi ve sıcağı sevmeyen bu virüs, yaz ayları geldikçe kendini yok edecek ve ölecek deniyor, bazı görüşler virüs ülkeden ülkeye, insandan insana mutasyon geçiriyor deniyor olmayabilir diyor, neye inanacağız belli değil
Evet, korkuyoruz. Evet, endişeliyiz. Ancak hayatımızı corona virüs yüzünden korkuyla yaşamaktansa, alacağımız önlemler ile tüm tehlikeleri minimuma, yani enaza, indirmek en doğrusu olacak gibi duruyor.
Bir süre “EVDE KALMAK” iyi olacak!
Sağlıklı günler…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM