Osman Bayram
Osman Bayram
osmanbayram_28@hotmail.com
KORONA SONRASI İŞ SEKTÖRLERİNİN VE İSTİHDAMIN GELİŞİMİ
  • 0
  • 593
  • 03 Haziran 2020 Çarşamba
  • +
  • -

Dünya Koronavirüs sonrasını şimdiden konuşmaya başladı bile. Hangi meslekler kaybolacak, hangi yeni meslekler ortaya çıkacak? Ekonomi, sosyal yaşam, eğitimde neler olacak? İlk etapta pandeminin önlenmesi için ilaç ve aşıların geliştirilmesi sürecinin tam randımanlı olarak en az 12-18 aylık bir süreç içeresinde olacağı tahminleri devam etmektedir.
Koronavirüs salgını nedeniyle bir çok ülkede iş dünyasının bir kısmının evden çalışma modeline zorunlu olarak geçmiş olduğu ülkemizde de bir çok sektörde işlerin online’a taşınması kaçınılmaz oldu. Salgın sürecince bir çok sektör işini, toplantılarını, zoom ve benzeri video konferans gibi dijital yayın üzerinden gerçekleştirmektedir. Yine bu şirketlerin bir kısmı pandemi sonrasında bazı işlerini uzaktan yürütmenin daha rahat ve ekonomik açıdan daha az maliyetli olduğunu keşfetmiş durumdalar. Uzaktan çalışmak herkes için zaman ve enerji tasarrufu demek, ayrıca çevresel etkileride azaltacağı bir gerçek.
Peki uzaktan özellikle de video konferans ile dijital yayın üzerinden toplantı, satış ve eğitim gibi işlerini yeni dönemde dönüştürecek öncelikli sektörler neler olabilir.
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının ardından teknoloji, tarım, gıda, ambalaj, lojistik, e-ticaret gibi sektörlerin ön plana öıkması bekleniyor.
“Teknoloji sektörleri öne çıkabilir”
Virüs salgını sonrası yapay zeka, yazılım, dijital oyun, girişimler, veri depolama ve yorumlama, haberleşme ve internet, siber güvenlik, akıllı şehirler, akıllı araçlar, robotlar gibi teknolojiyi barındıran sektörlerin öne çıkması bekleniyor.
Tarım gıda ve buna bağlı olarak ambalaj sektörü
Tüm dünyanın salgından sonra tarım ve gıdaya önem vereceğini ve gıda stoklarını her zaman hazır halde tutmak için özellikle ambalajlı ürünlere kayış olabilir. Bu türden salgınlara önlem niteliğinde yeni akıllı ambalajlar kullanılarak birçok gıda ürününün bu kapsama alınması bekleniyor.
E- ticaret ve dijital ödeme sistemleri
İnternet kanalıyla alışveriş koronovirüs sonrasındaki süreçte daha fazla öne çıkacak, temassız alışveriş ve temassız ödemeler gelişecek.
Biyoteknoloji ve genetik teknolojileri
Koronavirüs ile mücadelede biyoteknolojinin ne kadar önemli olduğunu görüldü, olası yeni salgınlara hazır olmak için insan izolasyonunun önemi ortaya çıktı, ayrıca genetik bilim kullanılarak bazı hastalıkların önlenmesi gelişebilir, hastalıkların gelişimi, tedavi için yapay organlar yapılmaya çalışılması bekleniyor.
Lojistik ve kargo
Salgın sürecinde önemi ortaya çıkan lojistik ve kargo sektörünün hızlı bir büyüme trendine girmesi bekleniyor. Özellikle e-ticaret özelinde daha yaygın depoculuk faaliyetleri ve demiryollarının adeta internet ağı gibi tüm dünyaya yayılması bekleniyor.

Alışkanlıklarımızda ve değerlerimizde kalıcı değişiklikler olacağı bir döneme doğru yol alacağız.
Salgın sonrasında önlemlerin devam edeceği ve sosyal mesafenin süreceği ve kontrollü yaşama geçileceği aşikar. Bu ulaşıma da yansıyacak., özellikle bu dönemde dünyada havayolu şirketlerinin de uçaklardaki oturma yapılarının da değişeceği, uçak içerisinde yeni bir oturma düzeni üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM