Mürsel BOSTANCI
Mürsel BOSTANCI
mbostanci@giresungundem.com
KORONAVİRÜSÜ TURİZM VE SANAYİMİZ
  • 0
  • 212
  • 13 Şubat 2020 Perşembe
  • +
  • -

Dünya kamuoyunu işgal eden korona virüsü neden ÇİN Devletinde meydana geliyor. ÇİN Ekonomik kalkınma olarak artık ABD. den önünde Dünyayı sekiz Yahudi ailesinin idare ettiğini düşünürsek fazla kafa yormamış oluruz. Dünya ticaretinin % 40 bu bahse konu ailenin kontrolünde düşünelim kendilerinin söz sahibi olmayacağı bir ülkenin böyle yükselmesi demek onların tahtının sarsılması demektir. ÇİN % 6 büyümeyi hedefliyordu şu anda % 3 e düşürdü virüs önlenemez duruma gelirse % 0 ve altını görme olasılığı yüksektir. ÇİN de ölü sayısı 1200 civarında virüsten etkilenen ise 50000 üzerinde, bu sorunun çözümü uzun süre alır. Bizim Ülkemiz için hem avantacı var hem de dezavantajı var. Ülkemiz Sanayide kısmen, Konfeksiyon, sebze ve meyvede yüksek üretime sahip, bunları Avrupa, Rusya, Irak, İran ve uzak doğu Ülkelerine satma şansımız var. Ülkemize uzak doğudan 4 milyon turist geliyordu, bu turistleri Ülkemize kabul edersek, başka Ülkelerden gelen turistler gelmezler onun için; Doğuya çalışan Seyahat Acentelerinin yönlerini Rusya, Avrupa Amerika ülkelerde tanıtım yapıp, Uzak doğuya gitmeyi düşünen, turistlere yoğunluk vermeliler ve böylece kalan boşluğu bunlarla doldurup turizm kaybı önlenebilir. Bunun için Devlet yönetimi tüm bu hesapları iyi yapıp planlama çerçevesinde tanıtım faaliyetlerini yönlendirmeli ve asgari düzeyde zararla atlatmalı.
Ekim 2019 döneminde Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Rusya Federasyonu birinci, Almanya ikinci ve Bulgaristan üçüncü sırada yer aldı. Bulgaristan’ı İngiltere ile İran takip etti. Yabancı ziyaretçiler incelendiğinde, söz konusu dönemde gelen ziyaretçilerin yaklaşık yüzde 54’ünü Avrupa ülkelerinden gelen turistler oluşturdu. Bağımsız Devletler Topluluğundan 3 milyon 623 bin 877 kişi, Afrika’dan 439 bin 897 kişi, Asya ülkelerinden 3 milyon 169 bin 944 kişi, Amerika’dan 121 bin 279 kişi geldi. Bunlar 2019 yılının 10 aylık verileridir yaklaşık 42 milyon yapıyor. Türk hazır giyim ve Konfeksiyon ürünlerinin batı Avrupa ve diğer komşu ülkelerde çok rağbet görüyor. Türk markalarının mağaza sayısının 3 bine ulaştı her ay en az 10-15 mağaza açılıyor. Bizim markalarımız, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Suudi Arabistan, Dubai, Irak, İran, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya gibi birçok ülkede Türk mağazaları var. Bunlar belli bir noktaya geldikten sonra Avrupa ülkeleri ve Amerika’ya doğru bir açılım olabilir. Dünyanın en büyük tedarikçisi ÇİN i sarsan virüs nedeniyle ithalatçılar artık Uzak doğudan batıya kaymaya başladı bizde bu avantajdan istifade etmeliyiz. Gıda İthal eden Ülkeler Türkiye’ye yönelmeye başladı. Çin’i bırakan Rus market zinciri MAGNİT yeni tedarik adresi Türkiye olurken Rusya Gıda Ürünleri ve Tedarikçileri Birliği Başkanı DMİTRİY VOSTRİKOV “Alternatifimiz Türkiye” dedi.
Orta doğuda savaş Uzak doğuda virüs bana pek inandırıcı gelmiyor neden savaşlar petrol zengini Ülkelerde savaş, fakir Afrika ve Ortadoğu Ülkelerinde terör var ama bahse konu terör hiçbir zaman, ABD ve İsrail’e karşı eylem yapmıyor. Bence nedenini araştırmakta fayda var. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsünün risk değerlendirmesinde hata yaptıklarını kabul etti. Daha önce ‘orta’ denilen risk ‘yüksek’ olarak güncellendi. ÇİN çok büyük bir hastalığımız var ama Panzehir yok açıklaması yaptı. Öte yandan BBC araştırdı: “KORONA, SARS, MERS ve EBOLA gibi salgın Virüslerin sayısı neden artıyor? Salgın hastalıklar neden daha sık görülmeye başladı? Bunun arkasında yatan neden ne?” Virüsün salgına dönüşme seyrinde kırılma noktaları dikkat çekti. Çinli uzmanlar yeni tip korona virüsü kopyaladı, incelemek ve ilaç üretmek için; BBC’nin haberine göre, ÇİN den sonra Melbourne deki özel bir laboratuvarda Virüslü bir hastadan alınan korona virüsünün kopyası üretildi. Avustralyalı bilim insanları, kopyanın testler için “kontrol materyali” olarak kullanılabileceğini ve teşhiste ezber bozan gelişmelere yol açabileceğini açıkladı.
İlk görüldüğü aralık ayının başından bu yana CORONA virüsü, Global anlamda 25 ülke etkilendi. İngiltere, İtalya, Güney Kore, Japonya, Singapur, Suudi Arabistan, ABD bu Ülkelerde sadece parmaklarımızın sayısı kadar var. Çin’de özellikle virüsün sıfır noktası olan Vuhan şehrinde vatandaşları bulunan Ülkeler, arka arkaya operasyonlar düzenledi ve vatandaşlarını Vuhan kentinden çıkardı. Türkiye de hafta sonu Vuhan’da bulunan 32’si Türk 42 kişiyi askeri uçakla şehirden tahliye etti. Japonya’da iktidar partisi olan Liberal Demokratik Parti milletvekilleri CORONA virüsünün ekonomiyi olumsuz şekilde etkileyeceğini, Japonya, olimpiyatlara ev sahipliği yaparak 40 milyon yabancı turisti misafir etmeyi bekliyordu diye açıklamada bulundu. Çin borsası son zamanların en kötü günlerini yaşıyor. Şangay borsası bugün 2015 yılından bu yana ilk kez en düşük açılışını yaptı. Virüsten etkilenen bir düzineden fazla Çin şehri de 56 milyon insanı etkileyen ulaşım kısıtlamaları getirdi. CORONA virüsü çıkmadan 3 ay önce Gates Vakfı ilacının patentini alıp Simülasyonu hazırlamış! ABD’de Gates Vakfı virüsün Çin’in Vuhan bölgesinden yayılıp dünyayı saracağını Simülasyonla göstermiş. Virüsün dünyada yayılma hızını ve olası yayılma bölgesini gösteren Simülasyonda, Türkiye’nin etkilendiği görülüyor. Bence tehlikeli oyunu iyi hesap edip kar hanesine döndürmek lazım Devletler arasın ilişkide dostluk değil çıkar ilişkisi her zaman ön planda olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM