Kümbet’te Çevre Böyle Mi Olmalı?

Kümbet’te Çevre Böyle Mi Olmalı?

Haber: Hakan UĞURLU

Giresun Merkez’e 60 kilometre mesafede bulunan, Giresun’un en önemli yaylalarından biri olan ve ‘Yaylaların Başkenti’ olarak bilinen Kümbet Yaylası’ndaki çevre kirliliği ziyaretçilerin tepkisini çekiyor.

Giresun’un Dereli İlçesi’ne bağlı Kümbet Yaylası Giresun içinden, Türkiye’nin birçok yerinden gelen yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Kümbet Yaylası, beraberinde çevre kirliliği sorunları da yaşıyor.

Kümbet Yaylası, geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda çok sayıda ziyaretçiyi ağırladı. Genel olarak iyi bir alt yapısı olduğunu gördüğümüz Kümbet Yaylası’nda bulunan hayvan kesimhanesinin olduğu bölgedeki hayvan atıklarından dolayı oluşan ağır koku ziyaretçileri oldukça rahatsız etti. Ayrıca piknik alanlarındaki çöp konteynerlerinin dolu olması ve civardaki hayvanların çöpleri dağıtmasından dolayı çöp kokuları etrafa yayılıyor.

Hayvan kesimhanesinde yeterli hijyen koşullarının olmadığını belirten ziyaretçiler, kesimhaneden yayılan kokunun son derece rahatsız edici olduğunu ve bu durumun yaylaya gelecek olan turist sayısını azaltacağını belirttiler.

Çöp konteynerlerinin de zamanında boşaltılmadığını gördüklerini belirten ziyaretçiler, çöplerin yayladaki kedi ve köpekler tarafından dağıtılmış olmasının da aşırı derecede kokuya sebep olduğunu vurguladılar. Çöplerin hayvanlar tarafından dağıtılmaması için etrafına korunaklı engeller konulmasının gerektiğini vurgulayan ziyaretçiler, bahçe çitine benzer yapılacak bir engelin hayvanların çöp konteynerlerine ulaşmasını engelleyeceğini ve yapılacak küçük bir kapıyla insanların iç tarafa geçip çöplerini atabileceklerini ifade ettiler.

Kümbet Yaylası’ndaki bir başka sorun da ormanlık bölgelerde ağaçların arasına atılan çöpler. Ziyaretçilerin kendi araçları ile ormanlık bölgeden geçerken ağaçlar arasına attıkları çöpler yaylada önemli bir çevre kirliliği oluşturuyor. Bu konuda yayla ziyaretçilerinin daha duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Kümbet Yaylası sakinleri, araçların içinden ormanlık bölgeye çöp atılmasının doğaya büyük zarar verdiğini vurgularken, bu çevre kirliliğinin bu şekilde artarak devam etmesi durumunda Kümbet Yaylası’nın ziyaretçi sayısının hızla düşeceğini belirttiler. Çevre kirliliğine sebep olanlar hakkında caydırıcı cezaların uygulanmasının gerektiğini belirten Kümbet Yaylası sakinleri, alınacak bu önlemlerle yayladaki çevre kirliliği sorununun önlenmesinin mümkün olabileceğini ifade ettiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?