Giresun Gündem
Memurun Cesur Yüreği Ekiz’den Önemli Uyarılar
Sosyal Medyada Paylaş
21 Nisan 2016
Okunma sayısı: 218

Memurun Cesur Yüreği Ekiz’den Önemli Uyarılar

112 ÇALIŞANLARINA YEMEK YARDIMI NE OLDU?

Türk Sağlık – Sen Şube Başkanı İbrahim EKİZ, ’’112 çalışanlarının yemek yardımında fiyasko devam etmektedir.’’ dedi.

Başkan Ekiz yaptığı açıklamada; “Ağustos ayında imzalanan 3. Dönem toplu sözleşmede mutabakat altına alınan ve eline yüzüne bakılabilecek bir durumda olan tek önemli anlaşma maddesi her ne kadar günümüz ekonomik şartlarına çokta uygun olmasa da112 çalışanlarına yemek yardımının nakdi olarak ödenecek olmasıydı.  Söz konusu düzenleme 1 Ocak itibari ile yürürlüğe girecekti.  Dönemin 112 Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü’de yaptığı açıklama da “112’de çalışan fedakar kardeşlerim, mesai arkadaşlarım 1 Ocak 2016’dan itibaren yemek için nakdi yardım toplu sözleşme sonunda kabul edildi 112 çalışanları 2015 rakamlarına göre 166,55 TL yemek için nakdi yardım bedeli alacaklar. 2016 yılında yeniden değerlenme oranında artacak.’ şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Malum-Sen’de kazandık hayırlı olsun broşürleri bastırarak yemek parası ödenmeden işin rantını yemenin telaşına düşmüştü. Fakat Aralık 2015’in son günlerinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bu düzenlemenin 3 ay ertelendiği ve 112 çalışanlarının yemek ihtiyacının karşılanması için 2016’nın ilk üç ayını kapsayan gıda ihalesi yapılması hakkında bir yazı yayınlanmıştı. Yazıda Maliye Bakanlığı ile nakdi yardım konusunda görüşmelerin devam etmesinden dolayı böyle bir kararın alındığı belirtilmişti.

Bakanlığın bu tavrına attığı imzanın takipçisi olmayan malum yetkili sen’in de tutumu eklenenince 112 çalışanlarının hakkı bir anlamda gasp edilmiş olmuştu.  Olmayan işlerin müjdesini vermekten çalışanın hakkını savunmaya fırsat bulamayan bu zihniyet yüzünden 112 çalışanları 3 ay kanuni düzenlemeye rağmen mağdur edilmişlerdi.

Değerli Basın Mensupları;

O üç ayda geçmiştir ama 112 çalışanlarına yemek yardımının nakdi olarak ödenmesinden hala bir ses seda yoktur. Yemek yardımında fiyasko devam etmektedir ama bu konuda malum-sen’den de çıt dahi çıkmamaktadır.  Attıkları imzanın takibini bile yapmaktan aciz olanlar yüzünden yaşanan bu mağduriyetin hesabını 112 çalışanları mutlaka sormalıdır.  Kanuna uymayarak yapılan bu ertelemeye bir suç niteliğinde olmasına rağmen imzayı atan yetkili sendikanın bugüne kadar hiçbir girişimde bulunmaması da manidardır.

Sağlık çalışanlarının döner sermayeden almış oldukları performans paralarının artırılması için yapmış olduğumuz imza kampanyasına atıfta bulunan sözde sendikacı, sağlık çalışanlarına çektiği mesajda her 15 mayıs öncesi dilekçe-sen diye bir sendika türemektedir. Bu dilekçe-sen mevsimsel özelik göstermektedir. Yılın belli dönemlerinde yaşar, kozasına sarılır ve köşelerde izbe yerlerde mevsimini beklerler demiştir.

Evet, sayenizde izbe yerlerde mevsimimizi bekliyoruz. Ama çalışanların haklarını aramaya sorunlarını dilendirmeye, çözüm aramaya ve onların sesi olmaya da devam ediyoruz.

Sorarım size; usulsüz ve hukuksuz bir şekilde makamlarda oturuyorsunuz. Siz o makamlara alın teri ve emek harcayarak değil, insanların kazanılmış haklarını gasp ederek, sağlık çalışanlarının omuzlarına basarak geldiniz. Bizim çalışanların haklarını savunmaktan başka işimiz yoktur, sizin Sisi’yi Protesto etmekten  Mursi’ye sahip çıkmaktan esma için yollara düşmekten başka eyleminiz var mıdır? Sağlık çalışanları için hangi eylemi yaptınız? Hangi kazanımı elde ettiniz? Hangi kampanyayı yürüttünüz? Siz toplu sözleşmede imza attığınız 112 de çalışanlara nakdi yemek yardımı karşılığını bile dört aydır uygulatamıyorsunuz.

İdareci odalarında poz verip, makamın ve mevkiinin gölgesinde sendikacılığı kendilerine rehber edinenlerin daha çok çalışanın zararını işler yapacağı ve hak kaybına neden olacağı açıktır. Fedakarca hizmet eden, canı pahasına sağlık hizmetleri sunmaya çalışan 112 çalışanlarının yemek yardımı konusundaki sıkıntılarını çözecek olan düzenlemenin ısrarla geciktirilmesi kabul edilemezdir.

Bu durum bir an önce sonlandırılmalıdır. Biz gücünü çalışandan alan sendika olarak bunun hesabını soracağız. Tüm 112 çalışanlarını da bu mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz. Sorunun takipçisi ve çözüme kavuşturulana mücadelecisi olacağız.” İfadelerini kullandı.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2020 Giresun Gündem