Mican, Toslu Ve Akgün’den Fındık Ve 2-B İsyanı  

Mican, Toslu Ve Akgün’den Fındık Ve 2-B İsyanı  

Yayla evlerinin yıkımında bazı milletvekillerine ayrıcalık yapıldığını öne süren Toslu, “Bazı milletvekilleri ve üst düzey siyasetçilerin evlerine dokunulmazken, gariban insanların evi yıkılıyor. Bu, toplumdaki adalet duygusunu yok ediyor.”diye konuştu.

Mican ve Akgün ise 2-b konusunda ki uygulamaların, halkı canından bezdirdiğini dile getirdi

 

BBP merkez karar yürütme kurulu üyesi ve İstanbul il başkanı Mustafa Mican, Giresun il başkanı Selahattin Toslu ve Giresun dernekler federasyonu teşkilat başkanı Abdullah Akgün, BBP il binasında bir basın toplantısı düzenlediler.

Hasat dönemine az bir zaman kala kanayan bir yara olan fındık ve 2 B arazileri konularına dikkat çekmek üzere bir araya gelen üçlü, bu konuda kamuoyu oluşturulması gerektiğini vurguladılar.

İlk olarak söz alan BBP Giresun il başkanı Selahattin Toslu,  mecliste  grubu bulunan bütün siyasi partilerin ülkenin geçtiği zor süreçte bir arada olmaları gerektiğini ifade etti.

Toslu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşü ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, adalet için yola çıkmadan önce dünkü sürece çok iyi bakmalıydı. Özeleştiri yapmak zorunda. Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimi 28 şubat zulmünde sesini çıkarmadı. O gün “adalet ” diyemedi. Ak partinin gelişi de 28 şubat’ın hazırlayışıdır. Ne yazık ki bugün 15 yıldır iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi, geçmişteki 28 şubat sürecinde kendilerine ve Türk insanına yapılan adaletsizliği görmeyerek son 7 yıldır  ciddi şekilde ötekileştirerek, toplumu gererek siyasetine devam etmiştir. Adalet dağıtımında hata yapmıştır. Çıkıp “beyaz bir sayfa açıyoruz” diyerek devam etmeli, Sayın Kılıçdaroğlu’da bu yürüyüşünü sonlandırmalı…Çünkü zaman zaman gerilimler görüyoruz. “dedi.

Giresun’un öz gelir kaynağının fındık olduğuna dikkat çeken BBP Giresun il başkanı Selahattin Toslu, “.

 

Fındık Ferrero’ya teslim edildi. Biz kendimize bakmalıyız. O zaman fındıkla ilgili FKB, Ziraat Odası ve Fındık Borsası’nın burda büyük eksiği var. Ben bu üç kurumu eleştiriyorum. Çünkü fındığa duyarlı olmadılar. Herkes kendi bütçesine baktı. Biz BBP ekibi olarak, şahsi çıkarlarımızı ikinci üçüncü plana bırakarak, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun çizdiği yoldan devam etmeye çalışan insanlarız. Siyasi rant beklemeksizin milletimize hizmet etmek için her türlü fedakarlığı yapıyoruz.”diye konuştu.

Düzenlediği toplantıda 2 B arazileri konusunda yaşanan mağduriyetleri de gündemine alan Toslu, bu konuda ciddi rahatsızlıklar olduğunu vurgulayarak, “Uzun süre önce atalarından dedelerinden kalma, şahıslara ait topraklar, kayıtlar değiştirilerek 2 B’ye sokuluyor. Bir vatandaşımızla ettiğimiz sohbette, ecdadından kalan toprağı yeniden satın almak zorunda bırakıldığını ifade ediyor. Hemen ardından çıkarılan mera yasası  ile vatandaş daha da mağdur oluyor. Bu Kümbet yaylamızda yaşanan bir olay.. Sayın milletvekillerimizin evleri az ilerde. İşte adalet dağıtımınız bu…”diye konuştu.

 

Giresun’un öz gelir kaynağının fındık olduğuna dikkat çeken BBP Giresun il başkanı Selahattin Toslu, “Maalesef geçmişte FKB devre dışı bırakılarak, o dönemde fındık Cüneyt Zapsu’ya teslim edildi. Bugün de Ferrero’ya teslim edildi. Biz kendimize bakmalıyız. O zaman fındıkla ilgili FKB, Ziraat Odası ve Fındık Borsası’nın burda büyük eksiği var. Ben bu üç kurumu eleştiriyorum. Çünkü fındığa duyarlı olmadılar. Herkes kendi bütçesine baktı. Biz BBP ekibi olarak, şahsi çıkarlarımızı ikinci üçüncü plana bırakarak, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun çizdiği yoldan devam etmeye çalışan insanlarız. Siyasi rant beklemeksizin milletimize hizmet etmek için her türlü fedakarlığı yapıyoruz.”diye konuştu.

Düzenlediği toplantıda 2 B arazileri konusunda yaşanan mağduriyetleri de gündemine alan Toslu, bu konuda ciddi rahatsızlıklar olduğunu vurgulayarak, “Uzun süre önce atalarından dedelerinden kalma, şahıslara ait topraklar, kayıtlar değiştirilerek 2 B’ye sokuluyor. Bir vatandaşımızla ettiğimiz sohbette, ecdadından kalan toprağı yeniden satın almak zorunda bırakıldığını ifade ediyor. Hemen ardından çıkarılan mera yasası  ile vatandaş daha da mağdur oluyor. Bu Kümbet yaylamızda yaşanan bir olay.. Sayın milletvekillerimizin evleri az ilerde. İşte adalet dağıtımınız bu…”diye konuştu.

 

BBP İstanbul il başkanı ve partinin Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Mustafa Mican’ da her sene fındık hasadı başlamak üzere iken Giresun’un fındığının gündeme geldiğini belirterek, bir kaç yıldır fındıkta bir kül belasının baş gösterdiğini ve bu hastalığında tedirginlik yarattığını ifade etti.

Fındık fiyatı konusundaki belirsizliğin üreticiyi düşünceye sevk ettiğini dile getiren Mican, “Geçen yıl fındık olmamasına rağmen fiyat yüksek açıldı ama sürekli düşüş gösterdi. Döviz yükseliyor olmasına rağmen fındık 10 liranın altına düştüğüne şahit olduk. Pek çok ilde yaşayan insanların geçim kaynağı olan fındık serbest piyasa ekonomisi ile küresel baronların insiyatifine terk edilmiş durumda. Ne ülkemizin ne devletimizin fındık politikası var. Ne de yerelde kendi müteşebbislerimizin, fındık tüccarlarımızın ve üreticilerimizin ihracat yapan kuruluşlarımızın kendi lobilerini ve pazarını oluşturamadıklarını görüyoruz.  Maalesef fındık üreticimiz her sene kısmetine ne çıkarsa ne rast gelirse, fındığını iyi kötü kaça satabilirse, bazen de kendi yevmiyesinin parasını karşılayamadan toplayıp veriyor.

 

Halbuki fındık ülkemizin önemli bir gelir kaynağı olmasına rağmen, fındıkla ilgili bir tarım politikamız yok, destekleme politikamız yok, üretim politikamız yok, tüketim politikamız yok, imalat politikamız yok, pazarlama politikamız da yok. Dolayısıyla bu yoklar yan yana geldiği zaman, Karadeniz’deki üreticinin mağdur edildiğini görüyoruz.  Bu görev bu ülkeyi yöneten hükümete düşüyor. “dedi.

Mican, amaçlarının meselelere çözüm üretmek olduğunu ifade ederek, 2 B sorununa parmak bastı.

2 B sorununun Giresun’da sonradan oluştuğunu dile getiren  Mican, “Vatandaşımızın öz be öz atasından dedesinden kalmış malına devlet el koymuş. Tabi ki devlet bizim herşeyimiz. Varımızla yoğumuzla biz devletiz. Devlet olmazsa millet olmaz, millet olmazsa devlet  zaten olmaz. Devlet millete hizmet için vardır. Milleti ezmek için değil. Milleti rahatlatmak, yedirmek, içirmek, istihdam etmek ve insanca yaşatmak için vardır. Dolayısıyla hızlı bir şekilde bu ülkeyi yönetenler 2 B meselesine çözüm bulmalıdırlar. Bu sorun ortadan kaldırılmalı” şeklinde konuştu.GİRFED Başkanı Abdullah Akgün Akgün, siyasilere seslenerek, “Giresun fındığına sahip çıkalım. Bu dönemde fındığın gerçek değerini bulamazsak, bir daha da bulmamız zor olur diye düşünüyorum. Başbakan yardımcımız Nurettin Bey’e buradan sesleniyorum. Fındığımıza hakettiği değeri verin”diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar