İbrahim BALCIOĞLU
İbrahim BALCIOĞLU
ibrahim@giresungundem.com
Murtad Deresi Menfezinde Gelişme Var mı?
  • 0
  • 366
  • 30 Eylül 2020 Çarşamba
  • +
  • -

22 Ağustos gecesi Giresun ve ilçelerinde meydana gelen sel felaketinde 5 askerimiz ve 1 kepçe operatörünün şehit olduğu Tirebolu- Gümüşhane Karayolunun 12.km’sinde menfez çökmesi yaşanmıştı. Esas itibariyle bu çökmede paragöz kum çakıl ocaklarının menfez ayağında bulunan malzemenin de alınmasının büyük katkısının olduğu söylenmektedir. Aradan geçen bir buçuk aylık süreçte bu menfez çevresindeki aramalarda 5 askerimizin na’şına ulaşılmasına rağmen bir kepçe operatörününkine hala ulaşılamadığı biliniyor. Bu aramayı neden göstererek yolumuzla ilgili uzun süre herhangi bir işlem başlatılmadı. Oysa yapılacak ilk iş menfezin arkasında bulunan fındık bahçesinden servis yolu açılmasıydı. Şehitlerimizi arıyoruz bahanesiyle Aslancık Grup yolu denilen ancak esasında 30 yıl öncesine kadar kullanılan Tirebolu Gümüşhane Yolunu kullanın dediler. Şehitlerine saygılı olan halkımız da buna kani olarak bu yolu kullanmaya başladılar. Ancak olayın üzerinde 37 gün geçmesine rağmen hala bu yolu kullanın demek insanımıza değer verilmediği kanaatini oluşturmaktadır.
Bu yol sadece burada bulunan köylerin değil Doğu Anadolu’nun da ulaşımını sağlamaktadır. Bu yol, Doğu Anadolu’ya bağlanan oradan da İran ve diğer ülkelere yapılacak ihracatın kapısıdır. Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum ve Kars illerinden her gün yüzlerce kamyonun sahile inebildiği en kısa bir yol bir ayı geçkin bir süredir kapalı olması bölge esnafının da pandemi nedeniyle zaten kısıtlı olan gelir kapısını daha da kapatmıştır. Büyük araçlar o gün bugündür Gümüşhane Trabzon yolunu kullanmaktadır. Bu yol üzerinde bulunan küçük esnaf ve sanatkârın işini sekteye uğratmaktadır. Aynı zamanda diğer illerden ve limanlardan alınan yükler 110 km sonra Gümüşhane’ye varabilecekken Trabzon üzerinden ancak 200 km sonra ulaşabilmektedir. Bu da doğu illerimize gidecek yüklerin nakliye ücretlerini önemli oranda artırmaktadır.
Neredeyse 100 yıl önce açılan Aslancık Grup Yolunu ancak küçük araçlar kullanabilmekte ve diğer araçlar kullanamamaktadır. Kullandığı takdirde uzun ve ağır araçlar yolu gereksiz şekilde tehlikeli hale getirmektedir. Dar ve virajlı bu yola giren ağır araçlar yolun ulaşım tehlikesini ve kaza riskini artırmaktadır. Yolda kalan bir araç uzun araç kuyruklarına neden olmaktadır. İnsan hayatı ve araç güvenliği bakımından tehlikeli olan bu yolun da öbür yol ulaşıma açıldığında bakıma alınması ve yol genişletme çalışmalarına başlanılması gerekmektedir.
Ayrıca insanımız, bu yolun bilerek ve isteyerek Karayolları 11. Bölge Müdürlüğünce geciktirildiği kanaatini çeşitli defalar ve platformlarda dillendirmektedir. Kaldı ki bunu destekleyen kanıtlar da yok değildir. Trabzon Gümüşhane yolunun cazibesinin devamı için yolun 30 yıl savsaklandığı, yapılan yolun da standartlara uymadığı iddiası çok yaygın bir kanaattir. Bu yol üzerinde yapılan birçok tünel çıkışı neredeyse 90 derecelik açılarla devam etmektedir. Harşit Deresi dile gelip anlatsa ne acı ölüm vakaları olduğunu söyleyecektir.
Murtad Deresi menfezinde şimdilerde köprülü viyadük yapılacağı söyleniyor. Çeşitli defalar köyden tirebolu’ya gidişlerimizde gördüğümüz kadarıyla bir çalışma var. Var ama bu çalışmanın desimnler babından bir çalışma olduğunu anlamak için alleme olmak gerekmiyor. Yıllardır zaten malzeme alınan bu yerde kum çakıl zayi olmasın diye bir iş makinesi tarafından birkaç kamyonla alınmaya devam ediyor. Oysa bir an önce üç beş iş makinesi ile çalışılması gerekmez mi? Burası küçük bir köyün yol çalışması değil 3-5 milyonluk bir nüfusun hergün kullandığı, 5-10 milyonun da iş ve seyahat amacıylka kullandığı bir yoldur. Böyle bir yolu 100 yıl önce inşa edilen dar ve virajlı bir grup yoluna sığdırmaya çalışmak hangi aklın ürünüdür anlamak mümkün değil.
Murtad Deresi Menfezi diye attığımız bu başlık kimseyi yanıltmasın, bu tabir yapılan çalışmanın karşılığıdır. Ancak bu yolu yapanların buranın en azından Tirebolu Gümüşhane Karayolu olduğunu, daha ilerisinde İran Transit Ticaret Yolu olduğunu idrak etmeleri gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM