Öztürk’ten Dokap Müjdesi

Öztürk’ten Dokap Müjdesi

AK PARTİ Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Dokap’ın 2013 yılından bu yana toplam, 278,3 Milyon Türk Lirası yatırımı bölgeye kazandırdığını belirterek, “ Dokap bölgemize hayat vermeye devam edecek” diye konuştu.

Sabri Öztürk, TBMM Genel Kurulunda 2018 yılı Bütçe Kanun Tasarısının “ Doğu Karadeniz Bölgesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı bütçesi üzerinde parti grubu adına konuştu.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının, ilk olarak   DOKAP Eylem Planı’nını hazırlayarak yürürlüğe koyduğunu ve DOKAP Eylem Planı ile DOKAP Bölgesine gerçekleştirilecek kamu yatırımlarının önceliklendirilmesi, özel sektör yatırımlarının bölgeye çekilmesi için önemli adımlar atıldığını kaydeden Öztürk, DOKAP Eylem Planı’nın hazırlık aşamasında   bölge geneli için 484 sorun ve bu sorun alanlarına ait 1257 adet çözüm önerisinin tespit edildiğini vurguladı.

Bu çalışmaların sonucunda DOKAP Eylem Planı’nın “Turizm ve Çevresel Sürdürülebilirlik, Ekonomik Kalkınma, Altyapı ve Kentsel Gelişme, Sosyal Gelişme ve Yerel Düzeyde Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi” olmak üzere 5 ana başlıkta hayata geçirilmeye başlandığını kaydeden AK PARTİ Giresun Milletvekili Öztürk, DOKAP Eylem Planı bütçesinin 10,4 milyar TL olmasına karşın 2017 yılı Eylül sonu itibariyle planlamanın üzerinde 11,7 milyar Türk Lirası harcanarak bölgeye çok önemli bir kaynak aktarıldığını anlattı.

Sabri Öztürk, “DOKAP Eylem Planı dahilinde; Yeşil Yol Projesi ve bu proje  kapsamında yollarda iyileştirme ve Turizm merkezlerinin imar planlamaları yapılması; sertifikalı tohum ve fidan üretimlerinin desteklenmesi, fındık ve çayda ürün kalitesinin artırılması; arıcılığın desteklenmesi, tıbbi aromatik bitkilerin envanterlerinin çıkarılması gibi daha bir çok alanda önemli ve vizyoner çalışmalar planlandı” diye konuştu.

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımız bizzat uyguladığı Yeşil Yol ve diğer projeleri ile 2013 yılından bu yana toplam, 278,3 Milyon Türk Lirası tutarında yatırımı bölgemize kazandırmıştır” diyen Giresun Milletvekili Sabri Öztürk,  Yeşil Yol Projesi ile bölge illerinin yayla yollarının toplam 2600 kmlik kısmının aynı standartta turizm yol ağı olarak iyileştirilmesinin amaçlandığını, söz konusu projede bazı kesimlerin iddia etiğinin aksine doğaya zarar vermediğini anlattı.

Sabri Öztürk Yeşil Yol Projesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı.”2600 km’lik yolun zaten 1000 km’ik kısmı Karayolları ağında olup mevcut yoldur. Kalan 1600 km’lik kısım ise vatandaşlarımızın yerel ölçekte kullandığı mevcut yayla yollarıdır. Şu anda 787 km’lik kısmında çalışmalar tamamlandı. Projenin kalan kısmı büyük bir oranda, 2018 yılı sonu itibariyle tamamlanmış olacaktır. Dokap projeleriyle şimdiye kadar olduğu bundan sonra da bölgeye hayat vermeye devam edecektir”

Yeşil Yol Projesi için il özel idareleri ve büyükşehir belediyelerine 2013-2017  yıllarında DOKAP tarafından 225.1 Milyon TL ödenek tahsis edildiğini ifade eden Sabri Öztürk, konuşmasının sonunda DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın bölgeye kazandırılmasında emeği geçen, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım’a, Bakanlara ve ilgililere teşekkür etti ve 2018 yılının bütçesinin hayırlı olmasını diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?