Üniversite 10 yılda neler başardı ve neler başaramadı?

Üniversite 10 yılda neler başardı ve neler başaramadı?

Giresun Üniversitesi mezuniyet töreni muhteşem geçti.Ancak bu süre içinde bir çok ilçeye önemli fakülte ve binaları yapılarak tarihi başarı sağlanırken,Tıp Fakültesi hastanesi binasının temeli dahi atılamadı.Bu yüzden Giresun’daki dar gelirli hastalar İstanbul ve Ankara gibi illerdeki profesörlerden randevu alabilmek için hastane köşelerinde ömür çürütüyor.

Giresun Üniversitesi 10. Mezuniyet Töreni,  merkez Atatürk Stadyumu’nda muhteşem bir organizasyonla gerçekleştirildi. Protokol üyelerinin yerlerine geçmesi ile sahaya çıkan Bulancak Belediyesi Mehteran Takımı, sergilediği performansla izleyenlerin büyük beğenisini topladı. 

Mehteran gösterisinin arkasından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet programında ilk olarak Üniversite birincisi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Sara BALTACI, mezun olacak öğrenciler adına bir konuşma yaptı. 

Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Şenol SANCAK’ın coşkulu sunumu ile devam eden programda kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, mezun olan öğrencileri tebrik ettiği bir konuşma gerçekleştirdi. 

Protokol konuşmalarında son olarak kürsüye Giresun Valisi  Hasan KARAHAN davet edildi. Giresun Üniversitesi’nin şehre kattığı değerin yadsınamaz olduğunu ifade eden Vali Karahan “Kalitesiyle, kimliğiyle kendini ortaya koymuş bir üniversitenin öğrencileri olarak, hayatınızda derin izler bırakacak unutulmaz bir günü yaşıyorsunuz. Hayatınızın her gününün bu günkü gibi mutlu geçmesini diliyorum” dedi. Öğrencilerin buradan edindikleri bilgi ve birikimle hayata atılacaklarını belirten Vali Hasan KARAHAN, “Dilerim ki hayatın zorluklarını, hayatın engellerini bir bir aşarsınız. Sevdiklerinizle birlikte önünüzde uzun bir gelecek var. Bu değerli deneyimler ve sizin çabalarınızla güzel günler yaşayacağınıza inancım tamdır. Giresun’u, bu şehirdeki hatıralarınızı ve Karadeniz’i de unutmamanızı diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” diyerek sözlerini tamamladı. 

Protokol konuşmalarından sonra Üniversite dereceyle bitirenlere ödülleri takdim edildi.Aileleriyle birlikte sahneye davet edilen öğrencilere çeşitli ödüller verildi. Okul birincisi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Sara BALTACI’ya Giresun Valisi Hasan KARAHAN, Okul ikinci Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Bölümü öğrencisi Arife CEYLAN’a Belediye Başkan Vekili Orhan KURT ve okul üçüncüsü yine Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Nurcan KAHVE’ye Cumhuriyet Başsavcısı Ömer KARİŞİT Plaket ve hediyelerini takdim ettiler. 

Okul birincisi Sara BALTACI’nın Üniversite kütüğüne plaket çakmasının ardından temsili mezuniyet diplomaların verilmesi ile devam eden programda Bayrak Yürüyüşü ile coşku bir kat daha arttı. Heyecanın giderek katlandığı ve herkesin sabırsızlıkla beklediği kep atma törenine sıra geldiğinde Atatürk Stadyumu seyrine doyum olmayan bir atmosfere büründü. 

Öğrencilerin yeni hayatlarına attıkları ilk adımlarının, öğrenciliklerinin ise son anlarının simgesi olan kep atma töreninde coşkulu anlar yaşandı. Stadyumu hınca hınç dolduran öğrenci ailelerinin de evlatlarının bu özel anlarını paylaşmak için sahaya inmeleriyle yaşanan coşku bir kat daha arttı. 

Öğrencilerin aileleriyle hatıra fotoğrafları çektirmeleri ile 10. Mezuniyet Töreni sona erdi. 

Yoğun katılımın gerçekleştiği programa; Giresun Valisi Hasan KARAHAN, Belediye Başkan Vekili Orhan KURT, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer KARİŞİT, Baro Başkanı Av. Gültekin UZUNALİOĞLU, Ordu Ünv. Rektörü Prof.Dr.Tarık YARILGAÇ, Karadeniz Teknik Ünv. Rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL, Recep Tayyip Erdoğan Ünv. Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Gümüşhane Ünv. Rektörü Prof. Dr. İhsan GÜNAYDIN, Vali Yardımcısı Cahit KARATEPE, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, il müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğrencilerimiz ve mezuniyet töreni için şehir dışından gelen öğrenci yakınları ile vatandaşlar katıldı. 

Ayrıca, katılamadıkları halde mesaj gönderenler ise şöyle; 

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail KAHRAMAN, Başbakan Yardımcısı Nurettin CANİKLİ, Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ, Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ, Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ, Giresun Milletvekilleri Av. Sabri ÖZTÜRK, Cemal ÖZTÜRK, Bülent Yener BEKTAŞOĞLU, İstanbul Milletvekili Hasan TURAN ile ülkemizin her noktasından bizi unutmayan rektörlerimiz; Atatürk Ünv. Rektörü Prof. Dr. Hikmet KOÇAK, Bayburt Ünv. Rektörü Prof. Dr. Selçuk COŞKUN, Bitlis Eren Ünv. Rektörü Prof. Dr. Mahmut DOĞRU, Celal Bayar Ünv. Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal ÇELEBİ, Erzincan Ünv. Rektörü Prof. Dr. İlyas ÇAPOĞLU, Erzurum Teknik Ünv. Rektörü Prof. Dr. Muammer YAYLALI, Mustafa Kemal Ünv. Rektörü Prof. Dr. Hasan KAYA, Niğde Ünv. Rektörü Prof. Dr. Adnan GÖRÜR, Ufuk Ünv. Rektörü Prof. Dr. Aral EGE ve Uşak Ünv. Rektörü Prof. Dr. Sait ÇELİK”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?