Demiryolunda ,Giresun’a 1 hat mı veriliyor?

Demiryolunda ,Giresun’a 1 hat mı veriliyor?

KOBİDER Başkanı Özgenç, demiryolu projesinin hayata geçirilmesi için somut adımlar atılmasını istedi.Bu arada Giresun Güney Çevre Yolu ve Demiryolu projesi konusunda daha etkin bir çalışma yürütülmesi için TSO’nun lobi çalışmalarına hız vermesi bekleniyor.Rasim Zaimoğlu,bölgedeki 21 ilin TSO Başkanları ile milletvekillerini toplayıp Karadeniz Sahil Yolu projesi konusunda Çiller ve Karayalçın’ı ikna etmişti

 

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, Trabzon-Erzincan demiryolu projesinin hayata geçirilmesi için somut adımlar atılması çağrısında bulunarak “Doğu Karadeniz bölgesi için büyük önem arz eden bu projenin hala daha güzergah aşamasında kalması haliyle bölge halkını kaygılandırmaktadır” dedi.

Konuyla ilgili Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması düzenleyen Özgenç, ‘Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’ hattının geçtiğimiz günlerde hizmete açıldığını hatırlattı. Özgenç “ ‘Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’ hattı ile Asya, Avrupa ve Afrika’yı birbirine bağlayan Türkiye’nin, komşu sayılabilecek illeri olan Trabzon ve Erzincan’ı demiryolu ile birbirine bağlayamamasını doğrusu anlamış değiliz. Türkiye hızlı tren ağlarıyla donatılıyor ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin ulaşımına dair yapılan ve yapılacak önemli projelerden bahsetti ancak Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi’nden bahsetmemesi bölgede endişeye neden olmaktadır. Nitekim Türkiye’nin 2009 yılı itibarıyla yüksek hızlı trenle tanıştığını ve şu ana kadar yapılan YHT hattı uzunluğunun bin 213 kilometreyi bulduğu biliniyor. Bu bağlamda Trabzon-Erzincan arası Demiryolu çalışmaları da 2009 yılında başlamış olmasına rağmen hala gözle görülür, kayda değer, somut anlamda bir çalışma olmadığı görülmektedir. Böyle bir hattın Doğu Karadeniz Bölgesi’ne ekonomik getirisi olacağı gibi sosyal olarak ta refah getirecektir. Yaklaşık 50 yıl sonra başlatılan yeni demiryolu hattı yapımından Doğu Karadeniz Bölgesi de elbette nasibini almalı. Ayrıca Erzincan-Trabzon Demiryolu projesi hayat bulduğunda tarih bunu yazacaktır ve bunu gerçekleştirenler tarih önünde hayır ile yad edileceklerdir” diye konuştu.

Özgenç, Trabzon-Erzincan demiryolu projesinin güzergah tartışmalarına da vurgu yaparak “Türkiye’de büyük hayal olan devasa projeler hayat bulurken ne hikmetse; Erzincan’dan Karadeniz’e inmesi planlanan demiryolu hattı için hala Trabzon’da 2, Giresun’da ise 1 hat olmak üzere 3 ayrı alternatif güzergâh çalışması yapılıyor. Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi’nin açıklanmasının üzerinden neredeyse 8 yıl oldu ama hala güzergâh belirlenemedi. Oysaki; bu hususta popülist politika yapılmamalı. Hangi güzergâh daha rantabl ise o desteklenmeli. Trabzon-Erzincan demiryolu projesi, bölgeler arası haksızlığın giderilmesi için tez zamanda hayata geçmeli. Bu projenin de hayat bulabilmesi için bir an önce ilk ray kaynağı yapılmalı. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya el atmalı, yaklaşık yarım asır sonra başlatılan yeni demiryolu hattı yapımından Doğu Karadeniz Bölgesi de nasibini almalı” ifadelerini kullandı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?