2. tur hesapları

2. tur hesapları

14 Haziran tarihi yaklaşıyor. Partilerin cumhurbaşkanı adayları belli oldu. Bugün milletvekili sıraları da belli olacak.

Cumartesi günü Samsun’da idim. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ‘seçim Manifestosunu’ (gelecek bildirgesini) açıkladığı basın toplantısına katıldım.

Manifestosunda; hukuk, demokrasi, ekonomi, dış politika ve eğitim ana başlıkları altında geleceğe dair önemli hedeflerini kamuoyuna açıkladı. Gelecek bildirgesinin titizlikle hazırlanmış olduğunu söyleyebilirim.

Ben olumlu buldum.

Ardından, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının anlamına uygun olarak Samsun’da gerçekleştirdiği 19. Mitingine katıldım.

Oldukça coşkulu bir miting oldu. Cumhuriyet Meydanı dolmuştu. İzleyiciler yan sokaklara taşmıştı. Çevre ev ve dükkânların pencerelerinden ellerinde Türk Bayrakları ile katılanlar da renkli görüntüler oluşturmuştu.

Mitinglerdeki coşkulu kalabalıkları ‘vatandaşlarda iktidarı değiştirme umudu giderek artıyor’ diye yorumladım.

İyi Parti lideri Akşener’in meydanlarda topladığı kalabalıklara baktığımızda da böyle bir umudu görebiliyoruz.

Meydanlardaki kalabalıklar seçimlerin ikinci tura kalacağına işarettir. Erdoğan’da bu gerçeği görmektedir.

Her ne kadar yandaş araştırma şirketleri , ‘ilk turda Erdoğan kazanıyor’ algısı yaratmaya çalışsa da bu gerçekçi değildir.

AKP kurmayları da, Erdoğan’da bu gerçeği görmektedir.

İkinci tur hesapları içinde adımlar atmaktadır.

Londra ziyaretleri ve dile getirilen vaatlerde buna işarettir.

***

Seçimler ikinci tura kaldığında belirleyici olan oyların da HDP tabanında yer alan seçmenler olacağı muhakkaktır.

İktidar temsilcilerinin Londra ziyaretleri de bu anlamda yapılmıştır.

Nisan ayında Mehdi Eker, Efgan Ala ve Taner Yıldız Londra’ya gittiler. Bu ziyaret medyada haber oldu. Bu üç eski bakan 11 Nisan günü Democratic Progress Institute (DPI) ziyareti yaptı.

Bu düşünce kuruluşu İngiltere’de ‘derin’ bağlantılı bir kuruluştur. Oslo sürecinde de etkili olmuştur. Oslo sürecinde bir İngiliz temsilcisinin olduğunu da anımsayalım…

DPI başkanlığını Kürt asıllı Kerim Yıldız yapmaktadır ve görüşmelere de katılmıştır.

Bu üç eski bakan Kerim Yıldız, İrlanda eski Dışişleri Bakanı Dermot Ahern ve İngiliz derin devletinin görevlileri ile ne görüştüler?

Elbette vaatler karşılığında 2. Turu görüştüler.

Oslo benzeri yeni bir “çözüm süreci” DPI görüşmesinde masada idi.

Daha sonra Erdoğan’da Londra ziyaretinde bulundu. Üç günlük bu ziyarette resmi ziyaretlerin dışında Chatham House isimli yine ‘derin’ bağlantılı düşünce kuruluşunda konuştu.

Bu düşünce kuruluşunun Rothschild ailesi ile bağlantılı olduğunu ve geçmişte adının ‘Round Table’ (Yuvarlak Masa) olduğunu bilelim.

Ne konuşuldu buralarda?

***

Aslında Londra ziyaretinde ne konuşulduğuna dair kamuoyuna açıklamalar yapılmasa da yansımalarını görmek olanaklıdır.

AKP Ankara Milletvekili olan yandaş Yeni Şafak Yazarı Aydın Ünal geçtiğimiz günlerde köşesinde bu ziyarete ilişkin ipuçları vermiştir.

Aydın Ünal sıradan bir vekil ve köşe yazarı değildir. Geçmişte Erdoğan’ın konuşma metinlerini de yazan isimdir.

Diyor ki Aydın Ünal;

“…Devletin kaba propaganda diliyle değil; artık açık, cesur, samimi, tarafsız şekilde Kürtleri, Kürt meselesini ve terör meselesini konuşma zamanıdır.”

Verilmek istenen mesaja dikkat!

Benzer bir mesajı Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı olan İlnur Çevik’de verdi. Habertürk TV de canlı yayında söyledi sözlerini…

Başdanışman Çevik, ‘ seçimden sonra yeni bir çözüm süreci başlayabileceğini’ ifade etti…

Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın yarım dille bu söylemleri yalanlasa da böyle bir niyet var görülüyor.

Nedeni de seçimlerin 2. tura kalacak olmasıdır. Ve 2. turun belirleyicisi olarak da HDP seçmenine mesaj, en azından umut vermektir.

‘Bize destek verin seçim sonrası görüşelim’ mesajıdır…

***

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalıyor. Ve ikinci turda iki adaydan hangisinin kazanacağını belirleyecek olanı da HDP seçmeni belli edecektir.

Partilerin hesapları da buna yöneliktir.

Londra ziyaretleri ve orada ‘derin’ temaslar ile yapılan açıklamalar; iktidarın her ne kadar yalanlansa da yeni bir ‘çözüm süreci’ planı ile bu tabana yönelik çalıştığı izlenimi veriyor.

Diğer partilerin Edirne Cezaevi ziyareti ve bazı açıklamalarının arkasında da böyle bir izlenim vardır.

Bakalım ikinci turda HDP seçmeninin desteğini kim alacak?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?