Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
PARTİLER VE SEÇMEN
  • 0
  • 207
  • 17 Nisan 2024 Çarşamba
  • +
  • -

İnsanın yaşadığı toplumda fikir sahibi olması , ülkesi , ili için çözümler üretmeye , çareler aramaya çalışması duyarlı idealist bir yurttaş olduğunun göstergesidir.

İnsanın yaşadığı topluma görev hizmet etme aşkının karşılığı 1946 yılında çok partili sistem ile gün yüzüne çıkmıştır . Siyasi parti ,  ülkenin seçimlerinde yarışacak adayları koordine eden bir örgütlenmedir . Parti yöneticilerinin genellikle politika konusunda benzer fikirlere sahip olması yaygındır ve partiler belirli ideolojik veya politika hedeflerini seçmene anlatarak yetki almayı arzularlar . Artık günümüzde Türk  siyasi hayatında seçimlere katılma hakkı olan 30 a yakın siyasi parti mevcut .

Haliyle parti genel başkanı , İdari kurulu , İl başkanı , İlçe başkanı , İl yönetim kurulu , İlçe yönetim kurulu , Disiplin kurulu , Gençlik kolları , Kadın kolları , İl , Mahalle delegelerinden oluşan siyasi örgütlenmedir.

Siyasi partilerde, bize oy veren seçmenin şimdi  neden oy vermediği konusunu irdelemek yerine dava  adamı değil , vefasız , nankör , demesi yakışık almayan siyasi parti adabına yakışmayan bir eleştiridir .

Aday milletvekili adayı olur , fikirlerini görüşlerini seçmen beğenir oy verir .  Bu seçmenin o partili olduğu anlamına gelmez . Partili ;  Partinin yasal organlarında resmi görev alan insanlara denir.

Oy vermekle seçmen partili olamaz , Millet vekili , Belediye başkanı İl genel meclisi , Belediye meclisi  üyeleri partisinin   yapmak istediği siyasi faaliyetleri  icra ederken  seçmenin hizmetler konusunda akıl verme , danışmanlık edasında fikir beyan etme , öyle değil de böyle olsaydı deme hakkı yoktur.

Bu tercihler , söylemler tamamen partililere aittir.

Seçmen : plan , program , yapmak istenilen , yapılması gerekenleri dinler. Düşünce , hizmet edebilme , inandırıcılık , ideolojik fikrine  göre tercih yapar . Ancak O tercihi seçmeni partili yapmaya yeterli değildir. Seçmenin kendilerini siyasi parti temsilcisi yerine koyarak rol kapma cabaları, bedava işçi değerinden öteye gidemez.

Parti, partililerin , aday olanların da seçmene  niye bizi  tercih etmediniz deme hakkı yoktur . Aday adaylığının gereği , yönetim kurulları parti propagandasını iyi yapıp seçmeni ikna etmeye çalışmalıdır . Burada bir eksiklik , yetersizlik parti programını seçmene anlatmada noksan var ise  sorumlusu da seçmen değildir . Göl yatağı susuz kalmıyor. Bir şekilde doluyor.

Hiç anlaşamadık şu fani dünya ile..

Sandıkta Ben onun sırtına yük ,

O benim yüreğime dert oldu..!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM