Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
FINDIK ÜRETİCİSİ GÜBRE DESTEĞİNİ HAK EDİYOR 
  • 0
  • 796
  • 19 Şubat 2023 Pazar
  • +
  • -

Hükümetin gübre ve yem  destek kararı çiftçiyi sevindirdi.Ancak fındık üreticisi 26 azot amonyum nitrat , yazlık gübrede , de aşırı bir tüketim söz konusu . Bu gübre çeşitinde indirime gidilmesi fındık üreticilerinin beklentileri arasında 2 sırada yer aldı.

Fındık üretiçisi 1 srada destekleme alımlarının devam etmesini bekler . 2 sırada ise verimi yükseltecek, ürün kalitesini artıracak 26 azot yazlık gübrede de 💯 20’ lik indirim , sabit fiyat uygulamasının fındık üreticilerine de uygulanmasını beklemektedir.

Bu konuda başta ziraat odaları , TZOB Başkanı Şemsi bayraktar başta olmak üzere tüm paydaşların bu konuyu dile getirmeleri , hükümetimizin de bu konuda desteklerini fındık üreticilerine de göstermeleri gerektiğini düşünüyorum.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Mehmet Ali Ünal, Tarım Kredi’nin yerinde bir adım attığını vurgulayarak, “Nisan ayına kadar fiyatların sabitlenmesi üreticimizin ciddi anlamda rahatlamasını sağlayacaktır” dedi.

Ünal, Covid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği küresel enerji krizinin Türkiye’ye de yansıdığını söyledi. Üreticinin kullandığı kimyevi gübrede hammaddenin doğal gaz olmasının doğrudan ürün fiyatlarını arttırdığını kaydeden Ünal, “Tarımda kullanılan taban gübresi ve üst gübrenin büyük bölümünü Rusya’dan temin ediyoruz. Bu yüzden Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı Tarım Kredi’de satılan DAP, üre, amonyum sülfat, 20-20-0 ve nitropower gübrelerinde yüzde 13’e varan indirim yapılmasını son derece olumlu bir hamle olarak görüyoruz” diye konuştu.

Tarımsal üretimde üst gübrenin Mart-Nisan-Mayıs döneminde uygulandığını dile getiren Ünal, “Nisan ayına kadar fiyatların sabitlenmesi üreticimizin ciddi anlamda rahatlamasını sağlayacaktır. Böylece çiftçimiz rahatça maliyet hesabını yapabilecek, ‘Acaba gübreye zam gelir mi’ diye düşünmek zorunda kalmayacaktır” şeklinde konuştu.

Tam da burada fındık üreticilerinin de aynı beklentileri seslendirmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Biz her yıl Kıbrıs adası kadar toprağın erezyonla denize dökülmesini yamaçlarda fındık ocakları yetiştirerek önledik . 2 gönüllü alayla ülkeyi kurtarmaya gittik. Dağ başlarına yaptığımız meskenlerde adeta karakol görevi yaparak toprakları bekledik. Ürettik ; ülkeye her yıl 2 milyar dolar kazandırdık .

Bu fedakarlıklarımız nedeniyle ödüllendirilmeyi bekleyen fındık üreticilerimizin , bu ayrımcılıkla madur edildiğini düşünüyorum.

Bu konunun talep halinde hükümetimize ulaştırıldığı anda gereken desteğin verileceğine , fındık üreticisinin beklentisine kayıtsız kalınmayacağına inanıyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM