Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
SİYASİLERİN DEMOKRASİSİ
  • 0
  • 1192
  • 26 Nisan 2023 Çarşamba
  • +
  • -

Kürsülerde halka demokrasi, diyenler, Masa başlarında demokrasi dilinde olanlar, Halka demokrasi türküsü söyleyenler, Seçim meydanlarında siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır diyen Giresun’daki partilerin hepsi demokrasi ve özgürlükten bahsederler. İş pratiğe gelince liderler bilir. Çünkü kendi içinde demokrat olmayan birey ve liderlerden oluşmuş toplum demokratik olamıyor. O zaman neden her seçim liderlerin belirledikleri isimlere milletvekillerine oy vereceksiniz? İllerde neden göstermelik temayül yoklaması yaparlar? Yüzlerce adayları siyasi partilerin merkezlerinde kapı kulu ederler? Hadi diyelim sistem bu bari her parti isimlerini belirlesin biz içlerinden istediğimize oy verelim diyen seçmeni neden duymazlar? O kadarcık bari özgürlüğümüz olsun diyenleri neden gale almazlar?

Bize dayatılana ve hiçbir iş yapmayana oy vereceğimize kendi istediğimize oy verelim diyen seçmen var. İşte o zaman kendimiz seçtik kendimiz bulduk diyebilelim diyenlere kulak veriniz. Adaylık süresinde dahi özgür olmadığı toplumlarda hangi siyasal sistemi kurarsanız kurun sonuç değişmeyecektir. Ancak günümüzde hâkim olan düşünce, demokrasiyi seçimlerde oy vermeye ve Meclis’e milletvekili seçmeye indirgemiş durumda. Liderlik de toplumu kendi düşünceleri doğrultusunda yönlendiren kişi olmanın ötesine geçmemekte. Çünkü bir siyasi parti kendi içinde demokrasiyi uygulayamıyorsa bunu temsil ettiği ülke bazında uygulaması da pek gerçekçi olmayacaktır. Şunu unutmayın. Halkın desteğini alan siyasi parti yaşar, halkın desteğini almayan siyasi partiler tarihin çöp sepetine atılırlar. Bugün demokrasi çöplüğü demokrasi diyenlerle dolu.

Gerçek demokrasinin olmadığı devlet makamları bu ülkelerde zenginleşme ve maddi refaha kavuşma aracıdır. O yüzden tüm İslam ülkelerinde bir iki küçük istisna hariç üst düzey devlet görevinde olan, seçilen herkes, bulunduğu makamdan büyük bir servetle ayrılır. Kimse de Batı’da olduğu gibi bunun kaynağını sorma gereği duymaz. Zira demokrasi olmayan toplumlarda “Devlet malı deniz, yemeyen domuz” anlayışı hâkimdir. Rüşveti sorgulayan, hukuku savunanlar genelde yadırganır veya hoş karşılanmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM