“2019’da Hukuk Düzenini Hep Birlikte Kuracağız”

“2019’da Hukuk Düzenini Hep Birlikte Kuracağız”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Tonya CHP ilçe başkanlığının organizasyonunda gerçekleştirilen Hukuk Sistemi ve Ceza Adaleti konulu panele katıldı.

Panelin başlangıcında konuşan Milletvekili Bektaşoğlu, hukukun demokrasinin sigortası olduğunu vurguladı ve “Hukuk, bina, yargıç, savcı avukat, yasa kitabı değil, bir düzenin adıdır. Bugün siyasi iktidar eliyle hukuk dışı bir düzen kuruluyor. Bu durum her alanda mağduriyetler yaratıyor ve adalet isteklerini artırıyor. CHP olarak toplumdan gelen talepleri sahipleniyoruz. Adalet yürüyüşü, adalet kurultayı ve son olarak da bölgemizin geçim kaynağı fındık için yürüdük. Halkımızın umudu olmaya devam ediyoruz” dedi.

Bektaşoğlu  “hukuk düzeninde yaratılan tahribat, 2019’da yapılacak olan seçimlerle giderilecek. Bu karanlık kaos dolu dönem sona erecek. Halkımız tek adam rejimine hayır dediği gibi bu sefer demokrasiye evet diyecek” dedi

Panelde Çanakkale milletvekili Bülent Öz, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi de birer konuşma yaparak, aynı konudaki görüşlerini açıkladı.

Milletvekili Haluk Pekşen’in yönettiği panele, Anayasa Hukukçusu Prof.Dr. İbrahim Kaboğlu,  Balıkesir Milletvekili Namık Havutçu konuşmacı olarak katıldı.

Kalabalık bir izleyici topluluğunun izlediği panel, soruların yanıtlanmasıyla sona erdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Tonya İlçe Örgütü tarafından “Hukuk sistemi ve ceza adaleti” konulu panel düzenlendi.
“Hukuk sistemi ve ceza adaleti” konulu panele Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça konuşmacı olarak katıldı. Tonya Düğün Salonu’nda düzenlenen paneli Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen yönetti.
Panele, CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu da katıldı. Tonya ilçe başkanı Muhammet Karadeniz, İl Başkanı Turgay Güngör ve konuk milletvekilleri de panel öncesinde birer konuşma yaparak katılımcıları selamladı.
Panelde ilk konuşmayı yapan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “15 Temmuz’da destan yazıldığını söylüyorlar. O gece ben, Meclis’teydim. Sağımıza solumuza bombalar düşüyordu. 15 Temmuz’dan, destan değil ihanet çıktı” dedi.
2019 seçimlerine de değinen Havutça “Artık yüzde otuzla, yüzde kırkla iktidar olunmuyor. Yüzde elli artı bir oy almak lazım. Onun için, solcu, Atatürkçü, liberal, ülkeyi seven kim varsa birlikte hareket etmek zorundayız” diye konuştu.

“Dürüst ve ahlaklı olmak zorundayız”
Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, görevinin bilgilendirme olduğunu belirterek, “Büyük Anayasa yalanları diyorum. Referandumdan önce de bunu söyledim. 2019’a giderken ‘Hayır’ cephesinin ‘Evet’e dönmesi lazım. Bu evet, demokrasiye evet olmalı. Biz görevde değilsek de boş durmuyoruz. Anayasa Derneği olarak yeni, demokratik bir anayasa taslağı hazırlıyoruz. Tamamlandığında siyasi partilerin önüne koyacağız. Önümüzdeki süreç içinde dürüst ve ahlaklı olmak zorundayız. Cemaatlerin sivil toplum örgütü olmadığını söylediğimizde kıyameti kopardılar. Sonrasını hep birlikte gördük” şeklinde konuştu.
15 Temmuz darbesine de değinen ve “Bu bir darbe değildi, hizipler arası kavgaydı” iddiasında bulunan Prof. Dr. Kaboğlu, “Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldüğünde, sıkıyönetim ilan edilmeli dedim. Sanık sandalyesine iki grup oturmalı ve yargılanmalı dedim. Bunlardan biri hendekleri kazanlar, biri de hendeklerin kazılmasına, silah taşınmasına göz yumanlardır. Bugün, burada yaptığımız toplantıyı gölgelemeye çalışanlar, suçluluğun telaşı içindedir” ifadelerini kullandı.
Çok sayıda dinleyicinin katıldığı panelin sonunda dinleyicilerin soruları da cevaplandırıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?