ADANA’DA GİRESUNSPOR YİNE YOK… NEDEN?

ADANA’DA GİRESUNSPOR YİNE YOK… NEDEN?

Futbolda özgüven en etkili unsurdur. Bireylerin özgüveni olmazsa, hayatta hiç bir şeyde başarılı olamazlar.

Giresunspor takım olarak Adanaspor’dan daha üstün daha meziyetli futbolcularla kurulu bir takım. Fakat kâğıt üzerindeki bu üstünlük Adanaspor maçında kendini gösteremedi. Neticede Adana’dan malum olarak 1-0 mağlup ayrıldık.

Neydi bu mağlubiyetin sebebi? Kesinlikle kötü futbol değildi. Sadece özgüven eksikliğiydi. İşte futbolda özgüvenin ne kadar etkili olduğunu Giresunspor, Adanaspor karşılaşmasında bir kez daha yaşadı.

Giresunspor’un başına Erkan SÖZERİ geldikten sonra 7 hafta boyunca mükemmel bir futbol başarısı yakaladı. Hiç mağlubiyet almadan yoluna devam etti. Biz de devam edecek diye düşündük. Fakat bu başarının önüne geçen en önemli engel ise bence Türkiye Kupası’ydı. Giresunspor; futbol azmini, kazanma arzusunu ve inanmışlığını bu maçlarda yitirdi. Kupa maçlarından önce futbolcular birbirine iyice alışmış ve özgüven tavan yapmıştı. Türkiye Kupası’nda üst üste alınan mağlubiyetlerle kazanılmış bu özgüven kaybolmaya başladı. Teknik Direktör Erkan SÖZERİ takımın iskeletini ve futbol mantalitesini değiştirerek sahaya genç bir kadro ve oynamayan futbolcuları sürdü. Böylece çok iyi giden Giresunspor’un as futbolcularının maç havasını elinden aldı.

Bu nedenle Giresunspor bütün özverisini ve futbol anlayışını kaybetmeye başladı. Bunun neticesinde 2 aydan fazla süren galibiyet özlemi Giresunspor’u strese soktu. Avrupa’da bütün liglerde futbolcular haftada 3 maç yapıyorlar ve hiç yorulmuyorlar. İnanılmaz maçlar oynuyorlar. Bizim Türkiye’de futbol mantalitemiz maalesef bu düzeye gelmediğinden iyi futbolcular yetiştiremiyoruz. Zaten futbolcu oynaya oynaya kendini kanıtlayabiliyor. Bu düşünce yapısı Türkiye’de ve Giresunspor’da olmadığı için Giresunspor bu hale geldi.

İlk devre dar bir kadroyla başarılı olduk. Ama ikinci devre yapılan ara transferler sayesinde daha iyi sonuçlar bekleniyordu. Devre arasının az oluşu ve Türkiye Kupası’nın da araya sıkıştırılması Giresunspor’u kötü etkileyen durumlardı.

Giresunspor eğrisiyle doğrusuyla ister istemez bu gerçekleri yaşadı. Bundan dolayı oluşan özgüven eksikliği futbolcuların kafasında soru işareti bıraktı. Bu nedenle bu başarısız sonuçlar meydana geldi ve yaşanıyor.

Adana’da Giresunspor çok da kötü futbol oynamadı. Her maçta olduğunu gibi yüzde yüz gol pozisyonları yakalıyor. Bu pozisyonları gol yapamayınca ister istemez takım ve futbolcular üzerinde stres oluşuyor. Giresunspor’da bu saatten sonra Anıl sanırım kaleyi teslim almıştır. İlk resmi maçında üstün cesareti ve özgüveniyle Eser’den daha başarılı olacaktır. Orta sahada Vedat Bora sakatlanmasa Adana’da en azından beraberlikle ayrılabilirdik. Müdafaada Emrecan biraz daha dikkatli olursa oynaya oynaya belki kendine özgüven gelecek. Adana’da yediğimiz golde zamanlama hatası yaptı. Bu hata gol yememize sebep oldu. İleride Vedat Muriç halen kafası dağınık durumda. Yakaladığı pozisyonları cömertçe harcamasını bu kafa dağınıklığına bağlıyorum. Orta sahada Dodo ilk devredeki futbolundan çok geride bir görüntü çiziyor. Ayrıca Cihancan’ın yokluğu Giresunspor’u etkilemiş gözüküyor. Ama yerine gelenler, yani orta sahaya alınan transferler hazır olursa Giresunspor eski gücünden daha iyi olacaktır. Forvette Abwo çok etkisiz. Tcami zaten yokları oynuyor. Tcami’nin ikili mücadelesi hiç yok. Acaba Alves neden oynatılmıyor? Tabiki Erkan SÖZERİ’nin tercihidir. Ama oynaması durumunda Tcami’den daha faydalı olur.

İşte Giresunspor’un son durumu bu halde devam ediyor. Çotanaklar, Göztepe maçından galibiyetle ayrılırsa; özgüvenini tekrar yakalar ve bu sıkıntılardan kurtulur diye düşünüyorum. Zaten futbolcuların bundan önceki aldığı galibiyetler tartışılamaz. Teknik Direktör Erkan SÖZERİ bu birliği ve beraberliği yakalarsa ve çok çalışıp futbolcuları hazır hale getirirse Giresunspor’un futboluna doyum olmaz. Bu azim ve bu kararlılıkla kendi sahamızda Göztepe ve Urfaspor maçlarını kazanıp yeniden kendinden söz ettirecektir.

Öyle umut ediyorum ki; futbolcular, teknik direktör, yönetim ve taraftar el ele vererek bu kötü sonuçlara son vereceğiz. Giresunspor’da bu güç ve inanç zaten var.

Haydi… Hep beraber el ele Giresunsporumuzu başarıya ulaştıralım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?