Adaylar belli oldu

Adaylar belli oldu

Partiler milletvekili adaylarını Yüksek Seçim Kuruluna teslim ettiler. Böylece ilimizde de partilerin adayları netleşmiş oldu.

Aday-toto oyunları sona erdi.

Gerek ülke genelinde gerekse de ilimizde listeler üzerinde tartışmalar yaşanıyor. Bu da doğaldır. Her aday merkez yoklaması olacağını bilerek başvurusunu yaptı.

Genel merkezlerde böyle bir liste ile seçmenin karşısına çıkma kararı aldı.

Sorun da aslında buradadır.

İllerin adaylarını genel merkezler değil de o illerdeki partili üyeler ön seçim ile belirlemelidir.

Nedense bu konuda yasal düzenlemeler yapılmıyor.

Hiçbir parti de samimi olarak yapılsın istemiyor…

Tabandan da böyle bir güçlü baskı gelmiyor. Sonra da merkez yoklaması ile belirlenen listelere tepkiler yapılıyor.

Sonuca itiraz ediliyor ama sebep gözden kaçırılıyor.

***

Ülke genelinde liste tartışmaları yaşanmaktadır. AKP’de “FETÖ borsası kuruldu” açıklaması yapan gazeteci Şamil Tayyar listede yok. Giresun’da ki FETÖ soruşturmaları konusundaki çıkışları ile gündeme gelen Metin Külünk’te yok. Televizyonlarda ve yandaş gazetedeki köşesinde iktidarı cansiperane savunan Mehmet Metiner’de yok.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacağı için yok. Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek’te listede yok… Sanırım ekonomide bir kadro değişikliğine gidilecek!

Yiğit Bulut bu konuda umutla beklemektedir.

AKP listeleri incelendiğinde şu gerçek görülüyor.

Sadık şöhretler ile sadık yenilerden bir liste oluşturulmuş. Erdoğan’ın bu sayede parti üzerinde var olan etkisi ve gücü artırılmıştır.

***

CHP’de de pek çok kişi liste dışı kalmıştır. Son kongrede Muharrem İnce’ye destek veren milletvekillerinden sadece üç kişi listelerde yer bulabildi.

Muharrem İnce “sesim kısılıyor” dese de genel merkez dinletemedi!

Yine İlhan Cihaner, Mustafa Balbay, Barış Yarkadaş, Eren Erdem, Haluk Pekşen, Fikri Sağlar, Musa Çam, Hüsnü Bozkurt, Gülsün Bilgehan, Gaye Usluer gibi isimler liste dışı kalmışlardır.

Bu milletvekillerinden Haluk Pekşen, “Abdullah Gül’ün adaylığına karşı çıkanlar liste dışı bırakıldı” çıkışında bulunarak tepkisini gösterdi.

Bu açıklaması genel merkez yetkililerinde yalanlandı.

Listelerin teslim edilmesinden bir gün sonra çocuğunun tedavisi için Almanya’ya gitmek için Atatürk Havaalanına gelen Eren Erdem, kendisine yurt dışı yasağı konulduğunu öğrenmiştir.

Aynı gün hakkında açılan dava kabul edilmiştir.

Bu defa bir yabancı televizyona verdiği ifade dikkat çekici oldu. “MİT tırları ile ilgili belgeleri Bülent Tezcan’dan aldım. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun talebi ile Zaman Gazetesi önüne gittim.”

Bu açıklama tartışmalara neden oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ’da açıklama ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Açıklamanın etkisi sürecek gibi görülüyor!

Doğrusunu söylemek gerekirse Eren Erdem yanlış yaptı ve partisine zarar verdi.

***

İyi Parti’de en önemli sorun partinin kurucusu olan Yusuf Halaçoğlu’nun listelerde yer bulamaması olmuştur.

Kayseri Milletvekili olan Halaçoğlu, eşinin işi nedeniyle İzmir’den o olmaz ise Ankara’dan aday olmak istemiş ama her iki ilde de ilk sıradan kendisine yer bulunamayınca liste dışı kalmış.

Antalya mitinginde, parti genel başkanı Akşener’de bu bilgiyi doğrulayan açıklama yaptı.

Halaçoğlu ise ‘kırgın olduğunu’ açıkladı…

MHP’de de Oktay Vural, Atilla Kaya, Şevkat Çetin ve referanduma sunulan anayasa metninin hazırlanmasında partisi adına görev alan Mehmet Parsak’a listelerde yer verilmedi.

Atilla Kaya yaptığı açıklamalar ile ‘ülkücüler milliyetçiliği ayaklar altına alan Erdoğan’a oy vermeyecekler’ açıklamalarında bulunuyordu. Oktay Vural ve Şevkat Çetin bir süredir partisi ile sorunlu idi.

Mehmet Parsak neden yok şaşırdım…

AKP o komisyonda partisini temsile den Abdülhamit Gül’ü ödüllendirdi ve Adalet Bakanı yaptı. Ama MHP Parsak’ı liste dışı bıraktı.

***

Ülke genelinde olduğu gibi illerde de liste krizleri yaşanmaktadır. İlimizde her partide adaylar konusunda tartışmalar yaşanıyor.

AKP’de de, CHP’de de İyi Parti’de de tartışmalar var.

Medyaya yansıyan en önemli tartışma İyi Parti içinden geldi. Partinin il yöneticileri ilk sırada istifa eden il başkanı Ünzile Yüksel’i bekliyordu.

Genel merkez ilk sıraya Orhan Erzurum’un adını yazdı.

Bu durum sosyal medyaya da yansıyan bir krize neden olmuşa benziyor. İlk iki sıra adayı taraftarları arasındaki bu tartışma önlenemez ise sorun yaratacak gibidir.

AKP adayları konusunda da partide sorun yaşanıyor.

Özellikle merkezin dışlanmış olması ve zayıf liste eleştirilere neden oluyor. Sohbet ettiğim bir parti yöneticisi de liste sıkıntısından bahsetti.

Benzer sıkıntılar CHP listeleri içinde yapılmaktadır.

Seçimlere bir ay kaldı. Liste tartışmaları bir kenara bırakılamaz ise başarı zordur.

Haa bir defa daha anımsatayım. Temel sorun adayların ön seçim ile değil, merkez yoklaması ile belirlenmesidir.

Tüm partiler üyelerinin katıldığı ön seçimle listeleri yapmış olsa idi hem bu listeler farklı olurdu hem de kimsenin itiraz hakkı olmazdı.

Var mı partilerin tabanında böyle bir talep? Yok..

Demokrasi kültürümüz de bu kadar!.  Ve daha bir fırın ekmek yememiz gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?