ANKARAGÜCÜ YENMEDİ, GİRESUNSPOR YENİLDİ

ANKARAGÜCÜ YENMEDİ, GİRESUNSPOR YENİLDİ

Atalarımız boşuna dememiş dereden geçerken at değiştirilmez diye ama Metin Hoca bırakın bir at değiştirmeyi 13.hafta olmuş 4-5 at değiştirdi.

Belki şampiyon olmanın en önemli maçına çıkıyordu. Ama kadro kurgusu şampiyon olmak isteyen Giresunspor’u göstermiyordu. Maçın ilk dakikalarında Ankaragücü Giresunspor’dan daha istekli başlıyor ve yüzde yüzlük bir gol pozisyonu yakalıyor ancak değerlendiremiyor.

Giresunspor sol bekte 13 maç oynayan Hüsamettin’i yedek bırakıp sanki Altınordu maçının ceza biletini ona kesmiş. Beğenilmeyen Hüsamettin Giresunspor’a Altınordu maçında bir penaltı kazandırmış, her maçta olduğu gibi en az 15 kere sol bekten atağa kalkarak Giresunspor’un son üç senedir en istikrarlı futbolcusu olmuştur. Ve sen ilk defa oynayan Canberk’i sol beke alarak başladın.

Her zamanki gibi sahada yürüyecek dermanı olmayan, orta sahada Dodo ve Panos’a oyun alanını daraltan Fatih Atik’le oyuna başlaması Giresunspor’un mağlubiyeti kendi sahasında kabullenmiş gibiydi. Tamam Fatih Atik iyi bir futbolcu olabilir insanlığına söz söylemeye kimsenin hakkı yok. Oynadığı bütün maçlarda ne zaman Giresunspor’da etkili oldu?

İşte Ankaragücü maçında iki defa altı pasın üzerinden kaleciyle karşı karşıya kaldığı halde güçsüzlükten topa bile vuramadı. İlk devre bu fırsatları değerlendiremeyen Giresunspor Fatih Atik’le nasıl şampiyon olacak? Ne özelliği varda Metin Hoca ısrarla Fatih Atik’i oynatıyorsun? Recep Aydın’ın futbol ahlakı tartışılır ama adam isyan etmekte haklı. Allah var Fatih Atik’ten Giresunspor’a çok çok daha faydası olur. Neyse biz maça dönelim.

Giresunspor bu şartlarda bile Ankaragücü maçında 11 korner kullanıyor dişe diş bir mücadele veriyor. İlk devre bitmiş ikinci devre hani Giresunspor’dan Altınordu maçının ikinci devresindeki güzel futbolu bekliyordu taraftarlar ama orta sahada Fatih Atik’in hiç olmayışı Giresunspor’u forvete taşıyamıyordu.

Metin Hoca hiçbir hamle yapmayıp her zamanki gibi bir seyirci gibi maçı izledi. Dakikalar 72’yi gösterdiğinde ileri hatta en iyi çalışan ve topu süratli bir şekilde ileriye taşıyan Mehmet Akyüz’ün oyundan alınıp Jones’i oyuna alması taraftarlarda şaşkınlık yarattı. 76. Dakikada Dialiba’yı çıkartması sanki Giresunspor’u sahadan çekmiş gibi oldu. İşte bu taktik zaafından yararlanan İsmail Kartal Enes Kubat ve Kehinde gibi iki forveti oyuna alıp Ankaragücü’nü kaleci hariç Giresunspor’un sahasına yığdı.

Bu dakikalardan sonra Metin Diyadin Ankaragücü’ne 3 puanı altın tepside sunarak Giresunspor’un ilk 2 şansını son beş haftada olduğu gibi teslim etti. İşte korkak olmayan,oyunu iyi bir şekilde okuyan İsmail Kartal Giresunspor’u sahasında yenerek şampiyon yolundaki virajı kayıpsız atlattı.

Hiç mi gözün görmüyordu Metin Hocam Sinan Özkan ve Fatih Atik’e 90 dakika sabrettin. Fatih Atik’e 87 dakika sabredip neden maçın bitmesine üç dakika kala onu oyundan çıkarıp Giresunspor taraftarına ıstıklatıyorsun? İlk 5 haftada dört galibiyet bir beraberlik alan takımın fabrika ayarlarını göz göre göre bozarsan böyle mi Giresunspor’ u şampiyon yapacaksın? Giresunspor’da bu maçta savunmada kaptan Caner,Çağlar ve Canberk çok formsuzlardı.

Orta sahada Dodo ve Panos her zamanki gibi üstün fizik gücüyle rakiplerini etkisiz hale getiriyorlardı ama onlarınki de can. Hem savunmanın hem de forvetin yükünü omuzlarına almışlar o da yetmezmiş gibi Fatih Atik’in hatalarını kapatmaktan fırsat bulup daha ne yapsınlar? Son 3 dakikada oyuna giren Mertcan Aktaş hem Jones’ten hem de Dale’den daha etkiliydi. Madem elinizde böyle yetenekli futbolcu varda neden bu gençlere forma şansı vermiyorsun. Mesela Mert Örnek’i de unutmamak lazım. Bence Fatih Atik’ten daha faydalı olurlar hiç olmazsa. İşte hocam senin futbol anlayışın Giresunspor’u bu hale getirmiştir. Bu kadro Ankaragücü takımından daha üstün futbolcularla kurulu. Sen bu takıma ne liderlik ne de babalık yapıyorsun. Başka söze gerek varsa doğruyu sen söyle.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?