Bektaşoğlu’ndan Bakan Albayrak’a Fatura Soruları

Bektaşoğlu’ndan Bakan Albayrak’a Fatura Soruları

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Aralık Ayı Elektrik Faturalarının Ocak’ta Düzenlenerek Zamlı Tarife Uygulandığı İddialarını Tbmm’ye Taşıdı

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, enerji firmalarının abonelere Aralık ayı faturasını Ocak ayında göndererek zamlı tarife uyguladığı iddialarını TBMM’ye taşıdı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Beraat Albayrak’ın cevaplandırması istemiyle önerge veren Bektaşoğlu,  firmaların sayaç okumadan rastgele fatura düzenledikleri bilgilerinin değerlendirilmesini ve araştırma yapılmasını da istedi.

Bektaşoğlu ayrıca fatura ödeme tarihlerinin neden abonenin maaş tarihlerine göre düzenlenmediğini de sordu.

“KURUM YÖNETİCİLERİ İNSİYATİF Mİ KULLANIYOR, SAYAÇLAR OKUNUYOR MU?”

Milletvekili Bektaşoğlu, Bakan Albayrak’a şu soruları yöneltti:

1-Enerji şirketlerinin sayaç okuma, faturalandırma ve fatura ödeme tarihleri bir yönetmelikle mi düzenlenmiştir? Bu süreler için kurumun yöneticilerinin veya görevli personellerin inisiyatif kullanma gibi hakları bulunmakta mıdır?

2-Fatura ödeme tarihleri içeren düzenlemenin çalışanların maaşlarını aldıkları tarihe göre yapılmamasının özel bir nedeni var mıdır, bu tarihleri her ayın 15 veya 1’ine göre yeniden düzenlemeyi düşünmekte misiniz?

3- Maaş aldıkları tarihle fatura ödeme tarihi arasında uyumsuzluk olması nedeniyle, kullandığı enerjinin bedelini zamanında ödeyemeyen kaç abone vardır? Bu abonelerden 2017 yılı itibarıyla ne kadar miktarda gecikme zammı alınmıştır?

4-Enerji şirketlerinin abonelerin sayaçlarını okumadan rastgele fatura düzenledikleri iddiaları doğru mudur? Bu durumun, yani sayaçlarını okunup okunmadığının kontrolü nasıl yapılmaktadır? Abonelerin bu durumla ilgili yaptıkları şikayetleri değerlendirilmekte midir?

5- Çoruh AKSA Giresun İl Müdürlüğü,  yurttaşlarımıza Aralık ayı için kullandıkları elektrik oranını ve ödeme bilgilerini gösteren fatura ulaştırmamıştır. Benzer uygulama Türkiye’nin pek çok ilinde de gerçekleşmiştir. Bunun nedeni faturaların %8 elektrik zammının da yansıtılarak Ocak ayında düzenlenecek olması mıdır?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?