“BELEDİYE KÜLTÜR MERKEZİ İHALESİ NEDEN İPTAL EDİLDİ?”

“BELEDİYE KÜLTÜR MERKEZİ İHALESİ NEDEN İPTAL EDİLDİ?”

İl Genel Meclisi CHP Grup Bşk.V. Mehmet Yılmaz, Giresun Kültür Sitesi’nin 8 yıl önce yıkıldığını ancak yerine yenisinin yapılmadığını söyledi.
Mart ayı toplantısında konuşan Yılmaz ”Geçmişiyle övündüğümüz sosyal ve kültürel yaşamımız, maalesef bugün gösteri sanatları etkinlikleri açısından açlık çekmektedir. Bundaki en büyük faktör, Giresun Merkez Sokakbaşında uzun yıllar hizmet veren Kültür Sitesinin, İl Özel İdaremize ait iken yıkılması olmuştur. 8 yıldır büyük gösteriler için salonsuz ve sahnesiz kalan halkımız Kültür-Sanat yoksulu haline gelmiştir.
İlimizde özellikle 1990’lı yılardan itibaren, başta tiyatro olmak üzere Kültür-Sanatın canlanmasında, eski adıyla Şehir Sineması,daha sonra İl Özel İdaresi tarafından ete, kemiğe büründürülen sonraki adıyla ” Vali Sami Oytun Kültür Sitesi”nin çok büyük katkısı olmuştur. Kültür Sitesinin Giresun’a katkıları, ta ki 2012 yılında yıkılana kadar sürmüştür. Bu yıkım ile; Yenisini yapmadan eskisini yıkmanın faturası en ağır şekilde Giresun halkına çıkarılmıştır. Bölgede en canlı sosyal ve kültürel yaşama sahip Kentimiz , artık Konser, tiyatro ve diğer etkinlikler açısından Salonsuz kalmış, bu anlamda açlığa mahkum edilmiştir”dedi.
Yılmaz şöyle konuştu: “Değerli arkadaşlar, yıkıldıktan sonra, geçtiğimiz 8 yıl içinde, gerek bizim de İl Genel Meclisinde iktidarı ve muhalefeti ile birlikte , diğer taraftan Giresun Belediyesi de bu ayıbı düzeltmek ve Giresun’a yakışan ,tıpkı komşularımızda olduğu gibi bir Kültür Sarayı yada Hanı Bakanlık projesi için çaba sarf etmiştir. Bunun için ,Sokakbaşındaki 1130m2 , Özel İdareye ait yıkım arazisi ile Giresun Belediyesinin eski Rus pazarındaki 2700m2 alanın becayişi yapılmıştır. Ancak projedeki eksiklik nedeniyle uzun bir süre Kültür ve Turizm Bakanlığına bu kabul ettirilememiştir.
Daha sonra yapılan düzeltmelerle Proje Bakanlık Müsteşarının masasına kadar getirilebilmiştir. Sonrasında projede yer değişikliği yapılarak Atatürk Lisesinin önündeki alana çekilmiştir. Devamında biz de ne olduğunu bilmiyoruz. Bir Giresun’lu olarak bu projenin akıbetini soruyorum değerli arkadaşlar. Acaba AKP’li Milletvekillerinin ajandalarında taşıdıklarını söyladikleri projelerin içinde bu önemli proje de var mı?
Diğer yandan , geçen dönem Belediye Başkanı Kerim Aksu tarafından ihalesi yapılıp, mütaahite teslim edilen Sokakbaşındaki Belediye Kültür Merkezi yapım işinin , yeni Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu tarafından iptal edilmesi de sanatsever halkımızda şaşkınlık ve hüsran yaratmıştır.
Gerek AKP İktidarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ,gerekse İktidarın Belediyesi 8 yıldır gangren olmuş Kültür Salonsuz Giresun’u daha kaç yıl bize layık görecektir merak ediyoruz. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Mobil Sürüme Geç