BİLGE: “19 MAYIS, SARAY’A KARŞI ÇIKMANIN GÜNÜDÜR”

BİLGE: “19 MAYIS, SARAY’A KARŞI ÇIKMANIN GÜNÜDÜR”

CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge,19 Mayıs’ın bir miras olduğunu söyledi
Bilge”19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Atatürk’ün; Saray’ın çürümüşlüğe, yozlaşmışlığa ,iş birliğine ve emperyalizme teslim olmasına karşın, tüm bunları reddederek bağımsızlık mücadelesini örgütlemek için yola çıktığı günün adıdır.
19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Atatürk’ü “devrimci” yapan en büyük adımdır.
19 Mayıs 1919, var olan yozlaşmış ve teslimiyetçi durumu reddederek bağımsız ve yeni bir hayat kurmak için yola çıkmanın günüdür. “dedi
Bilge şöyle konuştu: “19 Mayıs 1919, işbirlikçiliğe, teslimiyetçiliğe ve emperyalizme karşı mücadeleye başlamanın günüdür.
19 Mayıs 1919, Mazlum Milletlere yol gösteren, mücadele azmi katan ve umut veren Kurtuluş savaşımızın başlangıç günüdür.
Bugün de aynı kararlılıkla ve devrimci duygularımızla 19 Mayıs 1919’u kutluyoruz. 19 Mayıs 1919, biz Karadenizlilere bir mesaj ve bir mirastır.
“Gökyüzünü sarsa da kara kara bulutlar”, Asla yılgınlık yok. Asla teslim olmak yok.
Çünkü Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’dan Karadeniz’e doğru yaymış olduğu umudu “konuşmayı şehvetle seven uzun eğri burunluların takalarla” taşıdığı umutla birleştirerek Samsun’a ayak bastı.
“Selam durdu kayığı, çapari, takası, Selam durdu tayfası. Çıkarken yüce komutan Karadeniz’in hâlini bir görmeliydi. Kalkıp ayağa ardı sıra baktı dalgalar, kalktı takalar, izin verseydi Kemal Paşa ardından gürleyip giderlerdi Erzurum’a kadar.”
Bu nedenle her daim ülkenin selameti ve bağımsızlığı için mücadele etmek biz Karadenizlilere mirastır.
Bu tarihsel mirasımız ve sorumluluğumuzla vatan toprağının her karışında, her zaman 19 Mayısları kutlayacağız,
Yüreğir’de hukuksuz yere tutuklanan Gençlik Kolları İlçe Başkanımız Eren Yıldırım’a ve ülkemizin neresinde olursa olsun hukuksuzluğa ve haksızlığa maruz kalan gençlerimize sahip çıkacağız, Bu mirası da, Bursa Nutkuyla birlikte Karadeniz’imizin gençlerine bırakacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?