BİR ÇARE BULMAK ZOR MU?

BİR ÇARE BULMAK ZOR MU?

Tüm Giresunlular Derneği Başkanı Mehmet Uzun, Kırsal Kalkınma yatırımcılarına teşvik verilmemesi halinde müteahhitlerin en az yüzde 50’sinin işi bırakacağını belirterek, “Bu işadamları 2017’de sözleşme imzaladıklarında demirin tonu 1800 TL idi. Şimdi yaklaşık 4300 TL olmuş durumda. Bu fiyatlarla hangi işadamı iş alıp kar edecek. Yeni teşvikler devreye girmezse, çoğu yatırımcı kepenk kapatır ve işsizlik patlar” diye konuştu.
Zam ve vergilerdeki aşırı artışa rağmen teşvik ve kredilerin devreye sokulması gerektiğini anlatan Uzun, “Bu ekonomik şartlarda bu kadar fazla vergi çeşidi nasıl olur. Yatırımcı nasıl ayakta kalacak” diye sordu.
Uzun, “Ben AK Parti’nin ilk üyelerindenim. Başka bir partiye de hiç geçmedim. Fakat yatırımcılar korunmazsa, insanlar nasıl iş bulacak. Hükümetimizden, Tarım Bakanlığı’ndan bir an önce bu yatırımcıların sorunlarına el atmasını bekliyoruz. Siz olsanız 1800 TL’den yaptığınız demir anlaşması, demir 6 ayda 4300 TL olursa, bu yatırımlara devam eder misiniz? Bu yatırımlar ülke genelinde turistik yatak sayılarını, hayvancılığı, arıcılığı, organik üretimleri artıracak. 10 binlerce insan iş sahibi olacak. Ülkemizin üretim ekonomisine geçme zamanı gelmedi mi?
Kırsal kalkınmadan yatırım yapan iş adamları çok zor durumdalar.
%15 kırım kaldırılmalıdır. Türkiye genelindeki binlerce yatırımcı, devletimizden ilgi alaka yardım beklemektedir. İhracata verilen yardımlar gibi, teşvikler bu sektörde yoksa, birçok yatırımcı sözleşme yapamayacak, birçok tesis yarım kalacak, bu da ülkemize bir sürü döviz kaybettirecektir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?