BİR TÜRKİYE ŞAMPİYONASININ ARDINDAN

BİR TÜRKİYE ŞAMPİYONASININ ARDINDAN

Merhabalar Sevgili okurlarım . Arada bir köşe de buluşuyoruz sizlerle.

Bugün bir Türkiye Şampiyonası canlı tanığı, gözlemcisi olarak ve aynı zamanda Hakem olarak görev aldığım 23-28 Mayıs 2017 tarihleri arasında bulunduğumuz il olan Çorum’dan ve konakladığımız yerden, hatta Satranç Şampiyonası Final  turnuvalarının yapıldığı ANİTTA HOTEL ‘den bahsedeceğim.

 

Çorum denilince aklımıza hemen leblebi gelirdi önce , sonrasında da gezi yerlerinden turizm alanları olan ALACAHÖYÜK ve HATTUŞAŞ şimdiki adıyla HATTUŞA gelirdi. Gidip de görmeyenler olarak bizler, uzaktan uzağa  kendi halinde bir orta Karadeniz ili olarak bilirdik.

Şampiyona nedeniyle orada altı gün geçirdik. Türkiye’nin yaklaşık 35 ilinden 400 e yakın sporcunun yarıştığı, başlarında kaptan ve antrenörleri ve aileleri ile çok kalabalık bir katılım vardı. Ve hepsi de işte o Çorum Hattuşa’da hüküm süren HATTİ İMPARATORLUĞU gibi MISIR dan gelen savaşçılar ile sanKi KADEŞ MEYDAN savaşı yapar gibilerdi. Önden erleri (piyon) alana sürüp,  peşinden de at ve fillerle saldırıp veziri Tonga’ya düşürüp Şahı mat ediyorlardı. Hangi masaya yönelsem bir farklı taktik vardı ve ellerinde kılıç kalkan savaşıyorlardı. Kıran kırana süren maçlarda kimi son anda kaybetmekten kurtuluyor, kimi de pes edip beraberlik teklif ediyorlardı. Tıpkı Hatti devletinde Kralın yerine tahta geçecek erkek kalmayınca, Hatti Hükümdarı Mısır hükümdarına;’ oğullarından birini gönder de kızlarımdan biri ile evlensin tahtın varisi olsun ‘ der . Hükümdar gönderir ancak bugünkü Filistin taraflarında Yolları kesilerek, yanındaki yüzlerce askeri ile rahipler tarafından kılıçtan geçirilerek öldürülünce, imparator Hatti hücuma geçer ve Kadeş’ te Mısır’lılar ile savaşırlar. Kazananın kim olduğunu Hatti’lerin o gece yaptıkları kutlamalardan anlarız okuyunca. Aslında Hatti ve Mısır savaşta Barış barışta savaş yaşayan iki kardeş ülkedirler.

Turnuva da aynen öyle geçti ve hem yıldızlarda hem de küçüklerde takım şampiyonu İzmir Apaydın Satranç olurken bizler de bunlara şahitlik etmiş olduk.

Giresun’dan yarışmaya iki dev isim katıldı. Karaman Ahi Evran adına yarışan 13 yaş altı Dünya Şampiyonumuz Enes Tanrıverdi ve Şampiyonanın galibi olan İzmir Apaydın Satranç adına yarışan Murat Eren Aytekin. Ancak yarışmada çok iyi yarışmacılar vardı . Antalya dan Hakkı Berat Dalgar…Yarışmaya katılan tüm sporcularımızı da bu vesile ile kutluyorum…Hepsi Harika yarıştılar ve hatasız, sorunsuz çok güzel bir Türkiye Şampiyonası yaşattılar bizlere…

Bu arada konaklanan yer ANİTTA HOTEL, 5 Yıldız konforunu hakemlerine, sporcularına ve ailelerine sunarken, hakemlerimize  ve sporcularımıza bir de Alacahöyük, Hattuşa gezi turu düzenleyerek bir nefes almamıza vesile oldular.

Anitta Hotel Genel Müdürü Hasan Özer Gökmen bey aynı zamanda Satranç il temsilcisi olması nedeniyle, satrancın içinden biri ve Federasyonunun bir temsilcisi olarak hem otelin hizmet sunumunda hem de satranç turnuvasının her alanında birebir ilgi alaka yönünden, son derece başarılı bir performans sergilediler. Son 4 senedir satranç Türkiye Şampiyonasını hem Çorum’a kazandırmış hem de ANİTTA HOTEL’ in ismini ve tanıtımını tüm Türkiye’nin duyup, görüp, yaşayıp bizzat test etmelerine olanak sağlamış olarak bir taşla iki kuş vurmanın başarısını yaşatmıştır Hasan Bey. ANitta Hotel sahibi Uğur BARLIK bey ile de yakinen tanışarak aynı Zamanda Çorum’da Çelik Sanayinin de sahibi olduğunu öğrenip, büyük bir işadamının kendi şehrine her türlü yattım yaparak bizzat orada yaşadığını gözlemleyerek, bizim işadamlarımızın da bunun gibi davranmaları hususunu hayal ederek gıpta ile baktım

Onlara…

Bu arada Çorum’da bir çok sanayi dalının bulunduğunu öğrendim Çelik sanayi, otomotiv sanayi, oluklu mukavva, enjektör(şırınga) sektörü, gıda sanayi ( leblebi kaplamaları) vb. birçok sanayi alanı Çorum’da Türkiye ye katkı sunarken, zaten DÜNYANIN BAŞKENTİ dedikleri Alacahöyük Hattuşa ile de turizm rekorları kırıyorlardı.

Bu vesile ile bizlere böyle bir çalışma ortamı sağlayan ve tüm giderlerimizi karşılayan Türkiye Satranç Federasyonuna ve başkanı GÜLKIZ TULAY’a ve tüm Yön Kur Üyelerine,  bizlere 5 yıldız konforlu bir ortam yaşatan ANİTTA HOTEL’e ve Genel Müdür Hasan Özer Gökmen’e teşekkürler.

İmrendim …

Tebrikler Çorum… Teşekkürler TSF, teşekkürler ANİTTA !

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?