Bulancak’ın büyük üst aklı kim, ‘Küçük’ aklı kim?

Bulancak’ın büyük üst aklı kim, ‘Küçük’ aklı kim?

Geçenlerde birkaç arkadaşla oturup Bulancak’taki siyasi gelişmeleri konuşuyorduk. Laf geldi dolaştı Bulancak’ta bir üst akıl olup olmadığı noktasında durdu.

 

Ehh konu epeyce bir alengirli konuydu. Bazı isimler geçti konuyla ilgili olarak. Özellikle Bulancak’ın gelecekteki siyasi yapısı ile ilgili bazı kişilerin şimdiden meydanda at oynamaya başladığından dem vuruldu.

 

Çok severim böyle erkenden yola çıkan siyasileri. Kendilerince ilçenin siyasi yapısını düzenlemeye çalışırlar. İsim vermek doğru olmaz belki de. 2-3 yıl sonraki seçimlere kadar kim öle, kim kala! Bugünden hesap yapanlar; yarın mevta olmuş olabilirler; değil mi? Pazara pirince gidenler, evdeki bulgurdan da olur sonra. Bilinen hikayedir bunlar!

 

Yaptığımız bu sohbet sırasında üst aklın olduğu ifade edilen kişiden çokça bahsedilince; bende bir gülme peydah oldu.

 

“Ya” dedim, “Başka kimse yok muymuş Bulancak’ta üst akıl olacak yahuu” dedim de, arkadaşları ikna etmekte sıkıntı çektim.

 

Benim bildiğim Ankara’da ki baklavacı (geçen yazıda bahsettim) alevci, yazıcı, baklavacının Giresun’daki akrabası ve de arı kovanının sahibi 5’li bir ekip yapmışlarda ilçenin gelecekteki Belediye Başkan’ını, Milletvekili’ni ve Partinin İl ve İlçe Başkanları’nı bunlar seçecekmişler!

 

15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cüler başarılı olsaydı, kimin hangi göreve geleceğinden söz edilen kitapçık vardı hani? Onu bilemem ama Bulancak’taki bu 5’li ekip (Bir de isim bulmalı bu ekibe. Hoş olur, boşa gitmez çabaları) paylaşımı yapmış kendi aralarında.

 

Hah; isim buldum bunlara: ‘Meydanın 5 Atlısı’. Nasıl yakıştı herhal!…

 

Baklavacı; elbette ağa babası olduğundan o Milletvekili olacakmış bir kerem Giresun 1 sıradan. Alevci ise şimdi bulunduğu makam çok kesmediğinden, ‘2. sırada benim olsun’ diye yukarılara haber gönderip dururmuş. Yazıcı ise öyle çok gözü yükseklerde değil; (fırsatını bulsa Cumhurbaşkanlığı’na oynayacak hırsı vardır) ‘İl Genel Meclisi olsa yeter’ dermiş. Baklavacının akrabası ise İl Başkanlığı için biçilmiş kaftanmış. Geldik esaslı yere!..

 

Hani şu büyük üst aklı çok da takmayan, bu 5’li ekibe nizamat veren, arı kovanında değil de her gün alevcinin olduğunu makama sabah gelip, akşam gidene kadar her şeye maydanoz olan ‘Küçük’ boylu bu zatta; ‘İlçe Belediye Başkanlığı’na talibim’ diye üfürür dururmuş.

 

Ne güzel ekmek değil mi? Bu ‘Küçük’ üst akıl şimdiden partisi de dahil siyasi yapıyı düzenlemeye teşne olmuş. Sanki kendi arı kovanını düzenlemişte, üstüne vazife değilken, Giresun ve Bulancak’ta siyaset ondan sorulurmuş. Çok güzel bir hikâye, bu hikâye.

 

Ancak; bu hikâye öyle ‘Meydanın 5 Atlısı’nın dediği gibi bitecek değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?