Burun Tıkanıklığı İçin Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Tıkanıklığı İçin Burun Estetiği Ameliyatı

Burun deliklerinin arasında derinleştikçe kemik yapısına dönüşen septum adı verilen bir bölme bulunmaktadır. Bu septumun sağa ya da sola doğru kayması sonucunda septum deviasyonu oluşmaktadır ve burun estetiği operasyonu geçiren hastaların büyük bir kısmında bu septum deviasyonu görülmektedir. septum deviasyonu hastalarda burunda tıkanıklığa sebep olabilir ya da dışarıdan bakıldığında bir eğri görünümü oluşturur. Septum deviasyonu oluştuğunda burun deliklerden birisi daralır ve diğer burun deliği daha geniş olur. Bu eşitsizlik sebebiyle burun deliklerinden geçen hava miktarında bir eşitsizlik meydana gelir. Geniş olan burun deliğinden daha fazla girer, dar burun deliğinden ise daha az hava geçişi olur. Vücut ise hava geçişini dengeleyebilmek için geniş olan burun deliğinin bulunduğu tarafta konka adı verilen burun etlerinin büyümesine sebep olur. Zamanla konka yüzünden her iki burun deliğinde de tıkanma meydana gelir. Nefes almakta sıkıntı çeken hastalara yapılan iç burun muayenesi ile konkanın varlığı tespit edilir ve burun estetiği ameliyatı ile nefes alma problemi ortadan kaldırılır.

Burun estetiği ameliyatı, burnun görünüşünde değişiklik yapılması dışında aynı zamanda nefes almada meydana gelen problemleri de ortadan kaldırabilmek amacıyla yapılmaktadır. Nefes alma probleminin sebebi burun iç muayenesi ile tespit edilmekte ve ameliyat planına nefes alma problemine yol açan durumunda ortadan kaldırılması eklenir. Burun tıkanıklığı sadece konkalar yüzünden yaşanmamaktadır. Aynı zamanda kemik ya da kıkırdakta meydana gelen bir eğrilikte nefes alma problemine sebep olabilmekte, burun estetiği ameliyatı ile eğri olan kemik törpülenerek düzeltilmekte ve hasta ameliyat sonrasında rahatlıkla nefes alabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatının yapılabilmesi için hastanın fiziksel gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Burun gelişimi tamamlanmayan hastalara bu ameliyat yapılamamaktadır ki bu genellikle 17 – 18 yaş civarına denk gelmektedir. Bu yaştan daha küçük olan hastalara estetik operasyonu yapılamamaktadır. Hastaların aynı zamanda psikolojik durumlarının da ameliyat için yeterli olması gerekmektedir. Operasyon sonrasında hastanın tam olarak hayal ettiği burna sahip olması kimi zaman zor olmaktadır ve hastanın önceden bu durumu kabullenebilecek psikolojiye sahip olması gerekmektedir.

Kaynak : http://esteport.com/burun-estetigi.html

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?